ziraat müh. özel sektörede yeri.??

merhaba biz 2 arkadaşız Atatürk üniversitesi ziraat müh. öğrencisiyiz.
Tarım makineleri ve Tarımsal yapılar ve sulama bölümü öğrencileri..

bizim özel sektörde iş imkanımız nedir ?? bunu en iyi sizler bilirsiniz.:)

teşekkür edrim ...

Ynt: ziraat müh. özel sektörede yeri.??

:) Özel sektör derken neyi kast ediyorsun? Mesela gübre, ilaç, etken maddeler üreten fabrikalarda çalışabilirsin ama burada kimya mühendisleri yoğunlukludur. Fakat tohum vs gibi bitkisel üretim yapan yerlerdede ziraat mühendisleri vardır. Birde siz bölümlere ayrılıyorsunuz. Daha çok okuduğunuz bölümlerle ilgili fabrikalarda iş bulabilirsiniz.

ilginç bi konu vesoru ile yeniden aramıza hoşgeldiniz. sizin gibi tarım ile ilgili sektörü ilgilendiren meslek grupları bu sitede daha aktif rol almaları gerekmektedir bence. bence iyi bir isim yapıp özel bir sektör ile daha iyi bir iş imkanı arıyorsanız öncelikle işinde iyi bilinmiş ve tecrübeli tanınmış. kişilerde bahsi geçtiği zaman imgesini insanlarda canlandırabilmiş başarılı birilerinin yanında bir müddet beraber çalışabilirseniz eğer daha sonra özel sektöre adım atabilmeniz çok kolay olur bence. birazda eş dost işi bu işler. tarım sigortalarında çalışabilir. zirai ilaç firmalarında çalışabilirsiniz.iyi bir derce ile mezun iseniz zaten daha kolay olucaktır herşey. Hatta onlar bile sizi bulur merak etmeyin anlş-*s

bi kere ziraat mühendisiyseniz hemen hemen her konuda bilgi sahibini olman beklenir.genellikle üreticiler olarak bölümünüle pek alakamız yoktur.mesela tarımsal yapılar mezunuysan sana meyvecilikten tutta pancarda kök çürüklüğüne kadar pek çok konuda soru sorarız.gerçi tüm alanlarda yeterli kadar verimli olmak imkansız. o nedenle sürekli gelişim göstermekte fayda var. iş imkanına gelince günümüzde ziraatçi kökeni olmayıp ta hayvancılık,seracılık, fidancılıkla vs.uğraşan nice doktor,makinece,avukat felna gördükm. onlardan geriye kalan bir yanınız olmamasını umuyorum.Çalışan kendini geliştiren her zir.mühendisin işsizin özel sektörde daha iyi para kazanma şansı vardır diye düşünüyorum.