Kendi Yürür Sılaj Makinesi İle Piyasaya Çalışmak...

http://www.tarimgrup.com/tr/main_tr.asp?id=9

http://www.rostselmash.com/turkey/tur/products/fodder/don680m/gallery/

http://www.berkuz.com/urunlerimiz/don-680-m/kemper-tablalı/don-680m-kemper-tablali-resimler.html

Merhabalar..

Yukarıdaki makina rus malı kendi yürür sılaj makinesi ve fiyatı 130000 euro civarında... Leasing ile bu makineden alıp piyasaya mısır ve ot sılajı yapım işi mantıklı olur mu acaba?

Leasing ile alınca 5 yıl (60 ay) vadeli bir şekilde aylık 2300 euro gibi bir taksit tablosu ortaya çıkıyor bu makina ile dönümü 60 tlden bir sezonda (2-2,5 ay) en az 1000-1500 dönüm yer biçeceğini kabul edersek bir yılda ne kadar para kazandırır taksitlerini öder mi, bu iş mantıklı olur mu?

Bu makinenin İzmir ' de servis ve yedek parça sıkıntısı yok ve bu işe girince ne gibi sorunlarla karşılaşılabilir, zarar etme riski ne olur? Görüşlerinizi bildirirseniz çok sevinirim...

Ynt: Kendi Yürür Sılaj Makinesi İle Piyasaya Çalışmak...

kendi yürümücek durmasını bilcek .. :D $aka bi yana para kazandırır böyle i$ler .. bide sahibinden.com ' da satılık var bunun aynısından .. adam büyültmek icin satıyomu$ daha yeni

Türkiye ' de pek olmayan bir makine kendi yürür silaj makineleri. Pahalı makineler olduğu için biçerdöverler gibi yayılmadılar. Bu yüzden iş yapacağını düşünüyorum. Ama ödeme şekli aylık taksitlerle olacaksa, o biraz zor gibi geldi bana. Yıllık toplu taksitler halinde olursa daha iyi bence.

güzel makina güzel iş çıkarır ancak işleyebileceğin alanı garantiye almadan grilmez diye düşünüyorum.
1000-1500 dönüm yeri kesin biçerim diyorsan. hayırlı olsun demek düşer bize bu kabaca ama esas mesele ince hesaplarda :D

1000 1500 dönümle parasını ödeyebiliceğini dü$ünüyosan dü$ünmeden al .. bugun tekli makinayla bile sezonda 1000 dönüm biçen adamlar var ..

Teşekkürler... Şu an köydeki ortağımız jx 100 aldı tek sıra fimaks ile sılaj biçmek için gecen yıl tek çeker td 65 ile 1000 dönüm civarı çeviriyordu o düşük maliyetli bir olay ama benim düşündüğüm nasıl olur nasıl olur bilmiyorum ...

Bugün buradaki bayi ile görüştüm sivas pancar kooperatifi kullanıyormuş ve bu makinadan 20 civarı satmışlar.. Diyarbakır ' lı biri makinadan memnun kalmamış ama 10 numara yağ kullanmış makinada motor arıza vemiş.. Bayi kaliteli olduğunu söyledi ama bilmiyorum riskli gibi geliyor bana..

anayurtlu 3105d link=topic=55885.msg600349#msg600349 date=1338224702' Alıntı:
eğer yer bulursan o makına 5000 dönümü banamısın demez :) cihan abi fimaksla 1000dönüme yakın biçti galiba :D
Makina güzel fiyatı değer markalara göre iyi ama kredi-leasing olayı düşündürüyor beni bir de mazotun hakkından gelemezsek.. Nakliyesi çiğnemesi derken boğulursak..??

tek ba$ına korkuyorsan 2 3 ortak alın .. hiç olmazsa kendi arazilerinizde parasını cıkartır i$ cıkmasa bile .. ama ben cıkacagına eminim .. çok aranıyor bizim buralarda bu makina ..

hntr-mhmt link=topic=55885.msg600352#msg600352 date=1338224875' Alıntı:
Makina güzel fiyatı değer markalara göre iyi ama kredi-leasing olayı düşündürüyor beni bir de mazotun hakkından gelemezsek.. Nakliyesi çiğnemesi derken boğulursak..??

Nakliyeyi tarla sahibi yapmıyor mu yaw, onu da mı sen yapcan ? :D

Ali SARAÇ link=topic=55885.msg600353#msg600353 date=1338224927' Alıntı:
tek ba$ına korkuyorsan 2 3 ortak alın .. hiç olmazsa kendi arazilerinizde parasını cıkartır i$ cıkmasa bile .. ama ben cıkacagına eminim .. çok aranıyor bizim buralarda bu makina ..

Nasip abi bakalım araştıracağım biraz daha o işe kimsenin yanaşacağını düşünmüyorum aslında iyi olur ortak olsa ama yanaşmazlar..

Ahmed Gülsu link=topic=55885.msg600354#msg600354 date=1338225012' Alıntı:
Nakliyeyi tarla sahibi yapmıyor mu yaw, onu da mı sen yapcan ? :D

Ben yapmayı düşünmüyorum olsa fena olmaz fiyata etkisi olur ama zor..

hntr-mhmt link=topic=55885.msg600358#msg600358 date=1338225199' Alıntı:
Ben yapmayı düşünmüyorum olsa fena olmaz fiyata etkisi olur ama zor..

Tabi ki olursa iş verecek olan için de bir kolaylık ve cazibe olur. Daha çok iş bulabilirsin o vesileyle ama ilk anda onu yapmak da zor olabilir. Ama makinenin borcu bittikten sonra işi büyütmek için yeni bir yatırım olarak nakliye araçları da alabilirsiniz.

Ahmed Gülsu link=topic=55885.msg600360#msg600360 date=1338225358' Alıntı:
Tabi ki olursa iş verecek olan için de bir kolaylık ve cazibe olur. Daha çok iş bulabilirsin o vesileyle ama ilk anda onu yapmak da zor olabilir. Ama makinenin borcu bittikten sonra işi büyütmek için yeni bir yatırım olarak nakliye araçları da alabilirsiniz.
Ben yapamasam da köydeki nakliyeciler ekmek yer..

$imdi $u var slaj pis i$ slaj makinası olanlar bile onun çekmesiyle yapmasıyla arızasıyla adam bulmasıyla $ofor bulmasıyla ugra$mak istemiyorlar .. bizim buralarda artık hep fason yaptırmaya ba$ladılar çiftlik teslim bi fiyat alıyosun ya dönüm ya kg hesabı .. hem biciyon hem cekiyon kendi ekibinle .. benimde var slaj makinam kendim yapıyorum .. bazen vereyim parasını yaptırayım dedirtiyor pis i$ ..

hntr-mhmt link=topic=55885.msg600362#msg600362 date=1338225461' Alıntı:
Ben yapamasam da köydeki nakliyeciler ekmek yer..

Köyde nakliyeci varsa daha iyi olacaktır. Konvoy halinde gezersiniz artık, 2 tane kamyon 1 tane de silaj makinesi. Zamanla işler iyi olur ve makineyi de çiftledin mi, bak sen o zaman. Sonraki adımda Claas Jaguar falan alırsınız artık. :)