arkadaşlar ot hasadında balya yaparken lütfen haşbay kullanmayalım

kafkas üniversitesi veteriner hekimlik fakültesinde okumaktayım ve kendim üç yıldır balya işi ile ugraşıyorum . ot hasadında bazı arkadaslar haşbaylı makinalar kullanmakta . bu şekilde yapılan balya hem makinanın günlük verimini düşürüyor hemde otların besleme kapasitesini ve besleme degerini. şöyle açıklayacak olursak makiya giren ot haşbaya sarıldıgı için makina verimli gitmiyor ve haşbayda millerin gerilmesine baglı bazı problemler çıkarıyor buda günlük verimi oldukça düşürüyor . herkesin bildiği gibi otu hayvanların daha iyi yemesi için otu kıymak gerek ancak bu işi balya makinası ile yapmak doğru değil çünkü haşbay merkez kaç kuvvetinden yararlanan ve parçalama kuvveti çok yüksek bir araçtır . otu kıyma işlemini gerçekleştirir ancak otun % 50 ye yakın vitamin kalsiyum karbonhidrat içeren yapısı yani hayvanlara asıl yararlı olan yapısını, yapraklarını döker. makinanın arkasından çıkan otun besleme degeri neredeyse saman balyesinin besleme degerine düşer işte böyle oldugu zaman ot hasadının hiç bir şeye faydası olmaz unutulmamalı ki hayvanlara en yararlı yiyecekler sırayla yonca fig mısır slajı .... şeklinde devam eder. eger ektiğiniz ottan hayvanlarınızın yararlanmasını istiyorsanız haşbaylı makinayı ot balyasında kullanmayalım ilginize teşekkür ederim.....

Ynt: arkadaşlar ot hasadında balya yaparken lütfen haşbay kullanmayalım

Ali SARAÇ link=topic=55906.msg600759#msg600759 date=1338250713' Alıntı:
balya makinasını seven ha$bayla ot yapmaz ya .. kendi malıdır zirâ yapan varsada esefle kınıyorum ..
hem makinasına zarar hemde üreticiye zarar otun besleme degerinidedüşürüyo sonuçta balya işi hayvanlar için yapılmakta

paylaşım için teşekkürler
kardeşim bizde sadece buğday arpa sapları haşbaylı balye makinasında yapılır
hatta yonca fiğ gibi bitki balyeleri sabah saatlerinde yapılır ki yaprakları kuruyupta dökülmesin diye ;)

haşpaylı makinanın haşpay aparatı söküldüğü takdirde ot balyası yapılabilir ,hiç bir sıkıntı olmaz.. muhtemelen sizin gördüğünüz makinalarında haşpay aparatı sökülmüştür..

aribas link=topic=55906.msg600772#msg600772 date=1338270189' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler
kardeşim bizde sadece buğday arpa sapları haşbaylı balye makinasında yapılır
hatta yonca fiğ gibi bitki balyeleri sabah saatlerinde yapılır ki yaprakları kuruyupta dökülmesin diye ;)
aynen öyle sabah saatlerinde veya çiğ düştüğü vakitlerde yapılmalıdır mümkün oldugu kadar yapragı üzerinde kalmalıdır

malkaralı_yusuf link=topic=55906.msg600857#msg600857 date=1338284396' Alıntı:
Ben 43 yaşındayım Trakya ' da daha hiç görmedim ve duymadım haşpaylı ot bağlayanını, onu üniversiteliler deneme amaçlı yapıyordur kardeşim :)
bende balya işi ile ugraşıyorum ve haşbayla daha güzel balya oldugunu düşünenler var onları aydınlatmak için yazdım inide haşbayla balya yapılmıyo

nt@hmet link=topic=55906.msg600848#msg600848 date=1338282605' Alıntı:
haşpaylı makinanın haşpay aparatı söküldüğü takdirde ot balyası yapılabilir ,hiç bir sıkıntı olmaz.. muhtemelen sizin gördüğünüz makinalarında haşpay aparatı sökülmüştür..
haşbay sökülmeden haşbaydaki demirlerin yarısı sökülerek balya yapılıyo onu anlatmaya çalıştım bn

bunu öğrendiğim iyi oldu 2013 de balya makinası alacaktım inşaallah gidip bodozlamasına almam ona göre alırım

bilgi için teşekürler

şimdi yaklaşık 300 dekar yonca ve fiğ balya işi var adam benimki haşpaylı olacak ille diyor adama olmaz diyorum anlamıyo yapacak bişey yok mecbur öyle olacak

begzat link=topic=55906.msg744943#msg744943 date=1368811256' Alıntı:
Arkadaşlar bende newholland haşpaylı makina var yeni aldım ve haşpayı yonca için sökmem lazım bu konuda yardım ederseniz sevinirim.teşekkürler.
Hayırlı olsun, Haşbay ın söküp tırmıkları geri alıyosun o kadar. Tırmıkların geri tarafta yerleri var zaten.

ot toplama tablasını sök sağ tekeri sök 3 tane civata var onları sök bide tablanın sol tarafında altında lastik takos olan civatayı sök gerisi sana kalmış bu dediklerim komple haşbayları sökmek için