+ Konuya Cevap Yaz
18 sonuçtan 1 ile 18 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Çiftçiye verimlilik cezası..  Tarımda en önemli sorun ne diye sorulsa, her iki kişiden birisi verimlilik diyecektir. Yıllardır tarımla ilgili her toplantıda, verimlilikte ne kadar gerilerde olduğumuz anlatılır. Avrupalı çiftçinin bir dekardan 600 kilo buğday alırken Türkiye ortalamasının 200 kilo olmasından şikayet edilir.

  Gelmiş geçmiş tarım bakanları her fırsatta şikayetçi oldukları verimliliği artırmak için çalıştı. Hiç kuşku yok ki, görev başındaki Bakan Mehdi Eker ' in de öncelikleri arasında tarımda verimliliği artırmak var.

  Herkes verimliliği artırmaya çalışırken hükümet tarımda verimliliği cezalandırıyor.

  Nasıl mı?

  Bakanlar Kurulu ' nun 7 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete ' de yayınlanan '2012 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar' ile tarımda verimlilik resmen cezalandırılıyor. Elbette kararnamede doğrudan verimliliğin cezalandırılması şeklinde bir cümle yok. Fakat, kararnameye öylesine ustaca müdahaleler yapılmış ki, büyük çabalarla verimliliği artıran çiftçiler, daha az destek verilerek cezalandırılıyor.

  Konuyu daha iyi anlamak için, 2011 yılı tarımsal desteklemelere ilişkin kararname ile 2012 kararnamesini karşılaştırmak gerekiyor. Hükümet aynı hükümet, karar veren bakanlar aynı. Ama alınan karar çok farklı.

  Hükümetin 24 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazete ' de yayınlanan '2011 yılı tarımsal destekleme kararnamesinin 'Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeline göre fark ödemesi desteği' başlıklı 3. maddesinde şöyle deniliyordu:
  'Ekli listede belirlenen havzalarda 2011 yılı üretim sezonunda üretilerek satışı yapılan; yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek üreticileri desteklenir. Yapılacak destekleme ödemeleri, her bir havza için söz konusu listede belirtilen ürünlerle sınırlıdır.'
  Bu yıl, 7 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete ' de yayınlanan '2012 Yılında Yapılacak Tarımsal

  Desteklemelere İlişkin Karar'da 3. maddeye birkaç sözcük ustaca yerleştirildi ve şöyle yayınlandı.
  'Ekli listede belirlenen havzalarda 2012 yılı üretim sezonunda üretilerek satışı yapılan; yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk (yurt içerisinde üretilip sertifikalandırılan tohumları kullananlar), soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek ürünlerinin il bazında TÜİK ortalama verimleri dikkate alınarak üreticiler desteklenir.'

  Buradaki sihirli sözcükler şu: 'İl bazında TÜİK ortalama verimleri dikkate alınarak üreticiler desteklenir.'

  Bu sözcüklerle büyük çabalarla verimliliği yakalayan çiftçiler cezalandırılıyor. Diyelim ki, Edirne ' de buğday üreten bir çiftçi dekara 500 kilo buğday aldı. Buğdaya 2012 yılında verilecek destekleme primi kilo başına 5 kuruş. Bu çiftçinin 2 bin 500 kuruş destekleme primi alması gerekiyor. Fakat, il bazında TÜİK ortalama verimleri dikkate alındığında, aynı çiftçi daha düşük destekleme almış olacak. Çünkü, TÜİK ' e göre Edirne ' de ortalama buğday verimi dekara 390 kilo. Verimliliği ortalamanın üstüne çıkaran çiftçiler hak ettiği desteği alamayacak. Verimlilik cezalandırılacak. Bu pamuk için, ayçiçeği için, zeytinyağı, kuru fasulye, nohut ve prim desteği verilen tüm ürünler için geçerli.

  Aydın ' ın Söke Ovası ' nda veya Harran ' da bir çiftçi pamuk verimini ortalamanın üzerine çıkardıysa hak ettiği destek değil, ortalama verim üzerinden destek ödenecek.

  Benzer bir cezalandırma hayvancılıkta da var. Hastalıktan ari işletmelere verilen hayvan başına desteklemede kademe sistemine geçildi.

  Hayvan hastalıklarının kol gezdiği Türkiye ' de büyük emeklerle ve ciddi paralar harcayarak işletmesini, çiftliğini hastalıktan ari hale getiren yetiştiricilere bu yıla kadar hayvan başına 300 lira destek veriliyordu. Normal işletmelerde 225 lira olan destek hastalıktan ari işletmelerde 300 lira. Bu destek 2009 ' dan beri artırılmadı. Dört yıldır aynı. Artırmak bir yana bu yılın destekleme kararnamesi ile kademeli sisteme geçilerek destekler ciddi olarak azaltıldı.

  Nasıl bir kesinti olduğunu örnekle anlatalım. 2011 üretim yılında 2 bin başlık hastalıktan ari bir işletme hayvan başına 300 liralık destekle toplamda 600 bin lira hayvan başına destek aldı. Bu yıl kademeli sisteme geçilince aynı işletme 200 başa kadar hayvan başına 300 lira, 201 ile 500 baş arası hayvanlar için desteğin yarısını yani hayvan başına 150 lira ve 501 baş ve üzeri hayvanlar için hayvan başına 75 lira destek alabilecek. Geçen yıl 600 bin lira alan bu işletmeye bu sene 217 bin 500 lira destek verilecek. Verilecek bu destek hastalıktan ari işletme olmak için yapılan harcamayı ancak karşılar.


  Özetle, bitkisel üretimde destekleme primi verilirken ortalama verimin üstüne çıkan çiftçi cezalandırılıyor. Hayvancılıkta ise işletmesini hastalıklardan koruyan, ari işletme belgesi alanlar daha az destek verilerek cezalandırılıyor. Benzer bir uygulama 5 yıl önce 2007 ' de pamukta uygulanmak istenmiş pamukçuların tepkisi ile hükümet geri adım atmak zorunda kalmıştı. Bugün çoğu üretici desteklerdeki kesintinin farkında değil. Desteği alınca fark edecek ama iş işten geçmiş olacak.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  bilgilendirme ve örnekler için teşekkürler. Herkes gözünü çiftçiye dikmiş (haşarat,hastalık, hükumet vb) gibi duruyor.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  11 Ocak 2009
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,365
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  ne diyeyim diye düşünüyorum aslında aklıma çok şey geliyor ama söylenecek söz yok

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  03 Ağustos 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3,040
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  calışma yan gel yat calışanla aynı parayı alacagız reklama cıkıyolar üret diye şimdide üreticiyi eziyolar bu ülke tarım yapmak gercekten cok cok zor iş

 5. #5
  keltaşlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  23 Aralık 2009
  Şehir
  BURSA
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,250
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  Akıl mantık almıyor, acaba uydurma rekolte miktarı yapıp hayali ihracat gibi durumların önüne geçip suistimallere engel olmak için mi yapılıyor diya aklına geliyor insanın. Ama bu hayali bişey olması mümkün değil ki, kantara çıkcan, satıcan ürünü faturayı alcan. Arkadaşlar bu forumda sadece traktör vb. paylaşımlarla sınırlı kalmayalım. Bi dernek bi stk oluşturabilsek keşke. Sorarız o yazıyı çıkarana bu ne iş diye , seyirci olmaktan çıkıp aktör olmalıyız.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Nisan 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  33
  Mesajlar
  3,276
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  çan eğrisi uygulanan okullarda yüksek not alan dayak yerdi ;D şimdi çok verim alan çiftçiyi dövecezmi ??*-s
  yakında devlet üretim yapanı içeri atacak.Avrupada devlet çiftçilere destek veriyor üretim yapsın diye bizimkide köstek oluyor.Elimde çiftçiliğin gelişmesi için bir sürü proje var ama ilgilinen devlet yok. duva*-*0

 7. #7
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  sanayicinin sağtekarlığını çiftçide arıyorlar bunlar,
  ortada naylon fatura varsa sen git onu keseni ara devlet olaraktan.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  yanlız bu olay bu yıla özgü bi durum değil en neredeyse 5 yıldır var .. havza ortalaması alınıyor ilk kez bu yıl yapılmı$ bir uygulama değil bilgilendireyim 2005 yılında dane mısır desteklemesi alırken üst limit 1400 kg mısır/dekar $eklindeydi .. haber doğru fakat yeniymi$ gibi söylenmi$ ba$tan beridir bu kanun böyle ..

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  17 Şubat 2011
  Şehir
  sivas
  Yaş
  35
  Mesajlar
  4,667
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  bu hükümetin zaten bu ülkenin dostu olduğuna inanmıyorum ki

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  09 Nisan 2011
  Şehir
  kırklareli
  Mesajlar
  56
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  arkadaşlar bi bu kazığı yedik!!! geçen yıl ayçiçeği verimi dekara 250 kilo idi. biz de bu yıl aynı diye düşündük. bu yıl bizim ovada verim çok iyi oldu. hatta 1 ton aştı. iyi ama bu yıl desteklemeyi 230 kilodan hesapladılar, bizim 1200tl yalan oldu. üstüne bir bardak soğuk su.....

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  27 Ocak 2009
  Şehir
  Kayseri
  Yaş
  29
  Mesajlar
  4,248
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  Her çiftçiye ürettiği kadarının desteğini ver ki, fazla üreten ve verimi artıran desteği de çok alsın böylece üretim ve verim artışı teşvik edilmiş olsun. Çiftçi araştırsın nasıl daha fazla verim alabilirim diye, kendini geliştirsin bu doğrultuda.
  Bu işin çok basit olan mantığı bu. Devletler tarımsal desteklemeleri de bu yüzden veriyorlar zaten. Ama üzülerek söylüyorum ki bunu anlayacak kafa yok, demek ki bizi yönetenlerde. Çiftçinin refah seviyesini ve tarımın modernleşmesini anca lafta düşünen bu kadro yıllardır eziyet ve cefa çekmeye alışmış olan biz çiftçilere daha da yükleneceğe benzer.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  19 Kasım 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  5,243
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  geçen yıl bu bölgede ilçe tarım dane mısırın ortalamasını 1200 kg olarak belirlemiş .ama 1800 kg kadar verim alan var.bu yüzden geçen yıl ilçe tarımda tartışmıştık .bu sene 1400 kg ma çıkardılar .çiftçi buna çözümü başka mahsül ekilmiş tarlayı mısır ekildi gösterek buluyor .. yoksa tonaj fazlasıürünün parası boşa gidecek

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  programda bu yıl internetten sıkı takip edilecek diyorlar dikkat edin.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  28 Ekim 2010
  Şehir
  adana
  Yaş
  35
  Mesajlar
  712
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  konu sahte fatura kestirip haksız prim kazancı elde edenleri engellemeye yönelik bir çalışma olmuş bence.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  19 Kasım 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  5,243
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  Alıntı ekselans01 link=topic=55908.msg601334#msg601334 date=1338357551 Nickli Üyeden Alıntı
  konu sahte fatura kestirip haksız prim kazancı elde edenleri engellemeye yönelik bir çalışma olmuş bence.
  tüccar sahte fatura kesme olayını zor yapar . çünkü satmadığı malın stopajını vergisini cebinden öder

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  28 Ekim 2010
  Şehir
  adana
  Yaş
  35
  Mesajlar
  712
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  Alıntı vale link=topic=55908.msg601335#msg601335 date=1338358035 Nickli Üyeden Alıntı
  tüccar sahte fatura kesme olayını zor yapar . çünkü satmadığı malın stopajını vergisini cebinden öder
  eğri oturup doğru konuşalım fatura alıyorlar parası ile bazıları bunu biliyoruz hepimiz.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  19 Kasım 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  5,243
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  Alıntı ekselans01 link=topic=55908.msg601336#msg601336 date=1338358319 Nickli Üyeden Alıntı
  eğri oturup doğru konuşalım fatura alıyorlar parası ile bazıları bunu biliyoruz hepimiz.
  evet doğru müstahsil tarlasına kira sözleşmesi yapmamış .yada veraset malı ,dolayısıyla destekleme alamıyor .bu şekilde olanları cebe atıyorlar

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,120
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çiftçiye verimlilik cezası..  bu işi ben sade buğday tarımı olarak yorumlayım ..bizim burda sade kuru tarım yapılıyor yani 2 yıla bir buğday ve arpa ekimi olur genelde..bu destekleme işi ilk cıkdında bizler tarla dosyası yaptırırken dosyada ekili yeri ve nadas yeri olduğu gibi yazıp dosyamızı teslim ediyoduk..ilce tarımdaki ve zıraat odasındaki yetkililer bizlere neden nadas yazıyonuz hep ekili yazın yoksa mazot desteği alır gübre desteği alamazsınız diye bizleri uyarıyorlardı..yinede nadas yazanlara kızıyorlardı nadas yazman diye..haliyle hep ekili gösterince kotada cok cıkıyordu ..bir ikincisde ilce tarım verilerde hata yapıyordu kuru tarım olan yerde imkanı varmı dönümden (1000m2) 400 kg buğday almanın..yani 200 dönüm eken kişiye sen tut 80 ton kota ver ..ekili yer gercekde 100 dönüm cıkan buğday en fazla 25 ton fazlalık kota 55 ton ..hadi cık işin içinden..
  tarım bakanlığı bilmiyomu Türkiyedeki tarım verilerini her bölgenin iklim ve ekim şartlarına göre ürüne kota versene ..iç anadolunun kırsal kesmiyle adanayı dıyarbakırı neden aynı tutuyon..içanadoluda yılda bir verim alınırken coğu yerde 2 hatta 3 verim alınıyor ona göre değerlendirsene yazık günah deyilmi..
  aslında yazcak cok şey varda ..az cok çiftçilik yapan herkes bu durumdan şikayetcide elden bişey gelmiyo..

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yulaf üretiminde verimlilik arttı
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Şubat.2014, 12:42
 2. Trakya'da Doğru mekanizasyonla gelen verimlilik
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Haziran.2013, 10:53
 3. John Deere vs New Holland vs Claas (Biçerdöverler Verimlilik Yarışında)
  Konu Sahibi Çıray Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 24.Aralık.2012, 08:56
 4. Pancarda verimlilik arttı, kampanya 12 Eylül'de başlıyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Ağustos.2011, 21:19
 5. Organik sıvı gübre tarlada yüzde 30 verimlilik sağlıyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 27.Haziran.2008, 23:29

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status