GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi, katkı maddesi kullanılmaksızın makarnaya doğal sarı rengini verecek buğday çeşidi geliştirdi. ' Güney Yıldızı ' adı verilen buğdayın ekimine başlandı.
.

Buğday çeşidi geliştirmek için 12 yıldır çalışmaların yapıldığı merkez, şimdiye kadar 13 makarnalık buğday çeşidini tescil ettirdi. Bunlar arasından en dikkat çekeni ise ' Güney Yıldızı ' . Katkılı ve zenginleştirilmiş makarnaların üretim aşamasında vitamin ve sebze tozu gibi maddeler kullanılarak makarnanın parlak, sarı ve camsı özellik alması sağlanırken, bu yıl ekimine başlanan ' Güney Yıldızı ' , içerdiği renk pigmentleri sayesinde, katkı maddesi kullanılmadan üretim yapma imkanı sunacak. Makarna, buğday, irmik ve kuskus yapımında kullanılacak güney yıldızı, bu özelliği ile sanayiciye üretim aşamasında büyük kolaylık sağlayacak.

Güney Yıldızı, kalite ve verimlilik özellikleri ile de ön plana çıkıyor. Yaklaşık 100 santimetre uzunluğunda olan buğday, hektar başına 6 bin 550 kilogram verime sahip. Protein oranı 14,4-20,8 ile bin dane ağırlığı 42,1 gram. Bu özellikleri ile diğer makarnalık buğday çeşitlerinden ayrılıyor. Hastalıklar ile kuraklık ve sulu şartlara dayanıklılık konusunda da farklılık gösteren bu çeşit için özel sektörden çok sayıda talep geldi. Buğday çeşidini geliştiren merkez, yeni buğday çeşidinin bu yıl özel sektöre satışına başlamayı planlıyor. Satılan veya üretim hakkının devredildiği özel sektör ile anlaşma yapacak olan merkez, ürünün yurt dışına ihraç imkanını da şart koşuyor.