4 Dev Hanomag Amaç ?

Ynt: 4 Dev Hanomag Amaç ?

sonradan son çukuru toprakla dolduruyorlar
orayı bir yılda dolduramzlar ne derin sürüm yapıyorlar ;D
orada bir yıl hiç bir taktör sürüm yapamaz heralde ;D ;D ;D

böyle derin çiftten sonra semadaki partikülleri daha iyi alıcaktır toprak .. buraya arpa ekseler dönümden 2 ton arpa rahat alırlar .. sılaj ekseler mısırın çapı 20 25 cm arası olur .. çok güzel bi i$lem .. güzel payla$ım te$ekkürler ..

Ali SARAÇ link=topic=55936.msg601249#msg601249 date=1338322040' Alıntı:
böyle derin çiftten sonra semadaki partikülleri daha iyi alıcaktır toprak .. buraya arpa ekseler dönümden 2 ton arpa rahat alırlar .. sılaj ekseler mısırın çapı 20 25 cm arası olur .. çok güzel bi i$lem .. güzel payla$ım te$ekkürler ..

ali kardeş senin bilgi biraz fazla gibi bir ara facede arkadaş olup konuşalım baya bilgilisin şimdiden teşekürler bu bilgin için

Ali SARAÇ link=topic=55936.msg601249#msg601249 date=1338322040' Alıntı:
Evet şimdi altındaki yorumları google translate sağolsun çevirince seninde bahsettiğin gibi arpa ve darı için çok verimli bir alan oluştururmuş bu sürüm. Ayrıca yeni açılan tarım arazilerinde de bu uygulama yapılabiliyormuş.

O değil de toprağın 20-25 cm ' den sonrasının tuz oranı yüksek verimsiz toprak olduğunu söyleyenler var. Bunun nedeni de toprağın yağmur ve kar sularıyla sürekli yıkanması ve zararlı asit ve tuzların 25 cm den sonrasında birikmesiymiş. Bizzat bir ziraat mühendisinden de duydum bunu. Peki bu doğruysa, yani toprağın 25 cm den sonrası asitli tuzlu verimsiz topraksa, bu derin sürümün faydalı olduğu iddiası nedir ?
Derin sürüm mü, sığ sürüm mü sorusu hala bir muamma olarak kalacak mı ? :)

Bir de bu semadaki partikül olayı nedir, anlamış değilim...

tam manasıyla derin sürüm denemez
toprağı alt üst ediyorlar aynı zaman da toprak karışmışta oluyo ve gerçek manada alt tabaka kırılmış oluyor ve böylece fazlaca yağış alan bölgelerde su derinlere kadar ine biliyor. güzel bi çalışma

Ahmed Gülsu link=topic=55936.msg601267#msg601267 date=1338323200' Alıntı:
O değil de toprağın 20-25 cm ' den sonrasının tuz oranı yüksek verimsiz toprak olduğunu söyleyenler var. Bunun nedeni de toprağın yağmur ve kar sularıyla sürekli yıkanması ve zararlı asit ve tuzların 25 cm den sonrasında birikmesiymiş. Bizzat bir ziraat mühendisinden de duydum bunu. Peki bu doğruysa, yani toprağın 25 cm den sonrası asitli tuzlu verimsiz topraksa, bu derin sürümün faydalı olduğu iddiası nedir ?

evet ahmet sana katılıyorum ..avrupalıların tarlayı 2-3 sende bir kez derin sürüm sonraki senelerde yüzeysel işlediklerini duydum .bizede ikilemde kaldık derin sürüm mü yoksa yüzeysel sürmmü ,acaba bide avrupalıların yaptığı gibimi yapsak

Ahmed Gülsu link=topic=55936.msg601267#msg601267 date=1338323200' Alıntı:

kesinlikle toprağın 20-25 cmden sonra kalitesizdir falan diyemeyiz ben $ahsen 35-40 cm çift sürerim yılda 1 kere güz mahsülünü .. ve mahsül her geçen gün daha fazla toparlanmaya ba$ladı .. davut selek kadar değil ama .. 400 kglardan 700 800 kg aralığında bugday almaya ba$ladık .. ayrıca bide $u açıdan bakalım yonca bitkisi 5-7 metre kök atmakta $imdi diyebilirmiyiz ki toprağın 25 cmsini kullanıyor bu bitki ? gelelim üzüm bağına 25 metre kök atan delice dediğimiz bağlar var bunlar sadece toprağın 25 cmsini mi kullanıyor .. sen toprağın alt kısmını havayla temasını sağlarsan oda dolayısıyla verim vermeye ba$lar .. ama mısır 25 cm kök atıyo buğday 25 cm kök atıyo dersek durmadan aynı 25 cm toprağı alt üst ederek sadece topraktaki otu çöpü sapı gömerek attığımız tohumun aynı toprağı kullanmasını sağlarız .. sürekli derin sürüm ile bu toprağı bitkinin alabileceği forma getirirsek alttaki toprak kendini bir yılda toplarken ve minarel olarak zenginle$tirirken üstteki toprakta bitkimizi besler .. bu söylediklerimin bilimsel olarak hiç bi dayanağı yok tamamen kendi mantığıma yatan $ekilde açıkladım .. ben yakla$ık 4 senedir falan bu $ekilde çiftçilik yapıyorum .. dediğim gibi 2 ton almıyoruz belki ama 350 400 kgdan 700 800 kg aralığına çıkarttık .. a$ırı gübreleme yapmadan .. 350 kg alırkende aynı gübre tohum su kullanıyorduk .. 800 kg alırkende .. aradaki tek fark sadece toprak i$leme tekniğimizi deği$tirdik .. saygılar ..

Ali SARAÇ link=topic=55936.msg601278#msg601278 date=1338324548' Alıntı:
kesinlikle toprağın 20-25 cmden sonra kalitesizdir falan diyemeyiz ben $ahsen 35-40 cm çift sürerim yılda 1 kere güz mahsülünü .. ve mahsül her geçen gün daha fazla toparlanmaya ba$ladı .. davut selek kadar değil ama .. 400 kglardan 700 800 kg aralığında bugday almaya ba$ladık .. ayrıca bide $u açıdan bakalım yonca bitkisi 5-7 metre kök atmakta $imdi diyebilirmiyiz ki toprağın 25 cmsini kullanıyor bu bitki ? gelelim üzüm bağına 25 metre kök atan delice dediğimiz bağlar var bunlar sadece toprağın 25 cmsini mi kullanıyor .. sen toprağın alt kısmını havayla temasını sağlarsan oda dolayısıyla verim vermeye ba$lar .. ama mısır 25 cm kök atıyo buğday 25 cm kök atıyo dersek durmadan aynı 25 cm toprağı alt üst ederek sadece topraktaki otu çöpü sapı gömerek attığımız tohumun aynı toprağı kullanmasını sağlarız .. sürekli derin sürüm ile bu toprağı bitkinin alabileceği forma getirirsek alttaki toprak kendini bir yılda toplarken ve minarel olarak zenginle$tirirken üstteki toprakta bitkimizi besler .. bu söylediklerimin bilimsel olarak hiç bi dayanağı yok tamamen kendi mantığıma yatan $ekilde açıkladım .. ben yakla$ık 4 senedir falan bu $ekilde çiftçilik yapıyorum .. dediğim gibi 2 ton almıyoruz belki ama 350 400 kgdan 700 800 kg aralığına çıkarttık .. a$ırı gübreleme yapmadan .. 350 kg alırkende aynı gübre tohum su kullanıyorduk .. 800 kg alırkende .. aradaki tek fark sadece toprak i$leme tekniğimizi deği$tirdik .. saygılar ..

paylaşım için teşekkürler

aslında bu konular önemli konular .. gerçekten aklına yatmayanın bile arazisinin kücük bi kısmında denemesinde fayda var .. geçen yıl hem bugday yerini hem mısır yerini derin sürdüm .. mısırda verim kaybı ya$adım .. buğdayda derin sürüp mısır ekeren çizel çekip ektiğim yer daha fazla verdi.yani yılda iki kez derin sürüm toprağın kendini toparlayabilmesi için gerekli zamanı kazandırmıyor bunu öğrendim .. bunlar hep deneme yanılma yöntemi .. bizim insanımız en iyi çiftçiliği kendinin yaptığını sanıyor genellikle yeni fikirlere açık değil .. biri fazla mahsül alıyosa hemen onun toprağı iyidir diyip geçiyor yada çok gübre atıyodur diyip geçiyor .. nedeninin derinlerine inmiyor çünkü kar$ısındakini küçük görüp o anlamaz diyor .. herkes çiftçilikte profesör gibi ( kimse üstüne alınmasın sözüm meclisten dı$arı ) ama bu sitede payla$ılan ekim dikim yöntemlerini insanlar denemeli bence .. misal bu yıl mısırları bugday anızına çizel çektikten sonra direk sırt yapıp sırta ekip daha sonra suluycam .. ne kazandırıcak yerim tava gelsin diye beklemiycem .. suladıgım suyun yarısı havaya topraga karı$ıp uçmıycak .. yani fikir fikiri doğuruyo arkada$lar yeni fikirlere acık olalım aklımıza yatmayanı bile 1 dekar yerde deniyelim .. 1 dekar yer adamı ne batırır ne çıkartır .. ama büyük tecrübeler kazandırabilir ..

ibrahim_11 link=topic=55936.msg601309#msg601309 date=1338328733' Alıntı:
bunlar şimdi dekara ne kadar yakmıştır sürerken hiç düşündünüzmü 100 lt ve üzeri an az bizde böyle sürüm olsa tarla 10 yıl kendine gelemez
bence ne olursa olsun bi faydasını görmeseler kimse sokakta bulmuyo parayı faydası olmasa yapmazlar .. diye dü$ünüyorum ..

ibrahim_11 link=topic=55936.msg601311#msg601311 date=1338328925' Alıntı:
bizim tarlalar alışmış sıvak sürüme çifçekerle bi sürdük sonra 3 senede kendine anca geldi böyle sürsen en az 10 senede kendine gelir
tam tarih hatırlamıyorum ama 10 15 yıl önce damlama sulama sistemleri çıktığında dedikleri $uydu .. bizim topraklar bağlar damlaya damlaya doymaz alı$mı$lar göllendire göllendire sulamaya .. $imdi koca ovada damlamasız bağ toplasan %10dur .. sabit fikirli olmamak gerek bence .. sizin orda dediğin gibi fayda etmiyordur illa edecek diye bi ko$ul yok .. ama mutlaka faydasını gören insanlar olabilir ..