AYÇİÇEK YAPRAK HASTALIĞI

bizim burda bu sene ayçiçek yapraklarında hastalık oldu genelde herkesde var ziraatçiye sorduk gece gündüz arası sıcaklık farkından dediler zamanla geçermiş.yapraklar büzüşük şekilde duruyor bide kenarları kirtikli diğer bölgelerde varmı biz konya karapınardayız.

Ynt: AYÇİÇEK YAPRAK HASTALIĞI

tarım ilacı bayileri genelde umut satar.tabi ki ilaç satıp para kazanacaklar.

geçen yıl 10 dekar yer mantar oldu.300 tl lik ilaç attım.

diğer yerler dekardan ortalama 265 kilo verirken o tarla 150 kilo verdi. keşke bozsaydım.çekirdek hasadında bile attığım ilaç kokuyordu.
kelle alamadıktan sonra bitkinin yaşamasının bir anlamı yok.

TT 55 link=topic=55955.msg601554#msg601554 date=1338398498' Alıntı:

diğer yerler dekardan ortalama 265 kilo verirken o tarla 150 kilo verdi. keşke bozsaydım.çekirdek hasadında bile attığım ilaç kokuyordu.
TT 55 link=topic=55955.msg601554#msg601554 date=1338398498' Alıntı:

mantar hastalığı için çekirdeğe yapraktan atılan ilaçların faydası olmuyor..tohumun ilaçlı olması gerekiyor
yoksa ilaç için verilen paralar boşuna ..bende geçen yıl ziraatçının atma demesine rağmen attım ama hiçbir faydası olmadı

genelde mantar hastalılarını toprakgın iyi havalanmamasından havanın ani nem degişiklikleri ani bastıran yagmur sebeblerden oluşur yılı iyi takip edip hastalık girmeden önce atılan mantar ilacları etkili olur hastalık girdikten sonra atılan ilaclar cok fazla etkili olmaz