Arpa Buğday Yerine Domates Biber

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği projesi kapsamında Kocaeli köylerinde tarım ile uğraşan 78 çitçi ve Ziraat Mühendisini Bursa ve Antalya ' daki modern tesislere götürdü.

'Kocaeli ' de Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu' adlı proje ile tarımı geliştirmek için düzenlenen gezi programında çiftçiler iki gün boyunca sera ve meyve bahçelerini dolaştı. Gezi boyunca bilgi sahibi olan Kandıralı çiftçiler, bölgelerindeki tarlalarda arpa, buğday ekmektense bahçede domates, biber ekmenin daha karlı olduğunu söyledi.

EĞİTİMLER BİTTİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Köye Hizmet Şube Müdürlüğü, Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kandıra Belediyesi ve Arıklar Sulama Birliği ortaklığıyla kazanılan 'Kocaeli ' de Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu' adlı AB projesinde verilen eğitimlerin ikinci etabı sona erdi.

KANDIRALI ÇİFTİLER ANTALYA ' DA

80 gün süren eğitimlerin ardından çiftçiler Bursa ve Antalya ' ya yapılan gezi programları ile modern damla sulama sistemlerini yerinde inceledi. Gezi boyunca seraları ve meyve bahçelerini yerinde görerek inceleyen Kandıralı çiftçiler, modern tesislerin sahipleri ile diyalog kurarak kendi bölgelerinde de bu tesisleri yapmak için gerekli bilgileri aldı. Bu proje ile tarımda ileri olan bölgeler ile gelişmekte olan bölgeler arasında karşılaştırma ve iletişim köprüleri kurulması amaçlanıyor.

ÇİFTÇİLER HER AŞAMAYI GÖRDÜ

Kandıra çiftçiler Antalya ' da ilk olarak Dalgıçlar fide üretim tesislerini inceledi. Burada çiftçilere kaliteli üretimin kaliteli fide kullanılarak yapılabileceği aktarıldı. Türkiye ' de en kaliteli seraların bulunduğu modern sulama yöntemlerinin kullanıldığı Kumluca bölgesinde çiftçiler seraları yerinde inceledi. Sera sahiplerinden teknik bilgiler alan çiftçiler, sonrasında pazarlama ve paketleme yerlerini inceledi. İncelemeler sırasında Kumluca Belediyesi ' nden Hal Müdürü Abdullah Arıcıoğlu ve Çevre Mühendisi Tamer Aksu eşlik etti. Gezi esnasında çiftçiler üreticiden tüketiciye kadar olan her aşamayı yerinde görmüş oldu.

BURSA ' DA MEYVE BAHÇELERİ İNCELENDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ' nin Kandıra ' da ekonomik değeri yüksek tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi için gerçekleştirdiği proje kapsamında çiftçilere yapılan gezi programında Bursa ' nın Gürsu İlçesinde yurtdışına kiraz ihracatı yapan Alara firması ile bölgede faaliyet gösteren bodur meyve üreticileri ile buluşuldu. İncelemeler sırasında Gürsu İlçe Tarım Müdürü Yahya Işık firma yetkilileri ve çiftçiler eşlik etti.

293 ÇİFTÇİYE EĞİTİM VERİLDİ

Yaklaşık 12 ay önce başlayan proje kapsamında ilk olarak eğitim verilecek köyler belirlendi. Kandıra ' nın 14 köy ve 3 mahallesinde uygulanan projede çiftçiler, yapılan bilgilendirmenin ardından muhtarların aldığı kayıtlarla belirlendi. Çiftçilere yönelik eğitim öncesi bilgilendirme toplantısının ardından Kasım 2011 ' de eğitimler verilmeye başlandı. Projenin ikinci ayağının bitmesi ile toplamda 293 çiftçiye eğitim verildi. KO-MEK ve Halk Eğitim Müdürlü çalışmaları çiftçiler sertifikalandırıldı.

ARPA BUYDAY YERİNE DOMATES BİBER

Proje başlangıcından bu yana devam eden eğitimler sonunda teoride gördükleri eğitimleri saha incelemeleri ile gerçek hayata döken çiftçiler, gezi programından çok memnun kaldı. Kandıra köylerinde babadan kalma yöntemler ile çiftçilik yaptıklarını belirten Mancarlar Köyünden Faruk Erkul, ve Bozburun Köyünden Mesut Türkan, 'Bu gezi programı ile ekonomik değeri yüksek ürünlerin bizim bölgemizde yapılabileceğini gördük. Aldığımız eğitimler ile tarlada arpa buğday ekmektense bahçe de domates biber ekmenin daha karlı olduğunu gördük. Proje sayesinden artık daha bilinçli bir şekilde üretim yapacağımıza inanıyoruz' şeklinde konuştu.