başak traktör

Ynt: başak traktör

Başak traktörün özelleşmeden önceki dönemlerinde çok sağlam ve ekonomik ürünleri vardı , biraz pazar kaybettiler. Yeni firma yatırım yapıp modernizasyon yaparsa , rakiplerine yetişip eski günlerine dönmesini bekliyoruz.

Yeni Sahibine ve Memleketimize Hayırlı Olur İnşallah

Sanko, 98 yıllık Başak Traktör’ü aldı
Özge Yavuz / Ekonomist7 Haziran 2012

1999 yılından beri Sanko Makine ile iş makineleri sektöründe faaliyet gösteren Sanko Holding, Adapazarı’nda kurulan Türkiye’nin en eski traktör şirketlerinden Başak Traktör’ü satın aldı. Fabrikaya yeni makine yatırımı yaparak üst kalitede üretim planlayan holding, hem iç pazar hem de ihracat hedefliyor. Satış için piyasalarda konuşulan rakam ise 30 milyon dolar.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, gelişmeler üzerine Ekonomist’in sorularını yanıtlarken yaptıkları alımı doğruladı.

Bir ay içinde gerçekleşen satın alma operasyonunda halen yeni hedefler ve görev paylaşımı üzerinde çalıştıklarını söyleyen Konukoğlu, “Başak Traktör’e yeni yatırım yaparak fabrikanın içini yeniden düzenleyeceğiz. Daha üst kalitede üretim yapıp hem iç pazar hem de dış pazarı hedefliyoruz” dedi.

Piyasalarda tahmini olarak 30 milyon TL’ye el değiştirdiği söylenen bu satışla ilgili olarak Konukoğlu net bir rakam vermedi. Konukoğlu, işin başına makine grubunu yöneten Sani Konukoğlu’nun geleceğini belirtti.

İŞİ BÜYÜTECEKLER

Sanko, büyüme odaklı ve gelişime açık alanlara yatırım yapan bir holding. İş makinelerinde 1999 yılından beri Sanko Makine olarak yürüttüğü faaliyetlerine Türkiye’nin en eski traktör şirketlerinden biri olan Başak Traktör’ü satın alarak devam etme kararının nedeni de bu.
Bir ay önce Adapazarı’nda bulunan şirketi satın alan holding, bugünlerde bu yeni işin heyecanı içinde. Bir yandan fabrika içindeki yeni yatırımın fizibilite çalışmaları yürürken, diğer yandan görev tanımlamaları yapılıyor.

Görüşünü aldığımız Abdülkadir Konukoğlu, “İş makineleri zaten vardı. Biz traktör işine büyütmek için girdik. Holdinge bağlı olarak devam edecek traktör işi. Adapazarı’nda aynı yerde üretim yapacağız. Hem iç pazar hem de ihracat hedefliyoruz. Fabrikanın içini biraz daha yenileyerek daha üst kalitelere getirmeye çalışacağız” diyor.

YILLIK KAPASİTESİ BİN 500 ADET

Başak Traktör, 1914 yılında DA-TA (Demir Araba - Tahta Araba) fabrikası olarak Adapazarı’nda kuruldu. 1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu’na bağlı SAZ (Sakarya Alat-ı Ziraiye) unvanıyla Türk çiftçisinin tüm tarım alet ve makinaları ile diğer ihtiyaçlarını üretmeye devam etti.

1962 yılından itibaren Ford marka traktörlerin ithalatını, 1968 yılından itibaren aynı marka traktörlerin üretimini yaptı. 1976 yılında STEYR firmasıyla yapılan anlaşma çerçevesinde, aynı marka ile traktör üretimine başlandı, 1996 yılından itibaren BAŞAK markası ile traktör üretimine devam etti. Fabrika, 2003 yılında T.C. Özelleştirme İdaresi ile imzalanan bir anlaşma sonucunda Başak Traktör İş ve Tarım Makineleri A.Ş’ye satıldı. Fabrika, 250 bin metrekare alan üzerinde üretim yapıyor. Yıllık üretim kapasitesi bin 500 adet.

Haberin kaynağı:
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20706859.asp

Ynt: Başak fabrikasını Sanko holding aldı

sanko gaziantepli çok büyük bir firma bir yerli traktörün daha piyasaya kazandırılıdığını şimdiden söyleyebilirim gerçekten sağlam ve finansmanı kuvvetli bir firma almış başağı.bundan sonra başakta da ciddi gelişmeler bekleyebiliriz