Çayda bu yıl 100 bin ton rekolte bekleniyor

Doğu Karadeniz’in güzel kenti Artvin’de çay hasadı devam ediyor.
Ülkemizde Rize ve Trabzon’dan sonra çay üretiminde önemli bir yere sahip olan Artvin’de, bu yıl 100 bin tonluk rekolte bekleniyor.

Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Elfaz Ermiş, kentte 90 bin dönümlük arazide çay üretimi yapıldığını, bunun parasal getirisinin ise 90 milyon lira olduğunu söyledi.

Bölgede, yılda üç kez çay hasadı yapıldığını belirten Ermiş, iklim şartlarının iyi olması durumunda dördüncü hasadın da yapılabileceğini kaydetti.

Elfaz Ermiş, Artvin’de 5’i kamu, 3’ü özel olmak üzere 8 çay fabrikası olduğunu ve toplanan çayların buralarda işlendiğini bildirdi.

Öte yandan, Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması’nın bölge finali nedeniyle doğunun çeşitli illerinden Artvin’e gelen kadın çiftçiler, Arhavi’de yapılan çay hasadı şenliğine katıldı.

Hayatlarında ilk kez çay bahçesi gören kadın çiftçiler, Arhavili kadınlardan çay toplamanın inceliklerini öğrendi ve çay makası kullanarak hasad yapmaya çalıştı.

Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Elfaz Ermiş, bu etkinlikler vasıtasıyla, kadın çiftçiler arasında kültürel etkileşim sağlandığını dile getirdi.