Çiftçiler Tarla Başında Ağladı

23.04.2009
14,006
24,003
35
Bilecik
Aksaray ' da dolunun vurduğu köylerde çiftçiler yardım bekliyor.

Aksaray ' da dolunun vurduğu köylerde çiftçiler yardım bekliyor. Tarla başlarında ağlayan çiftçiler hükümetten destek isterken, mahsuller adeta yerle bir oldu.

Ak Parti heyeti, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve sivil toplum örgütleri bugün zarar gören tarlalarda hasar tespiti yaptı. Burada bir açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı Fatih Yıldırıcı, çiftçilerin zararlarının temin edilmesi için gereken her şeyin yapılacağını belirterek, 'Maalesef Allah ' tan geldi. Çimeli bölgemizde adeta bir afet var. Ağırlıklı olarak Çimeli bölgesinde oldu. Burada hakikaten ciddi bir zarar söz konusu. Dün gezdik, bugün de gezdik. Hakikaten uzun yıllardır görmediğimiz bir afetle karşı karşıyayız. Allah ' tan cana gelmedi, özellikle cana gelmemesi büyük bir nimet. Ciddi şekilde zararımız var. Bu zararımızı biz yerinde tarım yetkililerimiz ile birlikte inceliyoruz. Tarım müdürümüz dün akşam hemen raporları tuttu, bakanlığa gönderdi, biz de milletvekillerimizi arayarak bilgilendirdik. Tabi bu iş bir takip meselesi. Dün oldu, bugün hemen yaraları saralım gibi bir şey olmaz. Biz bunun takibinde olacağız. Ben söz veriyorum, hem müdürümüzle, hem vekillerimizle siyasi olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılacak' diye konuştu.

Çimeli bölgesinin ayçiçeği ile Türkiye ' de ciddi bir namı olduğunu belirten Başkan Yıldırıcı, 'Çimeli bölgesi özellikle ay çiçeği ile Türkiye ' de nam yapmış bir bölge. Maalesef şu anda da 1. sınıf ayçiçeğinde Çimeli Türkiye ' de nam yapmış bir bölge ama şu anda ayçiçeği diye bir şey yok ortada. Gördüğünüz gibi dolu her şeyi bitirmiş. Gerçekten Allah yardımcıları olsun bu çiftçilerimizin. Tarım Müdürlüğümüz ekip sayılarını artıracak. Bir an önce tam net tespitler kanunen yapılacak ve zarar noktasında bir çözüme gidilecek. Bakanlık nezdinde girişimler yapacağız. Ama sizlerden şunu istiyorum, biraz sabırlı olalım. Biliyorum bir çoğunuzun borcu derdi var. Ama sabretmeden olmaz' şeklinde konuştu.

Aksaray Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Öztorun ise şu an için yaklaşık 15 bin dekar alanda zarar olduğunu tespit ettiklerini ve bunun tam net bir tespit olmadığını söyledi. Gerekli çalışmaları başlattıklarını belirten Öztorun, 'Bu bölgede dolu afeti oldu. Şu anda bu afetin verdiği zararın oranlarını teknik elemanlarımız tespit ediyor. Biz afet ihbarını bakanlığımıza bildirdik. Bazı alanlarda yüzde yüze yakın olduğunu da belirttik. Şimdi tespitler sonucunda arazideki ürünleri tespit edip, hangi ürün hangi parselde, zararı ne kadar tespit edeceğiz. Bunları da çiftçi kayıt sistemine dahil edeceğiz. Çiftçilerimiz ürün beyanında bulunacaklar. Sonra ise bakanlığa tam net bir tespit göndereceğiz. Bu çalışmalarda bakanlığımız tarafından değerlendirilecek. Zararın olduğu ortada. Oranı da kısmen belli. Ama bu bir günde olsun demekle olmuyor. Bunun bir tespiti var. Biraz zamana ihtiyacımız var. Bizim teknik olarak bir problemimiz yok. Biraz sabırlı olmalıyız. Bizler de üzgünüz. Şu an ön tespite göre 15 bin dekar alanda zarar var. Ama yukarı aşağı olabilir' şekilde konuştu.

Çiftçiler ise hükümetten destek beklediklerini belirterek, 'Hiçbir şeyimiz kalmadı. Her şeyimiz telef oldu. Umutlarımız gitti. Malımız yok, yiyecek içecek yok. Allah yardımcımız olsun. Devletimiz elbet bir şey yapacaktır' dedi.

Gazetecilerin ekinin tekrar ekilebilme şansının olup olmadığı sorusuna yanıt veren çiftçi teyze ise, 'Ekin işlenecek, bu saatten sonra olmaz ki artık. Ektiğine de kurt düşüyor zaten. Ben ne yapayım, bu çoluk çocuk ne yapsınlar. Allah yardımcımız olsun' diye konuştu. - Aksaray - (İHA)

Ynt: Çiftçiler Tarla Başında Ağladı

Çiftçilikte alet ekipmanlar işleri kolaylaştırıyor ancak yinede topraktan para kazanmak gittikçe zorlaşıyor, Allah tüm çiftçi arkadaşlarımızın yardımcısı olsun..