TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), bitki hastalık ve zararlıları ile yabancı otlarla mücadelede kullanılan gübre ve benzeri ürünlerin eczanelerde satılması kararına tepki gösterdi.

ZMO Başkanı Turhan Tuncer, yaptığı basın açıklamasında, Resmi Gazetede 30-31 Mayıs 2012 ' de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6197 Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Kanun ' da yapılan değişiklikle, eczanelerde kullanılan ilaçların arasına ziraatte kullanılan ilaçların da eklendiğini hatırlattı.

Bu ilaçların ziraai mücadelede çok önemli olduğunu vurgulayan Tuncer, ancak bilinçsiz ve yanlış kullanıldığı takdirde insan ve hayvan yaşamını tehlikeye atacak sonuçlara neden olacağını belirtti.

Tuncer, yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişilerin, bitki koruma ürünlerini satmaları durumunda ölümler, sakatlıklar, çevre kirliliği, akut ve kronik zehirlenmeler ve kalıntı gibi olumsuz durumların ortaya çıkacağını söyledi.

Bu ürünlerin çocuk mamaları, biberonlar, beşeri ilaçlar ve kozmetik gibi insan sağlığını doğrudan ilgilendiren ürünlerle birlikte satılmasının son derece yanlış olduğunu ifade eden Tuncer, 'Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın eczaneleri kontrol yetkisi olmadığı için bu konuda denetim ve cezai yaptırım imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle bitki koruma ürünlerinin eczanelerde satılması, sayılmış olan risklerin yanında denetim boşluğu ve kaosa neden olacaktır' dedi.