BİTLİS (İHA) - Bitlis’in Ahlat İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından, Tunus mahallesinde Ali Kaya isimli çiftçiye ait 5 dekarlık alanda, damla sulama sistemli modern çilek yetiştirme bahçesi kuruldu.

Modern çilek bahçesini inceleyen Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılılık Müdürü Bülent Korkmaz, Bitlis ilinde tarımın en yoğun yapıldığı ve modern anlamda yeni tekniklerin kullanıldığı en iyi ilçelerden birinin de Ahlat olduğunu ifade etti. Korkmaz 'Ahlat ' ta önemli olarak öne çıkan sektörler var. Örneğin patates yetiştiriciliği, hayvancılık, şeker pancarı burada çiftçilerimize önemli gelir sağlayan ürünlerdir. Bu ürünlerin yanı sıra ilçemizde alternatif olarak çiftçimize para kazandırabilecek yeni ürün arayışları içerisindeyiz. Bu çerçevede Bitlis İl Özel İdaresi tarafından bize tahsis edilen kaynakla Adana ' dan çilek fideleri getirdik ve ilk defa Ahlat ' ta olmak üzere 5 dekar alanda son derece modern bir çilek yetiştirme alanı kurduk. Burada 2 farklı çilek fidesi kullandık. 1 kısa gün bitkisi, 2 daha uzun olan yedi veren fideler kullandık. Beş dekar alanda ortalama 20 ton civarında ürün elde edeceğiz. Piyasada ürün bittiği zaman biz ürün elde edeceğiz. Yani geç turfan dediğimiz bir dönemde ürün elde edeceğiz. Ülkenin batısından başlayarak hasat geliyor, belki de en son ürünü çilek ve kirazda biz elde edeceğiz. Dolayısıyla ürün ardının piyasada azaldığı bir dönemde bu ürünleri piyasaya süreceğimiz için, çiftçimiz daha fazla bir kazanç elde edebilecektir” dedi.

Ahlat İlçe Tarım Müdürü Nihat Keskin ve beraberindeki mühendisler ile çilek bahçesini gezen Bitlis İl Tarım Müdürü Bülent Korkmaz, diğer çiftçilerin de alternatif ürünlere yönelmesi açısından çilek bahçesinin örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Ekleme Tarihi
06.06.2012