''3. Tarla Günleri'' Bursa'da başladı

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
-DLG Fuarcılık Genel Müdürü ve Önder Çiftçi Projesi CEO ' su Suyaran: - ' ' 25 yıl sonra göreceksiniz, sudan sonra en büyük güç gıda olacak. Yakında su savaşlarını göreceğiz. Ondan sonra gıda savaşları olacak ' '

BURSA (A.A) - Türkiye ' nin ilk uygulamalı açık hava tarım fuarı ' ' Tarla Günleri ' ' nin üçüncüsü Bursa ' da başladı.

Alman Tarım Birliği (DLG) ile Önder Çiftçi Projesi ' nin (ÖÇP) kurduğu DLG Fuarcılık tarafından organize edilen, 220 bin metre karelik tarım arazisi üzerinde kurulu ve 100 ' ün üzerinde firmanın katıldığı fuarın açılışı, Tarım Meslek Lisesi ' nde gerçekleştirildi.
Fuarın açılışında konuşan DLG Fuarcılık Genel Müdürü ve Önder Çiftçi Projesi CEO ' su Nezih Suyaran, Tarla Günleri ' nin Bursa ' da gerçekleşmesinden dolayı mutlu olduklarını belirtti. Bilginin her zaman güç olduğunu dile getiren Suyaran, konuşmasını şöyle sürdürdü:
' ' Bilgiyi kullanarak, çiftçiler olarak serbest piyasa üzerindeki tarlalarımıza sahip çıkarak tarımsal üretime devam etmek zorundayız. 25 yıl sonra göreceksiniz, sudan sonra en büyük güç gıda olacak. Yakında su savaşlarını göreceğiz. Ondan sonra gıda savaşları olacak. Türk çiftçisi için bize düşen en büyük görev üretmektir. O yüzden bu tarz fuarların çok önemi var. ' '

Almanya Gıda, Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakan Yardımcısı Gerd Müller, Türkiye ve Almanya arasında bir çok açıdan iş birliği oluğunu ve bu iş birliklerinin kuvvetlenmesi açısından bu fuarın önemli olduğunu vurgulayarak, fuarı düzenleyen DLG ve ÖÇP ' ye teşekkür etti.
30 yıl ileriye bakıldığında dünyada yaklaşık 9 milyar insanın yaşayacağını söyleyen Müller, ' ' Bu da tarım alanında en az yüzde 50 fazla üretim yapmamız gerektiği anlamına gelmektedir. Dünyamız daha büyüyemeyeceği için, hepimiz daha iyi ve daha verimli olmak zorundayız ' ' diye konuştu.

Programın ana sponsoru Garanti Bankası ' nın Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ise Türk tarım sektörünün kendisine has yapısal sorunlarla boğuşmasına rağmen değişimi yakaladığını belirterek, ' ' Ülkemizin tarıma olan uygunluğunu ve küresel ölçekte talebi düşündüğümüzde, tarım sektörünü çok daha iyi bir konuma taşıyabileceğiz. Çiftçimiz artık sadece kendisi için değil, on binlerce kilo metre uzaktaki pazarlar için de üretim yapabilecek vizyona sahip ' ' dedi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke de 2011 ' de Türkiye ' de kullandırdıkları kredi miktarının 3 milyar 900 milyon, 2012 ' de kullandırmayı planladıkları kredi miktarının ise 4 milyar 500 milyon olduğunu ifade ederek, ' ' Dolayısıyla biz, kamudan sonra tarıma en çok destek veren kuruluşuz, ülkemiz, tarım hasılatı yönünden Avrupa ' da birinci, dünyada 7. sıraya gelmişse bu hepimiz için gurur kaynağıdır ' ' dedi.

Konuşmaların ardından, DLG Fuarcılık Genel Müdürü Suyaran, fuarın ana sponsoru Garanti Bankası adına Genel Müdür Yardımcısı Karadere ' ye plaket takdim etti.

Daha sonra konuşmacılar ve davetliler, 220 bin metre karelik açık alan üzerinde kurulu fuarı gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Ekleme Tarihi
07.06.2012