Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptıkları girişimlerin sonucu 2011 yılında meydana gelen don afetleri nedeniyle patates ürünleri zarar gören çiftçilere destekleme ödemesi yapılmasına dair Bakanlar Kurulu kararının, Resmi Gazete ' nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Karar ' a göre 1-15 Kasım 2011 tarihleri arasında don afetine maruz kalan Bitlis, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Niğde, Van ve Aksaray illerinde patates ürünlerinin yüzde 30 ve üzerinde zarar gördüğü il ve ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen 2011 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere, dekar başına 200 lira destekleme ödemesi yapılacağını belirtti. Üreticilerin 2011/2012 üretim sezonunda oldukça zorlu bir kış dönemi geçirdiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

'Kasım ayında İç ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan don afeti nedeniyle patates üreticilerimiz büyük zarar gördü. Birliğimizce yapılan tespitlere göre Niğde ' de bu yıl üretilen yaklaşık 700 bin ton patatesin yüzde 30 ' u, Nevşehir ' de üretilen yaklaşık 50 bin ton patates don afetinden zarara uğradı. Bitlis ' in Ahlat ilçesinde 150 bin ton patatesin 40 bin tonu, Kayseri ' nin Yeşilhisar ilçesinde yaklaşık 3 bin 500 dekar alandaki, Tomarza ilçesinde ise 140 dekar alandaki patates zarar gördü. Yapılan tespitler kamuoyuyla paylaşıldı. Üreticilerimizin kaybının telafi edilmesi istendi.'

'BİR AY İÇİNDE DİLEKÇEYLE MÜRACAAT GEREKİYOR'

Destekleme ödemesinden yararlanmak isteyen üreticilerin bir ay içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine dilekçe ile müracaat etmeleri gerektiği bilgisini veren Bayraktar, şöyle devam etti:

'Üreticilerimizin kaybının bir nebze olsun telafi edilebilmesi bakımından alınan karar sevindiricidir. Sorunun kalıcı olarak çözümlenebilmesi bakımından meyvelerde olduğu gibi tarla ürünlerinde yaşanan don riskinin de 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamına alınması konusunda çalışmalar hızlandırılmalıdır. Nitekim don riski, 2011 yılı 5363 Sayılı Kanun kapsamında Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen sigortalanacak ürünlerin kapsamı dışında kalmaktadır. Öte yandan, bu ürünlerden doğan zararın 2090 sayılı Kanuna göre karşılanması, zarar tespitlerinin çiftçilerin tüm mal varlığı üzerinden yapılması nedeniyle asgari yüzde 40 zarar kriter olarak kabul edildiğinden mümkün görülmüyor. Bu sebeple 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu ile 2090 sayılı Doğal Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımla ilgili kanunda yapılacak değişikliklerle bu kanunların birbirini tamamlayıcı duruma getirilmesi halinde, çiftçilerimizin doğal afetler nedeniyle oluşan zararının telafisi sağlanacak. Bu sebeple 2090 sayılı Kanun, bu kapsamda gerekli düzenlemeler yapılmak üzere en kısa zamanda Meclis gündemine getirilmelidir.' - Ankara

Ekleme Tarihi
07.06.2012