Ünye Ziraat Odası Başkanı İsmail Şirin, 'Mısır, bölgemizde mutlaka ekilmesi gereken bir ürün' dedi.

Şirin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mısırın bölgede eskiden çok ekilip üretildiğini, bugün üretiminin çok büyük oranda düştüğünü söyledi.

Bölge insanının hem gıda olarak tüketimde hem hayvan yetiştiriciliğinde Mısır ürününe ihtiyaç duyduğunu belirten Şirin, 'İnsanlarımız artık para kazanmak için Mısır ekmiyor. Bölgemiz insanı ihtiyaç duyduğu kadar Mısır yetiştirmeyi tercih ediyor. Fındık kadar bir getirisi olur mu bilmiyorum ama verimli bir bahçede Mısır yetiştirilirse iyi olur. Çünkü bakıp yetiştirdiğimiz tavuklara yem için Mısır lazım, yemeklerde kullandığımız fırın Mısır unu lazım, yemek için sütlü Mısır lazım. Bu ihtiyaçlarımız için Mısır üretiminden vazgeçilmemeli. Mısır, bölgemizde mutlaka ekilmesi gereken bir ürün' diye konuştu.

Taban arazilerin Mısır üretiminde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Şirin, şöyle devam etti:

'Bölgemizde düz arazisi olan Terme, Çarşamba, Bafra ' da makineli tarım yapılan yerde mısırın rantabl olabileceğini düşünüyorum. Hibrit tohumları dikildiğinde, tohumlardan her birinden 3 ' er Mısır kellesi almak mümkün. Yani bizim yerli Mısır tohumuyla dönümden 200-300 kilo Mısır alınıyorsa, hibrit tohumdan dönümünden 800 kilogram ile 1 ton Mısır alınabiliyor.'

Şirin, mısırla ilgili geleneksel dikim sisteminden vazgeçilip, santimetrekareye tek tohum uygulamasına geçilmesi gerektiğine değinerek, şunları kaydetti:

'Biz Mısır tohumlarını serpme usulüyle ekiyoruz, bu nedenle ot gibi bitiyor. Daha sonra sıkları söküp, o sıklar hayvanlara yem olarak kullanılıyor. Modern usulde bir tane mısırı bile ziyan etme şansınız yok, düz arazide mikser makinesiyle istediğiniz oranda santimetrekareye bir tohum düşüyor. Makineli tarım yapmayan küçük bahçeleri olanlar, Mısır tohumunu belirli aralıklarla ve sıralı bir şekilde eliyle tek tek dikmeli. Tane tane dikildiğinde bahçeden daha kaliteli ve verimli Mısır almak mümkün.'(AA)

Ekleme Tarihi
07.06.2012