Buğday Kayboldu

Çiftci kardeşlerim bu sene bizim köyde ne olduğunu anlamadığımız bir durum oldu buğdaylar çıkışını çok güzel yaptı gübresini attık ilacını verdik hepsi çok iyiydi yanlız son 1 ayda ne olduysa ne buğday kaldı tarlalarda nede sapı kaldı köyümüzün yaklaşık 700 dönümüne yakınına biçer girmeyecek bu konuda bilgisi olan varmı buğdaylar tarlada kayboldu resimlerini çektim en yakın zamanda sizinle paylaşacağım sanki ekinler kırmızı gibi olmuş ve kurumuş kaybolmuş daha önce başına gelen oldumu.

Ynt: Buğday Kayboldu

Azapbey link=topic=56234.msg604748#msg604748 date=1339103715' Alıntı:
çoğu köylü tarlası başında ağlamış çok acı bir durum bizde sadece birde buğday ekerler tek gelir kaynaklarıydı.
gerçekten zor bir durum allah zarar gören bütün çiftçi kardeşlerimizin yardımcısı olsun ,,il tarım bu konuyla ilgilenmiyormu

Dediğiniz durumun iki farklı çeşidi oldu bizim tarlanın birinde.2-3 dönüm gelecek bir yerde çıkış gayet güzel olmasına rağmen gübre atarken kurumuş arpalar vardı gerçi sonradan toparladı,bir yerde de aynı şekilde arpalar iyice seyrelmişti ancak onu biz kardeşleme dönemindeki az yağışa bağladık,bir de ot ilacı fazla etkili olmamıştı ot çok büyümüştü içine.Ama fotoları merakla bekliyorum ilginç bir durum allah sabır versin az emek verilmiyor.

bakın arkadaşlar birçok yerde bölgede yabancı ot ilacı sonrası sorunlar yaşandı.ama bunu hastalık olarak biliniyor.
1-yabancı ot ilacınız sahte ve çin malı ise sorun büyük.
2-ayçekirdegi,nohut gibi ürünlerde kullandıgınız yabancı ot ilaçları tarlanızdan 9 ay çıkmıyor.arkasından birde ekinlere attıgınız ot ilacı 13 ay ediyor son 2 -3 yıldır yogun kullnılan bu ilaçlar ucuz markasız taklit ilaçlar başına büyük çoraplar örer.
her söze,her ucuza,her denemeye gitmeyin

ayrıca buyıl arpalar sogukatan öldü.buğadaylarda aynı.fırtına ve don ve kar agır bir kış oldu.güneş yok bazı yerlerde bazı yerlerde kuraklık.
hele kar üstüne üre atanlar da cabası...

yabancı ot ilacından da olmuştur o yüzden ben bu sene ilacı çok az kattım hızlı attım ki buğdaya çok zarar vermesin zaten kokusu yeter ota

arkadaşım benim bildiğim kadarı ile senin bahsettin kök boğaz hastalığı bizde de geçen sene olmuştu az bir ihtimalde ilaçların etkisi olabilir ama büyük ihtimal kökboğaz hastalığı bu .
bu hastalık erken farkedilip ilaç atılmaz ise buğday tam başakı düzeçekken kuruyop tarlada çöküyor sanki tarlada yok oluyor. bir kök boğaz hastalığını inceleyin isterseniz

birkere şunu bilin ki kök çürüg diye attıgınız ilaçlar çürümüş hiç bir köke fayda etmez.hastalıklı bir köke fayda etmez.
1 - sağlıklı tohum
2- soguk ,kurak ve kış şartlarına uygun tohum.
3- iyi hazırlanmış ve küçük kesekli toprak da ekim yapılmalı.tohumlar derine ve yakın yüzeyde olmaycak.
4- tohum ilaçlamsı her işin her hastalıgı başı tohum ilaçlamsıdır.burada kullnacagınız ilaç ve ilaçlar size hasattda lazım olacaktır.ekerken kazanacaksınız.
UCUZ VE SAHTE VE İSMİ DUYULMAYAN İLAÇ VE GÜBRELERİ ALMAYIN KULALNAMYIN.
ŞUAN YAPACAGINIZ BİR İŞLEM YOK ÖLEN ÖLMÜŞTÜR...

Geçmiş olsun.Bu sene her bölgede bi sorun var.Tarlalara gitmeye korkar olduk moralimiz bozulacak diye.Bizim Ankara ya bahar yağmurları geç yagdı gübre attık ilaç yaptık yağmurda yağmayınca ekinlerin gelişiminide durdurduk.Arkadaşlar tarım işi tecrübe her sene yeni bişey öğreniyoruz ama kaybımız büyük oluyo bunun sonunda
Arkadasım resmini paylaşırsan cok memnun olurum.

sanırımkok bogaz curuklugu olabılır fazla azotlu gubre uygulaması hastalıgı daha fazla tetıkler sıze tavsıyem foto gormem gerek yınede ama anız ekımını kesınlıkle bırakın bırde kullanacagınız ılaclar bayer ın ınput ve basf ı tocado bı fotoyollarsan daha fazla yardımcı olmaya calısırım yaklasık 7 8 yıldan berı bızım basımızda kok bogaz curuklugu gecmıs olsun mutlaka foto yolla he bırde once alan alan sararmalar olmus olması lazım bır bugdayı sok kokuyle bırlıkte beyaz mı yoksa sıyahlıklar varmı fotolarsan yardımcı olurum