Orman ve Su İşler Bakanlığı ' nın hayata geçirdiği Bakırçay Kınık Projesi, İzmir Bakırçay Ovası ' ndaki 183 bin 40 dekar arazi suya kavuşturacak.

Proje dahilindeki Kınık Sol Sahil Sulaması 2008 yılında tamamlanmıştı. Projenin büyük kısmı olan ve 112 bin 410 dekar arazinin sulanmasını sağlayacak Kınık Sağ Sahil Sulaması Projesi ise Yortanlı ve Çaltıkoru olmak üzere 2 büyük baraj ile bu barajların sulama şebekelerini içeriyor. Yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın İzmir programı kapsamında hizmete açılacak 2 barajın toplam maliyeti 291 milyon TL. 42 bin 510 dekar araziyi sulayacak Çaltıkoru Barajı ve 69 bin 900 dekar araziyi sulayacak Yortanlı Barajı, Ege ' nin topraklarında verimi artıracak.

İzmir ' de hızlandırılan çalışmalar ve Seferihisar Kavakdere Barajı ve Sulaması, Güzelhisar Barajı Mansap Ovaları Sulaması gibi tamamlanan projelerle 9 yılda 91 bin 40 dekar arazi sulamaya açıldı. Ayrıca büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi maksadıyla yürütülen GÖL-SU Projesi kapsamında İzmir ' de çeşitli safhalardaki 30 adet gölet ile 30 bin dekar arazi daha suya kavuşturulacak. (CİHAN)

Ekleme Tarihi
09.06.2012