BİTLİS (CİHAN)- Bitlis ' te büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda kayıt altına alma, küpeleme, brucella aşısı kampanyası devam ediyor. Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, ilde bulunan 65 bin büyükbaş hayvanın tamamının kayıt altına alınmasının hedeflendiğini söyledi.

Konu hakkında bilgi veren Bitlis Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, 'Saha çalışmalarında küpeleme yapıldıktan sonra aynı zamanda bu hayvanlar TÜİKVEK kayıt sistemine alınarak, hayvan sahiplerine pasaportları teslim edilmektedir. Brucella hastalığına karşı aşılama çalışmaları devam etmektedir. Burucella hastalığı halk sağlığını etkileyen lohusa bir hastalıktır. Özellikle buradaki amacımız, Brucella hastalığına karşı bütün dişi hayvanlarda aşılama yapılarak tüketicinin sağlıklı hayvansal ürünler tüketmesini sağlamaktır.' dedi.

Cahit Cevher isimli çiftlik sahibi ise küpeleme ve aşılama sayesinde piyasaya sağlıklı süt, et sürmeye çalıştıklarını ifade etti. Cevher, 'Bütün çiftçilere, bütün üreticilere bu küpelemeyi yapmalarını istiyoruz. Çünkü destekleme için küpeleme çok önemli, şu anda destekleme alınıyor. İnşallah bu şekilde güzel çalışmalarımız olacaktır.' şeklinde konuştu.

Ekleme Tarihi
09.06.2012