DOLUNUN VURDUĞU ÇİFTÇİLER DESTEK BEKLİYOR

23.04.2009
13,967
23,924
35
Bilecik
BURSA (İHA) - Bursa ' nın İnegöl ilçesinde dolu ve sağanak yağmurlardan zarar gören çiftçiler destek bekliyor.

Dömez Köyünde dolu ve aşırı yağışların zarar verdiği meyve bahçelerini ve tarlaları inceleyen İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, çiftçilerin TAR-SİM ' e sahip çıkması ve ürünlerini sigortalatması gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Yaklaşık bir haftadır arazilerde hasar tespiti yaptıklarını ifade eden Çelik, 'Doludan, aşırı yağmurdan, selden kurtulduk derken, son bir haftadır sürekli bu afetlerle uğraşıyoruz. Allah beterinden saklasın. Geçen gün Çeltikçi ve Edebey bölgesindeydik. Bugün de Dömez köyündeyiz. Dömez köyünde de bütün bağları, sebze bahçeleri, buğday, arpa ne varsa yerle bir olmuş durumda. Çiftçilerimizin dertlerini dinliyoruz. Bankalara borçları var. Bu tür sıkıntıların erteleme imkanı varsa, yetkililerimizden onu istiyoruz. Bunu söylerken de yine diyoruz ki, bundan sonra çiftçilerimiz TAR-SİM ' e sahip çıkmak durumunda. Mallarını, ürünlerini sigorta yapmak zorunda. TAR-SİM ' deki eksikleri biz dile getirerek, her sene bir sıkıntıyı ortadan kaldırıyoruz. En son sıkıntıd a, eksperlerin yapmış oldukları şeylerdi. Onları da yakın zamanda kaldıracağız. Çiftçilerimizi de mutlaka sigorta yaptırmaya davet ediyoruz. Dömez ' de sigorta oranı çok az. İnegöl’e bağlı köylerin içerisinde ise bir tek Çeltik ' çi de yüksek çıktı. Diğer köylerde yüzde 5 ' lerde. Son yaşanan sağanak yağış ve dolu yüzünden Dömez köyündeki maddi hasar yaklaşık 1 milyon liradır' dedi.

Zararlarının çok büyük olduğunu belirten tarla sahibi Sadri Batı, 'Ben en az 10 bin liralık mahsul bekliyordum. Hepsi gitti. Kooperatiflere ve Ziraat Bankası ' na borçlarımız var. Onların ya ertelenmesi ya da faizlerinin silinmesini istiyoruz. Faizsiz olarak en azından bir yıl ertelenmesini bekliyoruz. Benim bankaya ve kooperatife yaklaşık 10 bin lira borcum var. Ama komşularımızdan daha fazla borcu olanlar da var' diye konuştu.

Ekleme Tarihi
09.06.2012