Arkadaşlar sorunum var.EVİME İCRA GELİYOR.acil yardım.

Arkadaşlar 20,01,2011 tarihinde köyümüzde birine kefil oldum Pancar koop.den 3500 tl lik gübre aldı.

geçen 1,5 yılda borcunu ödemedi.bu şahsın bu yıl 1000 tl lik pancar parası borcuna kesildi.geçen gün pancar koop.a sordum.gecikme faizleri ile borç yine 3500 tl olmuş.

icra takibi başlıyor.
borçlunun emekli aylığı , bankaya ipotekli 4 dekar kirazlığı ve bankaya ipotekli traktörü var.
üzerimde otomobil ve traktör var.bunu babama aktarsam ne kadar masraf olur.avukat borcu öde pancar koop.dan yazı al borçluyu kefil olarak icraya verelim diyor.

ipotekli traktörü hacizle bağlatabilirmiyiz.başka türlü ödemeyecek.sizce ne yapmalıyım.evde de huzur kaçtı.YOKSA PARAYI ÖDEYİP NALET OLSUN MU DİYEYİM.

Ynt: Arkadaşlar sorunum var.EVİME İCRA GELİYOR.acil yardım.

3500 tl ise nalet olsun de öde. bizim çevrede de çok adam 30 milyar-20 milyar ödememiş şimdi kefile icra geliyor büyük sıkıntı bu kefillik işi.bizimde geçen senelerde 2500 tl kooperatif gübre parası kefilliğimiz vardı mecburen nalet olsun dedik ödedik gitti

Benim bu konudaki prensibim şudur ne kimsye kefil ol ne borç ver ne borç al ? çünkü ödemezse hem insanlarla kötü olursun hem paran gider.... Borç vermezsen yine insanlarla kötü olursun ama paran cebinde kalır huzurlu uyursun :)... bencede varsa ver kurtul böylelikle kimseye bir daha kefil olmamak için güzel bir sesebin olur...

abim geçmiş olsun. böyle sıkıntılar malesef yaşıyoruz.
şuan için güzel olanı borcu ödeyip evde huzuru sağlamak.
ve parayı kaybetmiş saymak olurda birgün verecek olursa yoldan bulmuş sayarsın.kolay gelsin.

abi geçmiş olsun, bence kısa yodan dön, avukatın dediği gibi 3500 tl yi öde kefilliğin ortadan kalsın çünkü kefilliğin devam ederse başın ağrımaya devam eder çünkü kefil olduğun kişinin mal varlığı zaten ipotekli, olan sana olur

önceleikle geçmiş olsun ben ruhsatımı almadım ancak 2 sene icralarda çalıştım öncelikle kefile icra takibi başlaması için asıl borçlununu tüm mallarına haciz konulup satılması gerekir eğer borcu karşılamıyorsa kefil adına icra takibi başlar bunlar sadece alacağı hızlandımak için sizi kokutuyorlar hukuken yapamazlar eğer traktör ipotekli ise icra başlayınca hem haci hemde yakalama koyabilirsiniz poli veya jandarma traktörü çeker hem kefil için hemde borçlu için ALLAH kolaylık versin

öncelikle geçmiş olsun, miktar bana göre fazla değil ama herkese göre değişir, bu yüzden öde çünkü yarın bir işyapacak olursun karşına çıkar, ihtiyacın olur kredi çekemezsin bu paralara sicilini çizdirmeye gelmez. En kolay haciz kefile konur çünkü imzalamış olduğun sözleşme en az sekiz sayfa ve ne yazdığını anlmak için icra avukatlarının piri olman gerekiyor. BANA GÖRE BU İŞTE EN BÜYÜK SUÇLU BANKALAR VE KOOPERATİFLER, ÇÜNKÜ KÖYDE BAKKALIN VERESİYE SİGARA VERMEDİĞİ ADAMA, MİLYARLARCA LİRALİK KREDİ KARTI VE KREDİ DAĞITTILAR,OLAN YİNE O ADAMIN YAKIN ÇEVRESİNE OLDU. BU DURUMU GÖRMEZDEN GELEN HÜKÜMETTE EN AZ BANKALAR KADAR SUÇLU. 2007 yılında 5000 liraya kefil oldum 5500 lira olarak geri ödedim. Bir kere bile adamın kapısına gidip sormadım. Kefilliği kısaca şöyle açıklayabiliriz. Oğlunun kolunda tutarsın köyün bakkalına gidersin bakkala dersin benim oğlan ne isterse ver, sonra hesaplaşırız. kefillikte aynen bu.

kefil olmak demek borçlu olmak demektir. eğer eline ödeme emri gelirse (ki büyük ihtimalle ilamsız icra takibi yapılacak, eğer senet imzaladıysan kombiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takip yapılır) ödeme emrine itiraz edip takibi durdurabilrsin. kooperatif itirazın kaldırılması için dava açar icra hukuk mahkemesine. eğer haksız çıkarsan borcun %40 artar(icra inkar tazminatı). eğer itiraz etmezsen ve borcu da ödemezsen hacize gelirler. üstüne kayıtlı araç varsa üstüne haciz konur ve herhangi bir şekilde o aracı satamazsın ve borcuna karşılık o araca el konularak icra dairesince satılır. bu durum taşınmazlar için de aynıdır. yapacağın üstündeki bütün malvarlığını başkasına devretmek. ama böyle yaparsan da icra dan mal kaçırdığın gerekçesi ile satışın iptali davası söz konusu olabilir. en iyisi yapacağın gidip koop ile konuşmak ve yaptırabilirsen en azından faizlerden indirim yaptırmak ve borcu ödemek. daha sonra borcu ödeyen kefil sıfatıyla asıl borçluya rücu etme hakkın saklı olur...

geçmiş olsun öncelikle aynı sorun babamdada var onun kefilligı 75 000 çivarıdı en son adam traktora kefil oldu alan adan borcuna hiçde sadık deilmişti başımızı çok agrıttı her şeyde hıpotek var 2 sefer eve içra geldi ama ben eve kuymadım ne olcak bilmiyom bigin tekke baştan atacak bakam hade hayırlısı

borclunun emekli aylığı varsa hiç bişey yapmana gerek yok..esas olan alacağı borcludan tahsil etmektir..borçludan tahsil edilemediği durumlarda kefil e gidilir..borçlunun emekli aylığı var ise aylığına haciz yapılır..aylığından her ay belli bir oran kesilir..ama en kolay otomobil den olur..sen her türlü paranı kurtarırsın derim ben..