+ Konuya Cevap Yaz
5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Canlı Hayvan İthalatında Gümrük Vergisine % 15 Artış Getiriliyor  Kasaplık, besilik canlı hayvan ithalatında halen geçerli olan % 15 gümrük vergisi % 30’a çıkarılıyor.. Bakanlar kurulunun tüm üyelerinin imzasına açılan kararname Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın imzasından sonra Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra Resmi Gazetede yayınlanıp geçerli hale gelecek..

  Yayınlanacak kararnamede % 15’lik bir gümrük vergisi oranı artışı kasaplık canlı hayvanda 1000 TL, besilik hayvanlarda ise 500-600 TL ithalatçılara ek maliyet getirecek.

  İthalata gelen bu ek gümrük vergisi artışı hayvancılık sektörünün nefes almasına yetmeyecek.

  Besiciler, damızlık sığır-çiğ süt üreticilerinin ürettikleri erkek danaların ithal besi, kasaplık hayvan ithalatındaki ek vergi miktarındaki bu küçük yükselme olan % 15’lik artış ile yine rekabet edemeyecekleri, düşük olan 70-80 kuruştan satın alınan çiğ süt bedelleri ile erkek dana ve düve üretiminin sürdürülebilir olamayacağı bildiriliyor.

  2008 Mart ayında canlı, besilik, kasaplık hayvanlarda gümrük vergisi oranı % 135 idi. Nisan 2008 yılında Et Balık Kurumuna, daha sonra aynı yılın Agostos ayında gümrük vergileri sıfırlanmış kasaplık, besilik hayvan ithalatı özel sektöre de serbest bırakılmıştı. 2011 yılında gümrük vergisi sıfırdan % 15’e yükseltilmişti. Şimdiki hazırlanan kararname ile % 30’a yükseltilecek..

  2,5 yılı aşkın süredir devam eden besi, kasaplık hayvan ithalatı 2,5 milyar TL cari açığa yol açmış, hazinenin ziraat bankasına sıfır faizli kredi sübvansiyon taahhüdü de 2,5 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2008 yılında çiğ süt krizinin oluşturulduğundan bu yana toplam hayvancılık destekleri, cari açık kredi sübvansiyonları 10 milyar TL’ye ulaşmış ise de yeterli hayvan sayısına ulaşılamamıştır..

  Hayvan sayımızın 2008-2009 yılı sürecinde aniden kaybedilmesinin yegane sebebi çiğ süt fiyatlarının 2008 yılı yaz ayında düşürülmüş olmasıdır..

  Yeterli hayvan sayısına ulaşılamamasının önünde iki engel var olup, birincisi çiğ sütün fiyatlarının satın alıcılar tarafından düşük tutulup hayvancılığın sürdürülebilir olmaktan çıkması, ikincisi ise devam eden kasaplık, besilik canlı hayvan ve kesilmiş, dondurulmuş et ithalatıdır.

  Türkiye et, canlı hayvan ihraç eden ülkelerin büyük tedarikçisi konumuna düşmüştür..

  Besicilere kilosu 16 TL’ye mal olan et ile ithal et, kasaplık, besilik hayvan etleri ile yerli üreticiler rekabet edememektedir.

  Kamuoyu, hayvancılık sektörü, ithalattaki gümrük oranlarının ne zaman % 135 seviyelere getirileceğini bilmemektedir. Bu yönde Parlamentoda soru önergesi veren milletvekillerinin soruları da cevapsız kalmakta oluşu Bakanlığında bu sorunun cevabını bilmediği göstermektedir.. Yeterli hayvan sayısını elde etmenin stratejik bir plan dahilinde olması gerektiğini düşünen hayvancılık sektörü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırlayıp Ekonomi Bakanlığına sunduğu zorunlu hazırlanmış olan Stratejik Planı’ nda hayvancılığın hangi yılda yeterli hale getirileceği, ithalatın ne zaman son bulacağı doğrultusunda doğrusu alt verileri sağlam olan açık bir hedef yoktur.. Dolayısı ile GTHB’nın hayvancılık ürünleri ve gıda ile ilgili 2023 hedeflerinin stratejik planlanmış hedefler değil bir öngörüden ibaret olduğu var sayılmalıdır.

  Hangi üretimde olursa olsun o üretim bir stratejik değer taşıyor ise o sektörün iyi ve kötü yönleri ortaya konularak, iyi yönlerden istifade edilerek kötü yönlerin iyileştirilmesi tercih edilmelidir..Kamu kaynaklarının dönüşümlü olmasının gereği budur.

  Bakanlık; hayvan varlığımız ile ilgili kötü yönleri iyileştirmek için sıfır faizli kredi, hayvancılık desteklerinin artırılmasının karşısında çelişkili olan ithalat tutumunu sürdürmekte, bir şekilde bu desteklemeler yabancı ülke çiftçilerine gitmekte, hayvancılık sektörü ancak destekle büyüme sergiler iken aynı sektörün satın alıcıları olan endüstriyel süt sektörü kendi kendine büyüme gösterebilmektedir.

  Yeterli hayvan sayısına ulaşmak için çiğ sütün fiyatlarının sürdürülebilir olması için 1,2 TL olmalıdır. Çünkü çiğ süt; hayvancılığımızın dinamosudur.

  Sürdürülebilir besicilik, damızlık, çiğ süt üretimi için kasaplık, besilik canlı hayvan ithalatındaki gümrük vergisi oranlarının eski hali olan % 135 oranına getirilmelidir

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  03 Şubat 2012
  Şehir
  Adana
  Yaş
  19
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Canlı Hayvan İthalatında Gümrük Vergisine % 15 Artış Getiriliyor  Belki ithalat biraz azalır...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  17 Şubat 2011
  Şehir
  sivas
  Yaş
  35
  Mesajlar
  4,667
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Canlı Hayvan İthalatında Gümrük Vergisine % 15 Artış Getiriliyor  köylü şehirlinin efendisidir ne zamanki köylünün işine balta vurursanız işte o zaman başka milletler gelir size efendilik eder

  başbakanımız bilir gididşatın sonu hiç iyiye gitmiyor teşvik diyorlar hibe diyorlar ben daha görmedim neye teşvik ettiklerini neye hibe verdiklerini

  çifçinin birinin ineği 300 kg dan bir kaç gram fazla geldi diye ceza veren bu devletten artık hiç bir şey beklemiyorum bendende artık hiç bir şey beklemesin gidip oyumu hasip kaplana vermek bunlara sandıkta atılan en güzel tokat olur sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  02 Mayıs 2010
  Mesajlar
  395
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Canlı Hayvan İthalatında Gümrük Vergisine % 15 Artış Getiriliyor  köylünün efendiliği mi kaldı ki. eskiden yaşıyordu krsalda yüzde seksen nüfus şimdi yaşıyor şehirde yüzde seksen nüfus.ben kendi şehrimde hiç olan üstü fakir göremiyorum nedense. çiftelerde ikamet ediyoruz. ilçede çalışan memuru, amiri, esnafın önemli bir kısmı eskişehirde ikamet ediyor. neden orası daha rahatta ondan. doğal gazı falanı filanı. her gün gelip gidiyorlar.ilçemizde yaşayanlarda artık kalöriferli evlere merak salmaya başladı nmesela haklı olarak. ilçede de pek çok kişi döşetiyor. fakirlik edebiyatı yapılır ama hiçte fakir gibi yaşanmaz. ülkemizin gelir düzeyi arttı kim ne derse desin artık siyasetçileride küçük köylü grupları değil büyük şehirdeki nüfus seçiyor. yazımın başında söylediğim oranlardan dolayı vde şehirli insanlarda gidişattan hiç şikayetçi gibi görünmüyor uzunca bi sürede görünmez.
  Alıntı şerefli1 link=topic=56372.msg605995#msg605995 date=1339446077 Nickli Üyeden Alıntı
  köylü şehirlinin efendisidir ne zamanki köylünün işine balta vurursanız işte o zaman başka milletler gelir size efendilik eder

  başbakanımız bilir gididşatın sonu hiç iyiye gitmiyor teşvik diyorlar hibe diyorlar ben daha görmedim neye teşvik ettiklerini neye hibe verdiklerini

  çifçinin birinin ineği 300 kg dan bir kaç gram fazla geldi diye ceza veren bu devletten artık hiç bir şey beklemiyorum bendende artık hiç bir şey beklemesin gidip oyumu hasip kaplana vermek bunlara sandıkta atılan en güzel tokat olur sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  15 Haziran 2011
  Şehir
  bolu
  Yaş
  31
  Mesajlar
  237
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Canlı Hayvan İthalatında Gümrük Vergisine % 15 Artış Getiriliyor  az bile 50 olması lazım

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. *** AB'den Canlı Hayvan ve Et İthalatında vergi kaldırıldı ***
  Konu Sahibi ParaMiliter Forum Besi Hayvancılığı
  Cevap: 66
  Son Mesaj : 21.Ağustos.2015, 12:17
 2. Canlı hayvan istatistikleri açıklandı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Haziran.2013, 21:47
 3. Kasaplık Ve Besilik Hayvan İthalatında Düzenleme
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ağustos.2011, 14:29
 4. Kasaplık Hayvan İthalatında Gümrük Vergisi Yüzde 15'e İndirildi
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Temmuz.2011, 13:26
 5. Et İthalatında Gümrük Vergisi Artırıldı
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Temmuz.2011, 12:21

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status