MEDİCA PROSEMENTİ YONCA TOHUMU HAKKINDA BİLGİSİ OLANLARIN DÜŞÜNCE VE GÖRÜŞLERİ

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

S.a arkadaşlar MEDİCA PROSEMENTİ yonca tohum çeşidini aldım çeşit İtalya menşeyli sözde dünyanın en iyi yonca tohumlarından diye aldım harmandan sonra İnşallah 40 dekardaha yonca ekeceğim kendi hayvanlarım için aldım bu çeşidi toplam 175 kgr ve kilosunu 17 tl ye aldım arkadaşlar bu çeşit hakkında bilgisi olan yada kaliteli başka çeşitler hakkında bilgisi olan arkadaşların olumlu olumsuz görüşlerini bekliyorum.
grnt1421.jpg

grnt1422.jpg

Arkadaşlar bu bilgiyide tasaco firmasının sitesinden aldım bu çeşit hakkında yazdıkları.
prosementi
prosementi
prosementi
prosementi

Prosementi yonca çeşidi Kuzey İtalya‘da Prosementi firması tarafından ıslah edilmiştir. Tasaco Tarım Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından Türkiye‘ye getirilmiş, farklı bölgelerde denemeleri yapılarak 2003 yılında 'Tohumluk Tescil Komitesi' tarafından beş yıl süreli üretim izni verilmiştir. OECD listesinde kayıtlıdır. Prosementi çeşidi yüksek verimi ve kalitesi ile yonca üreticileri için büyük bir fırsattır.
Özellikleri

Yüksek verimli bir çeşittir. İtalya‘da dört yıl süreli yapılan denemelerde otuz yonca çeşidi verimde birinci sırada yer almıştır. Türkiye‘de yonca çeşidine göre ortalama %17.8 oranında daha fazla verim vermiştir. Kayseri yonca çeşidine göre verim farkı Konya ilinde %24,5, Erzurum‘da %10,1 daha fazladır. Hızlı gelişme gösterir. Uzun ömürlüdür. (Beş yıllık ekonomik ömrü vardır.). Sapı uzundur ve bütün sapta tabandan yukarı bol yapraklıdır.

Duruşu dik ve sap içi yarı doludur. Yüksek kuru madde içerir. Protein ve mineral madde miktarı yüksektir.

Fevkalade kardeşlenme özelliğine sahiptir. Soğuklara ve kurağa dayanıklıdır. Her türlü toprak şartlarına adaptasyonu yüksektir. Yüksek ph‘lı (8-8,5 P.H) topraklarda başarı ile yetiştirilebilir. Hastalıklara dayanıklıdır.
Yetiştirme tavsiyeleri

Toprağı derin işlenmeli, iyi bir tohum yatağı hazırlanmalıdır. Toprağın drenajı iyi olmalıdır. Hassas mibzerle ekim yapıldığında 2,5 kg/da tohumluk yeterlidir. Serpme ekim yapılırsa 3 kg/da tohumluk kâfidir. Prosementi yonca tohumundan daha fazla tohum atmak israftır. Ekim derinliği kumlu topraklarda 1-1,5 cm, tınlı ve killi-tınlı topraklarda ise 0,6-1,25 cm‘yi geçmemelidir. Yüksek verim için ilk ekimde fosforlu ve potasyumlu gübrelerle gübrelenmelidir, kuvvetli kök gelişimi için başlangıçta bir miktar da azotlu gübre verilmelidir. Beş yıllık fosfor ve potasyum ihtiyacı son toprak işlemesi veya ekimle birlikte verilmelidir. Yoncaya yapraktan yapılan gübrelemeden olumlu sonuç alınmamıştır. Yonca %10-20 çiçeklendiği zaman biçilmelidir. İlk biçimde yaprakları delerek zarar yapan hortumlu böcek zararına rastlanırsa, ilaçlı mücadele yerine ilk biçimi biraz erken yapmak suretiyle hortumlu böcek zararı önlenecektir. Daha sonraki biçimlerde hortumlu böcek zararı görülmez.

Ynt: MEDİCA PROSEMENTİ YONCA TOHUMU HAKKINDA BİLGİSİ OLANLARIN DÜŞÜNCE VE GÖRÜŞLERİ

fito altiva çok kaliteli ben kullandım herkesede öneriyorum daha bizim bölgede hiç ekipte kötü diyen olmadı .. daha iyisi dersen var ama bulabilirmisin bilmiyorum pionnerin yoncası en iyisi ama ben hiç bi yerde bulamıyorum .. kg fiyatı 17 ucuzda değil hani ..

Ynt: MEDİCA PROSEMENTİ YONCA TOHUMU HAKKINDA BİLGİSİ OLANLARIN DÜŞÜNCE VE GÖRÜŞLERİ

Tam yerimi bilemiyorum fakat bende de 9 dekar tarla var bu tohum cesidini bende arastirdim internette daha ekip te dekardan su kadar verim aldim diyen biriyle tanismadim...

Asil benim merak ettigim yonca icin sondaj yaptiricam yer bilimciye olcturdum dediki 70 metrede saniyede 1,5 ila 2 lt suyun var bunu yagmurlama sulama yaparsak yonca icin yeterli olurmu acaba?

Ali SARAÇ link=topic=56429.msg606579#msg606579 date=1339620751' Alıntı:
fito altiva çok kaliteli ben kullandım herkesede öneriyorum daha bizim bölgede hiç ekipte kötü diyen olmadı .. daha iyisi dersen var ama bulabilirmisin bilmiyorum pionnerin yoncası en iyisi ama ben hiç bi yerde bulamıyorum .. kg fiyatı 17 ucuzda değil hani ..
Sağolasın kardeş cevabın için pionnerin yonca tohumu olduğunu bilmiyordum bölge mühendislerinide tanıyorum bulabilirdim belki nette araştırmama ve tanıdıkların tavsiyesine görede prosementide çok iyi diyorlar bakalım nasıl çıkacak.
emre_tuysuz link=topic=56429.msg607486#msg607486 date=1339958160' Alıntı:
Tam yerimi bilemiyorum fakat bende de 9 dekar tarla var bu tohum cesidini bende arastirdim internette daha ekip te dekardan su kadar verim aldim diyen biriyle tanismadim...

Asil benim merak ettigim yonca icin sondaj yaptiricam yer bilimciye olcturdum dediki 70 metrede saniyede 1,5 ila 2 lt suyun var bunu yagmurlama sulama yaparsak yonca icin yeterli olurmu acaba?
teşekkürler cevap için su metreküp hesabından anlamam ama siede anlayan arkadaşlar çıkar.

s.a. arkadaşlar ben de bu sene 18 dk.yonca ekicem trakya edirne keşan da ancak hala hangi tohum karar veremedim.Prosementı diyen var altıva diyen var kafam karıştı.. :S

bu tohumu bu yıl burda ekenler olmu$ geçen yonca tohumu ara$tırırken sordum .. dormansi mi neyi dü$ükmü$ .. misal fito yada mayın tohumunu ekenler ilk sene 6 biçtiyse .. bunu ekenler 4 te kalmı$ sahil $eridi için uygun bi çe$it değil .. sahil ku$agında ekmeyi dü$ünenler varsa bu tohumdan uzak dursunlar .. sert iklim yoncası ..

Ali SARAÇ link=topic=56429.msg657421#msg657421 date=1354549760' Alıntı:
bu tohumu bu yıl burda ekenler olmu$ geçen yonca tohumu ara$tırırken sordum .. dormasımı neyi dü$ükmü$ .. misal fito yada mayın tohumunu ekenler ilk sene 6 biçtiyse .. bunu ekenler 4 te kalmı$ sahil $eridi için uygun bi çe$it değil .. sahil ku$agında ekmeyi dü$ünenler varsa bu tohumdan uzak dursunlar .. sert iklim yoncası ..
Tasaco nun yazdığı denemelerde genelde kayseri,konya bu tip karasal iklimin yaşandığı yerlerde %25-28 diğer çeşitlerden verimli olduğunu yazmışlar bölgemizdede diğer ekili yoncalardan daha hızlı filizleniyor.

hacimmet link=topic=56429.msg657629#msg657629 date=1354566809' Alıntı:
Tasaco nun yazdığı denemelerde genelde kayseri,konya bu tip karasal iklimin yaşandığı yerlerde %25-28 diğer çeşitlerden verimli olduğunu yazmışlar bölgemizdede diğer ekili yoncalardan daha hızlı filizleniyor.
doğrudur mehmet karde$ .. ben zaten sahil bölgeleri için uygun olmadıgını söyledim .. burda biri ekmi$ .. tekrar ekiyor $u anda may tohumun bir cinsini .. kalitede bi sıkıntı yok zaten .. biçim sayısı az .. yani kalkıp biri burda senin yoncanın güzelliğini görür akdeniz ve ege bölgesinde eker sonra hüsrana uğramasın diye belirttim ..

Ali SARAÇ link=topic=56429.msg657638#msg657638 date=1354567376' Alıntı:
doğrudur mehmet karde$ .. ben zaten sahil bölgeleri için uygun olmadıgını söyledim .. burda biri ekmi$ .. tekrar ekiyor $u anda may tohumun bir cinsini .. kalitede bi sıkıntı yok zaten .. biçim sayısı az .. yani kalkıp biri burda senin yoncanın güzelliğini görür akdeniz ve ege bölgesinde eker sonra hüsrana uğramasın diye belirttim ..
Haklısın tabiki bölgeye uygun tohumu ekmek lazım bizim bölgede zaten maksimum 5 biçim yapılabilir genelde 4 biçim yapılır.

Hacım 20-30 dekarlık parçalarla değişik tarla yapılarında (taban,bayır,boz) 250 dekar prosomenti var çevremde.Taban suyu yüksek tarlalarda verim çok yüksek
ama ince saplı bol yapraklı ,albenisi yüksek fakat Elçi tipiyle yarışamaz hatta Kayseri yoncası ile dahi yarışamaz(onlar daha az bakımla aynı verimi veriyor) bu yaz sıcaktan verim düştü (çok su istedi) geçen yaz serindi sulama fayda vermedi.

eysen link=topic=56429.msg657655#msg657655 date=1354570000' Alıntı:
Hacım 20-30 dekarlık parçalarla değişik tarla yapılarında (taban,bayır,boz) 250 dekar prosomenti var çevremde.Taban suyu yüksek tarlalarda verim çok yüksek
ama ince saplı bol yapraklı ,albenisi yüksek fakat Elçi tipiyle yarışamaz hatta Kayseri yoncası ile dahi yarışamaz(onlar daha az bakımla aynı verimi veriyor) bu yaz sıcaktan verim düştü (çok su istedi) geçen yaz serindi sulama fayda vermedi.
elçi yoncasıyla iç ve doğu anadoluda yarı$acak yonca bencede yok ..

Konuyu yeni gördüm bizde de bir 10 dekar yer var bahara yonca ekeceğimiz ufaktan çeşit araştırması yapıyodum iyi oldu konu :)

Çağrı link=topic=56429.msg657665#msg657665 date=1354570747' Alıntı:
Konuyu yeni gördüm bizde de bir 10 dekar yer var bahara yonca ekeceğimiz ufaktan çeşit araştırması yapıyodum iyi oldu konu :)
dormansi ' si yüksek çe$itlere bak o zaman çağrı çok sert kı$ varsa bu prosementiyi deneyebilirsin ama . iç anadoluda elçi yoncası iyidir ..

Ali SARAÇ link=topic=56429.msg657667#msg657667 date=1354570799' Alıntı:
dormansi ' si yüksek çe$itlere bak o zaman çağrı çok sert kı$ varsa bu prosementiyi deneyebilirsin ama . iç anadoluda elçi yoncası iyidir ..
kış sert geçer abi genellikle yazında klasik karasal iklim sıcağı olur araştırıyorum bakalım

Elçiyi duymadım çevremde genelde burada millet çok çeşit ismi bilmez genelde çevremdeki iyi çeşitler koçaşın sattığı yerli çeşitler galiba prosementiyi Aksarayda yapılcanlar büyük miktarda ektiler hatta tohum bulamadıkları için birkısmını magnum ekmişler prosementinin iyi sonuç verip vermeyeceği 2013 yılında İnşallah belli olacak ben anlık paylaşımlar yapacağım verim ve kalite hakkında

Hacım s.a plato nasıl acaba :) bir de benim sonradan çıkanlar 3 yaprak olmuş köküde baya salmış 11 ekimde yağan yağmurdan sonra çıktı 50 gün falan oldu donlar yarından itibaren başlıyor onlar ölür mü yoksa baharın yeşerir büyümeye devam eder mi ?

ErmanHoca link=topic=56429.msg657838#msg657838 date=1354611954' Alıntı:
Hacım s.a plato nasıl acaba :) bir de benim sonradan çıkanlar 3 yaprak olmuş köküde baya salmış 11 ekimde yağan yağmurdan sonra çıktı 50 gün falan oldu donlar yarından itibaren başlıyor onlar ölür mü yoksa baharın yeşerir büyümeye devam eder mi ?
Gövdesini oluşturup 3 dal halne geldiyse korkma ama dallanmadıysa donlar seyreltebilir biraz yoncanı

Ali SARAÇ link=topic=56429.msg657851#msg657851 date=1354616846' Alıntı:
Gövdesini oluşturup 3 dal halne geldiyse korkma ama dallanmadıysa donlar seyreltebilir biraz yoncanı

2 dal ortadanda bir dal vermiş henüz yaprağa dönüşmemiş kökü derinde 50 günden beri toprağın yüzünde ama sıvak olmadığı için yapraklanmadı