MUĞLA (İHA) - Milas ' ta Yeni Hal Yasası kapsamında pazarlarda ve manavlarda ürün künyesi olmayan sebze ve meyvelerin satılmayacak.

Meyve ve sebze ticareti yapanlar, Muğla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne 30 Haziran 2012 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekiyor. Konunun dikkate alınması yönünde üyelerini uyaran Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Sezgin, “Ceza yememek için bu tarihi dikkate alın” dedi.

Yeni hal yasası kapsamında Pazarlarda ve manavlarda ürün künyesi olmayan sebze ve meyveler satılamayacak. Meyve ve sebzelerin, nereden geldiğini belirten, birer ürün künyesi olacak. Meyve ve Sebze ticareti yapan, Gerçek/Tüzel kişiler Hal Kayıt Sistemine işletmenin bulunduğu merkeze yani, Muğla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne 30 Haziran 2012 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekiyor. Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Sezgin, yeni hal yasası kapsamında sebze ve meyve satıcısı esnaflarını ilgilendiren bir açıklama yaparak uyarıda bulundu.
Sezgin yaptığı açıklamada, “Ürün kimlik bilgisi olmayan meyve ve sebze satıcıları ve ticareti yapanlar, odamızdan alacakları başvuru formu ve istenilen belgeler ile birlikte 30 Haziran 2012 tarihine kadar İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne müracaat ederek şifrelerini almaları gerekiyor. İlçe dışında bulunan, mazereti ya da özel işleri sebebi ile bildirime kendisi gelemeyecek esnaf ve sanatkârlarımızın noterden verecekleri vekâlet ile işlemlerini yürütebilirler” dedi.

Sezgin, 30 Haziran 2012 tarihi itibariyle işlemlerini yaptırmayan ve hal kayıt sisteminde geçici şifreleri bulunmayan esnaf ve sanatkârların, yüksek miktarda idari para cezası ile karşılaşacaklarından esnaf ve sanatkârlar odalarının mağdur olmamaları, son günlerde yaşanması muhtemel yoğunluktan etkilenmemeleri için bir an önce Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası’na müracaat ederek gerekli işlemleri yaptırmaları gerektiğine ifade etti.

Ekleme Tarihi
14.06.2012