AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Türkiye ' nin değişik bölgelerinde yetişen kayısılarla İran ' dan ithal edilen sofralık kayısıların tezgâhlarda ' Malatya Kayısısı ' etiketiyle satılmasının, kentin en önemli gelir kaynağı olan ürünün pazar imajına zarar verdiğini belirtti.

Ömer Faruk Öz, yaptığı açıklamada, meyve bahçeleriyle ünlü Malatya ' nın Türkiye ve dünyada kayısıyla özdeşleştiğini hatırlattı. Renk, tat, koku ve aroma özellikleriyle dünyanın en ünlü kayısı çeşitlerinin Malatya ' da üretildiğine işaret eden Öz, Malatya ' nın kayısı ihracatı sayesinde Türkiye ' ye yıllık ortalama 300 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını kaydetti.

Malatya kayısısının, üretim ve ihracat oranlarındaki birinciliğinin yanı sıra, dünyanın en lezzetli ve en bilinir marka özelliğine sahip olduğuna dikkat çeken Öz, 'Bu özellikleriyle, Malatya kayısısı, her başarılı ürün ve markanın yaşadığı, benzer ürünlerin satışlarını artırma amacıyla yapılan, ürün etiketlerinde taklit sorunuyla karşı karşıyadır. Bu sorunu Malatya kayısısı sadece iç pazarda değil, yurt dışı pazarlarda da yaşamaktadır. Birçok ülke kayısısı milli gururumuz Malatya kayısısının ününden yararlanmak amacıyla uluslararası piyasaya Malatya kayısısı etiketiyle sunulmaktadır. Malatya ' da yaş kayısı hasadı Temmuz ayının başlarından itibaren yapılmasına rağmen, bugün bazı manav, market ve semt pazarı tezgâhlarında ' Malatya kayısısı ' etiketli ürünler yer almaktadır. Türkiye ' nin değişik bölgelerinde yetişen kayısılarla İran ' dan ithal edilen sofralık kayısılar, tezgâhlarda ' Malatya kayısısı ' etiketiyle satılmaktadır. Bu durum, Malatya kayısısını tadanlar tarafından kolayca fark edilmesine karşın, kayısımızın marka değerine ve imajına zarar vermektedir. ' ' ifadelerini kullandı.

Farklı bölgelerde yetiştirilen ürünün piyasaya Malatya kayısısı olarak sürülmesinin, ticaret etiğine ve yasalara aykırı olduğunu vurgulayan Öz, ilgili kurum yetkililerine daha hassas davranma çağrısı yaptı. (CİHAN)

Ekleme Tarihi
14.06.2012