Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ' nün dünyadaki 300 kayısı çeşidini barındıran Gen Bankası ' ndaki erken olgunlaşan kayısıların hasadına başlandı.

Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' na bağlı bir kurum olarak kayısıda çeşitliliği artırmak için Gen Bankası oluşturduklarını hatırlattı.

Bu çalışma çerçevesinde Akçadağ ilçesine bağlı Karapınar ' da, merkeze bağlı Tecde Mahallesi ' nde ve Battalgazi ilçesindeki yerleşkelerinde 3 ayrı kayısı bahçesi oluşturduklarını kaydeden Zengin, bu bahçelerde 300 ' er çeşit dünyanın pek çok ülkesinin kayısılarının bulunduğunu ifade etti.

Kayısı bahçelerinin kurulmasının çeşitliliğin azalmasının önüne geçebileceğini dile getiren Zengin, ' ' Herhangi bir çeşit kayısı hastalık veya başka bir nedenle kaybolursa diğer örneğiyle takviye edebilelim diye çeşitliliği koruyoruz ' ' dedi.

Gen Bankası ' ndaki erkenci çeşitler olarak bilinen ' ' Hırmanlı ' ' , ' ' Tekeler ' ' ve ' ' Silistre de Derona ' ' kayısı çeşitlerinde hasada başladıklarını kaydeden Zengin, bu çeşitleri herhangi bir ısıtmaya, korumaya tabi tutmadıklarını ve buna rağmen serayla birlikte ve hasat mevsiminden 20 gün önce olgunlaştıklarını anlattı.

-Rekolte, geçmiş yıllara göre yüksek olacak-

Bu yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ' nün koordinatörlüğünde kurulan ve aralarında Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ' nün de bulunduğu komisyonun kayısı rekoltesini 149 bin 500 ton olarak belirlediğini hatırlatan Zengin, rekoltenin geçmiş yıllara göre yüksek olduğunu aktardı.

Zengin, ' ' Bu yıl verimli bir yıl olacak. Buna rağmen fiyatın o kadar düşeceğini tahmin etmiyorum. Çünkü ürünlerde dolu zararı çok. Havaların yağışlı olmasından dolayı kızıl lekeler var. Bu nedenle kaliteli kayısı az. Fiyatların geçen sene ile aynı olmasını bekliyoruz ' ' diye konuştu.

AA

Ekleme Tarihi
14.06.2012