ANTALYA (İHA) - Antalya ' nın Akseki ilçesiyle 17 köyünde çekirge mücadelesi başlatıldı. Çekirgeler yumurtalardan çıkarak uçar hale gelmeden ilaçlanıyor.

Akseki İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü M.Sait Yıldırım, Tarım ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü ' nün programı dahilinde yürütülen çekirge mücadelesinin Akseki ' den başlatıldığını bildirdi. Yıldırım, havaların ısınmasıyla birlikte mücadelenin başlatıldığını belirterek,hava sıcaklığının 20-25 dereceye ulaşmasından sonra çekirgenin topraktan çıkarak tarım alanlarına zarar vermeye başladıklarını söyledi.

Çekirge mücadelesi öncesi köy muhtarlarıyla toplantılar yapılarak, muhtarlar aracılığıyla vatandaşların bilgilendirildiğini kaydeden Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ' nce temin edilen zirai ilaçların muhtarlara dağıtıldığını kaydetti. Muhtarların, köy tüzel kişiliği bütçesini kullanarak, çalıştırdıkları işçilerle ilaçlamanın yapıldığını anlatan Yıldırım, şu bilgileri verdi:

' ' Biz de Akseki Kaymakamlığı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak bir adet 600, bir adet bin litrelik tank ve iki traktörle, 100 litrelik ilaçlama makinesi ve sırt pülverizatörüyle mücadeleye başladık. Bizzat Tarım İlçe Müdürlüğü personellerimizin de aralıksız sürdürdüğü Çekirge mücadelesi yaklaşık iki ay sürecek. Amacımız köydeki tarım alanlarını çekirge zararlarından korumak. ' '

Yıldırım, çekirge ile her yıl yapılan mücadele sonucunda çekirgelerin her geçen yıl azaldığını, çalışmaların sonuç verdiğini söyledi.