Çukurova’da mevsimlik tarım işçileri bunaltıcı sıcaklara rağmen tarlalarda çalışmayı sürdürüyor. Meteoroloji verilerine göre 33 derece olan sıcaklık, açık havada nemle birlikte yaklaşık 40 derece olarak hissediliyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Adana’daki tarım işçileri kavurucu sıcaklara aldırış etmeden kavun, karpuz, domates ve mısır tarlalarında ter döküyor.

Karataş ilçesinde sulama kanallarının kenarındaki çadırlarda konaklayan kadın, erkek ve çocuklar sabah saat 07.00 gibi iş başı yapıyor. Öğlen bir saat dinlenme hakkı olan mevsimlik tarım işçileri, akşam saat 17.00’ye kadar güneş altında kalıyor. Şanlıurfa’dan Adana’ya gelen 14 yaşındaki Meryem Çubuklu, çalışmaya mecbur olduklarını söyledi. Günde ortalama 25–30 lira ücret aldıklarını anlatan Çubuklu, “Güneşten korunmak için başımızı bağlamak zorundayız. Tarlada toplama ve taşıma işleri yapıyoruz.” dedi.

Altı çocuk babası Halil Merç de tüm aile fertleri ile birlikte tarlada. 37–38 derece sıcaklara dayanmaya gayret ettiklerini ifade eden Merç, “Başka bir iş olmadığı için Çukurova’ya geliyoruz. Çalışmasak, aç kalacağız. Sosyal bir güvencemiz yok. Günlük 30 lira kazanıyoruz. Bu parayla nasıl geçim yapılır, çocuklar ne şekilde okula gönderilir? Bundan dolayı çocuklarımızla birlikte yılın ikinci ayında memleketimizi bırakıp buraya geliyoruz.” şeklinde konuştu.

Anne Hatice Meriç de her yıl Şanlıurfa’dan Çukurova’ya geldiklerini hatırlattı. Merç, “Çalışmasak, ekmek yok.” ifadesini kullandı.

3 çocuk annesi Adalet Demir ise tek başına kocasının çalışmasıyla geçinemediklerini söyledi. Çocukların okul ve diğer masraflarına yetişmek için uğraştıklarına işaret eden Demir şunları söyledi: “Üç çocuğumdan biri liseyi bitirdi. İkisi okuyor. Dershane, servis; eşim yetişemeyince ben de tarlada çalışmak zorunda kaldım. Hayat şartları zor, yoksa kim bu sıcaklara katlanır.”

İşçilere yöneticilik yapan İbrahim Orhan da her işin kendisine göre zorluklarının bulunduğunu hatırlattı. Çukurova’da mevsimlik tarım işçilerinin iki ay daha fazla bir yoğunluk yaşadığını dile getiren Orhan, “Sabah saat 04.00’te kalkıyoruz. Arkadaşları topluyoruz. Saat 07.00 gibi iş başı yaptırıyoruz. Onların her türlü ihtiyacını karşılıyoruz. Herkes serin yerde iş yapmak ister, ama bizim bu imkânımız yok.” diye konuştu. (CİHAN)

Ekleme Tarihi
15.06.2012