40 Derece Sıcakta Çocukların Tarlada Ekmek Mücadelesi

23.04.2009
14,006
24,003
35
Bilecik
ADANA (İHA) - Adana ' ya Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ' nden gelip tarım işçisi olarak çalışan ailelerin çocukları okulların tatil olmasının ardından, tatil yapmak yerine 40 derece sıcaklıkta tarlada ekmek mücadelesi veriyor. 11 yaşındaki Mümine Karataş ' ta sıcakta çalışmanın çok zor olduğunu söyleyerek arkadaşları gibi tatile gitmek istediğini anlattı.

Yaz sıcakları iyice kendini hissettirmeye başladı. Türkiye ' nin en sıcak illerinden biri olan Adana ' da ise hava sıcaklığı nem ile birlikte 40 derecenin üzerine çıktı. Okulların da tatil olmasıyla birlikte bunaltıcı sıcaklardan kaçan vatandaşlar denize ve yaylalara akın etti. Ancak bu bunaltıcı ve kavurucu sıcakta çalışmak zorunda kalan çocuklar da var. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ' nden tarım işçisi olarak Adana ' ya gelen ailelerin çocukları okul bitmesine rağmen tatile gitmek yerine ailesiyle birlikte tarlada çalışmak zorunda kalıyor.

Şanlıurfa ' dan Adana ' ya göç eden ve burada tarım işçiliği yaparak geçimin sağlayan Karataş ailesi de anne, baba ve çocuklarla birlikte bunaltıcı sıcakta tarlada çalışıyor. Kabak tarlasında hasat yapan ailenin çocukları sıcağa rağmen gün boyu kabak toplayıp kamyonete taşıdı.

Karataş ailesinin 11 yaşındaki çocuğu Mümine Karataş, havanın çok sıcak olduğunu, sıcakta çalışmanın da çok zor olduğunu belirterek, 'Güneşin altında çalışıyoruz tarlada gölge yok. Güneşte yanıp kavruluyoruz. Bazen dinlenmek için ot yığınının gölgesine gidip biraz bekliyoruz. Ama bir süre sonra tekrar çalışmaya geliyoruz. Mecbur olduğumuz için çalışıyoruz. Ben okulu bitirdim tarlaya geldim. Ben de arkadaşlarım gibi tatil yapmak isterim' dedi.

16 yaşındaki Muhammet Karataş ise sıcakta tarlada çalışmak zorunda kaldıklarını, ancak çok zor olduğunu söyledi.

Ekleme Tarihi
16.06.2012