SAKARYA (İHA) - Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Keskin, son günlerde basın yayın organlarında denetimlerin yetersiz kaldığı yönündeki haberler üzerine bir açıklama yaptı. Keskin, açıklamasında 2011 yılında ve 2012 yılının ilk 4 ayında yapılan denetimlerin sayısını açıklarken, “İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmalarımız bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir” dedi.

Keskin, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2011 yılında il genelinde gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde 3 bin 3 denetim, gıda üretim yerlerinde bin 92 denetim olmak üzere toplam 4 bin 95 denetim yapıldığını belirtti. Yapılan bu denetimler sonucunda 269 işyerine toplam 1.567.514 TL idari para cezası uygulandığını aktaran Keskin, “2011 yılı içerisinde 628 adet numune alınmış olup, 78 adet numunenin Türk Gıda Kodeksine uygun olmadığı tespit edilmiş ve yasal işlem uygulanmıştır” dedi.

2012 YILI DENETİMLERİ

2012 yılının ilk dört ayında ise gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde 648 denetim, gıda üretim yerlerinde 162 denetim yapıldığını aktaran Keskin, “Yapılan toplam denetim sayısı 810’dur. Bu denetimler sonucunda 82 işyerine toplam 405.560 TL idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca 11 firma hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş, 9 firmanın da üretim faaliyeti durdurulmuştur. Bu dönem içerisinde 178 adet numune alınmış olup, 6 adet numunenin Türk Gıda Kodeksine uygun olmadığı tespit edilmiş ve yasal işlem uygulanmıştır” dedi.

174 ALO GIDA’YA 199 BAŞVURU

2012 yılında Mayıs ayı sonu itibari ile 174 ALO GIDA Hattına toplam 199 başvuru yapıldığını açıklayan Keskin şunları belirtti: “Yapılan işlemlerin sonuçları hakkında başvuru sahiplerine bilgi verilmiştir. Yapılan şikâyetlere istinaden 26 firma hakkında cezai işlem uygulanmıştır. Yapılan denetim ve kontrol hizmetlerine ait sonuçlar yukarıdaki şekilde belirli dönemlerde basın yayın kuruluşlarıyla paylaşılmaktadır. Ancak denetim ve kontrollerde tespit edilen olumsuzlukların ve firmaların Müdürlüğümüz tarafından açıklanması mevzuatımız açısından uygun görülmemektedir. Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmeliğin 8. Maddesine istinaden Laboratuar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen veya kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmalara ait bilgiler Bakanlığımız internet sitesinde duyurulmak suretiyle kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmalarımız bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.”

Ekleme Tarihi
16.06.2012