Medion İle Nohut Hasatı Resimleri...!!!

Arkadaşlar sizlerle bizim nohutu biçerken çektiğim resimleri paylaşıyorum. İlk önce nohutları bıçaklı çayır biçme makinasıyla biçiyoruz. 1 hafta kadar tarlada kuruyorlar. Sonra MEDION' un kaldırıcılarını takıyoruz. Tarladaki namluları biçiyoruz. Bu sene verim pek iyi değildi. Nohutu çiçekte dolu vurdu. Sonrada tarlayı ot bastı. Ama yinede idare eder. Dönüme 100 kg verdi....

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

image.aspx

SON

[move][size=18pt]First CLAAS...!!![/size] *098*-[/move]

Ynt: Medion İle Nohut Hasatı Resimleri...!!!

Yorumlar için sağolun...
XERİON link=topic=6361.msg66933#msg66933 date=1219092419' Alıntı:
bereketli olsun
ama çayır biçmeyle biçerken veya biçerle toplarken dökülmüyomu
Tam kurumadan biçiyoruz. Yeşilden sarıya tam döndüğü zaman. O zaman fazla dökülmüyorlar. Tarlada kalanlar oluyor tabi. Ama toplasan bi çuval nohut çıkmaz. Ondan pek önemli değil. Kalanları kuzular topluyor..:D

nt@hmet link=topic=6361.msg67033#msg67033 date=1219134389' Alıntı:
güzel fotolar erkan.bizim burada nohut patozuna atarlar genellikle,biçerle hiç görmedim...

Bizim burada pek nohut eken yok. Bizim köyde 3 kişi ekiyor. Çevre köylerde de pek var mı bilmiyorum. Ama bizim burada patoz gibi birşey yok. Genelde eskiden nohutu dövüyorlardı. Fakat şimdi bizim MEDION ' la dövüyoruz. Çok güzel oluyor. Nohut boylu olursa direk ekin biçer gibide biçebiliyoruz. Fakat böyle önceden çayır biçmeyle biçersek daha temiz çıkıyor.

resimler çok güzelde, nohutu toplarken tablayı toprağa baya yaklaştırmak gerekebilir, sıkıntı olmuyor mu?

70 yıllarda sanırım, bizde sivasta nohut papates vs ekiyormuşuz şimdi çevreden de eken varmı bilmiyorum. ama şu an tahıl yanında mısır, yonca, ayçiçeği ve yer yer pancar ekimi yapılıyor.

Biz bir sene ektik,sonra hiç ekmedik.Hem tarlanın anasını ağlattı,sonra da hiç verim yapmadı.Biz bu kadar kolay işleyemiiyoruz maalesef.Nohut yolunuyor,tarladan toplanıyor,sonra da patoz ediliyor.Çok zahemtli,az gelirli iş.

ufukbeyoglu58 link=topic=6361.msg67115#msg67115 date=1219153463' Alıntı:
resimler çok güzelde, nohutu toplarken tablayı toprağa baya yaklaştırmak gerekebilir, sıkıntı olmuyor mu?

70 yıllarda sanırım, bizde sivasta nohut papates vs ekiyormuşuz şimdi çevreden de eken varmı bilmiyorum. ama şu an tahıl yanında mısır, yonca, ayçiçeği ve yer yer pancar ekimi yapılıyor.

Düz ve taşsız tarlalara ekiyoruz. Çok yaklaşınca biraz toprak alıyor yan yerlerde onun dışında bir problem yok.

ÇağRı link=topic=6361.msg67121#msg67121 date=1219155817' Alıntı:
Biz bir sene ektik,sonra hiç ekmedik.Hem tarlanın anasını ağlattı,sonra da hiç verim yapmadı.Biz bu kadar kolay işleyemiiyoruz maalesef.Nohut yolunuyor,tarladan toplanıyor,sonra da patoz ediliyor.Çok zahemtli,az gelirli iş.

Yapma be toprağım...bende bu sene kıraç nadasların bir kısmına ekeyim diyordum,nadasta duracağına nohutta dursun, ekilişe yetişir nasılsa diye ama...Fazla masraflıda görünmüyor, bildiğim kadarıyla dönderle ekilip pullukla devriliyor, sonrada bi sefer gübre istiyor..tavsiye etmezsin yani öylemi?

ozan_06 link=topic=6361.msg67142#msg67142 date=1219164588' Alıntı:
Yapma be toprağım...bende bu sene kıraç nadasların bir kısmına ekeyim diyordum,nadasta duracağına nohutta dursun, ekilişe yetişir nasılsa diye ama...Fazla masraflıda görünmüyor, bildiğim kadarıyla dönderle ekilip pullukla devriliyor, sonrada bi sefer gübre istiyor..tavsiye etmezsin yani öylemi?
Hiç etmem abi,sana şöyle diyeyim 2 gün 2 gece 70-80 dönümün patozunu yaptık.Patozda kırıyor nohutu,satarken sorun oluyor.Biçerle biçilebiliyor ama büyümzese biçere de gelmiyor,mecbur yolduracan.Ektiğimiz tarla 300 dönüm 70-80 dönüme ektik tahmini.Nohut ekilmeyen yerden 1 ' e 15-20 aldıysak nohut ekilen yerden 1 ' e 5 ' den yukarı çıkamadık.Normal şekilde tarlanı işliyorsun,ektikten sora biz yuvak çekmiştik,ama dişsiz yuvakla.Merdane de deniyor sanırım.Toprağı sıkıştırmak amaçlı.O gün bugündür bizim çevremizde nohut eken yok.Şöyle bir kötülüğü de var,tarla çok otlanıyor,ekimden önce o otu sökebilmek için 2 kere üst üste kazayak çektik o sene ekimden hemen önce.Asla tavsiye etmem,ama yine kendi kararındır...

ÇağRı link=topic=6361.msg67181#msg67181 date=1219171160' Alıntı:
Hiç etmem abi,sana şöyle diyeyim 2 gün 2 gece 70-80 dönümün patozunu yaptık.Patozda kırıyor nohutu,satarken sorun oluyor.Biçerle biçilebiliyor ama büyümzese biçere de gelmiyor,mecbur yolduracan.Ektiğimiz tarla 300 dönüm 70-80 dönüme ektik tahmini.Nohut ekilmeyen yerden 1 ' e 15-20 aldıysak nohut ekilen yerden 1 ' e 5 ' den yukarı çıkamadık.Normal şekilde tarlanı işliyorsun,ektikten sora biz yuvak çekmiştik,ama dişsiz yuvakla.Merdane de deniyor sanırım.Toprağı sıkıştırmak amaçlı.O gün bugündür bizim çevremizde nohut eken yok.Şöyle bir kötülüğü de var,tarla çok otlanıyor,ekimden önce o otu sökebilmek için 2 kere üst üste kazayak çektik o sene ekimden hemen önce.Asla tavsiye etmem,ama yine kendi kararındır...

Sağol kardeşim...Tecrübelerini paylaştığın için...İşçilik kısmı neysede, verimsizlik ve ot işi kötüymüş...Bir ziraat mühendisi+çiftçi arkadaşım var, aynı zamanda tarım ilaçları satıyor, birde onunla görüştüm, oda müsait bir zamanda gel konuşalım, biraz riskli dedi...Sanırım seninkine yakın şeyler söyleyecek...Teşekkürler...

ozan_06 link=topic=6361.msg67185#msg67185 date=1219171529' Alıntı:
Sağol kardeşim...Tecrübelerini paylaştığın için...İşçilik kısmı neysede, verimsizlik ve ot işi kötüymüş...Bir ziraat mühendisi+çiftçi arkadaşım var, aynı zamanda tarım ilaçları satıyor, birde onunla görüştüm, oda müsait bir zamanda gel konuşalım, biraz riskli dedi...Sanırım seninkine yakın şeyler söyleyecek...Teşekkürler...
Önemli değil abi her zaman.İşçiliği de yabana atma derim,kaldırdığını işçiye vermek insanın ağırına gidiyor...

erkan bey kardeşim .çok güzel pozlar yakalamış sın seni kutluyorum kardeşim efsane makina mustafa katırcı erkan bey kardeşim sende saf kan claas cısın bende john deere biçer fanati ğim sonuçta bu vatanın evlat larıyız bütün trak klüp üyelerine selamlarımı sunuyorum ..

ÇağRı link=topic=6361.msg67181#msg67181 date=1219171160' Alıntı:
bizde ektik nohut ama çok deildi. 15 dönüm felandı.elle yolduk sonra traktörle dövdük.tarlanın otlanmaması için ilaç kullanmadınız mı biz kullanmıştık faydalı da oldu.nohutu tarladan kaldırdıktan sonra hemen ekersen verimli olmuyo ama 1 sene bekletip ekersen verimi baya artıyo 1e 20 ile 25 arasında arpa vermişti o tarlamız.ama 1sene bekletmiştik.baya zahmetli olduğuda bir gerçek.ektiğini ne kadar değer ne kadar değmez bilinmez.

mrram link=topic=6361.msg67649#msg67649 date=1219324161' Alıntı:
bizde ektik nohut ama çok deildi. 15 dönüm felandı.elle yolduk sonra traktörle dövdük.tarlanın otlanmaması için ilaç kullanmadınız mı biz kullanmıştık faydalı da oldu.nohutu tarladan kaldırdıktan sonra hemen ekersen verimli olmuyo ama 1 sene bekletip ekersen verimi baya artıyo 1e 20 ile 25 arasında arpa vermişti o tarlamız.ama 1sene bekletmiştik.baya zahmetli olduğuda bir gerçek.ektiğini ne kadar değer ne kadar değmez bilinmez.
İlaç kullanmadık,çünkü o sene ilaç atan bir kişi nohutları da kuruttu.Biz hirklere ekmiştik,hemen arkasından ekildi.

ÇağRı link=topic=6361.msg67688#msg67688 date=1219329366' Alıntı:
İlaç kullanmadık,çünkü o sene ilaç atan bir kişi nohutları da kuruttu.Biz hirklere ekmiştik,hemen arkasından ekildi.
bizm bir tanıdık ekiyordu o önerdi ilacı yoksa bizde atmazdık ama çok faydasını gördük.zaten şimdi herşey makinayla yapılıyo ben görmedim ama belki nohut ekme makineside vardır...