EDİRNE (İHA) - Uzunköprü Ticaret Borsası tarafından üreticilere yönelik yapılan açıklamada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sertifikalı buğday, arpa, tritikale, yulaf, çavdar, çeltik, nohut, kuru fasulye, mercimek, susam, yerfıstığı, kolza (kanola), aspir, patates, soya, yonca, korunga ve fiğ tohumlukları kullanarak ekim yapan çiftçilere 2012 yılında dekar başına yapılacak destek ödemelerini belirlendiğine değinildi.

Açıklamada : 'Dekar başına buğday ve yoncaya 6 TL, arpa, tritikale, yulaf ve çavdara 4,5 TL, çeltik, yerfıstığına 8 TL, nohut, kurufasulye, mercimeğe 7 TL, susam, kolza (kanola), aspire 4 TL ödenecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Yurtiçi Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteklemesi Hakkında Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Sertifikalı tohumluk kullanımının yetersiz olduğu bazı türlerde sertifikalı tohum kullanımının desteklenmesi amacıyla hazırlanan Tebliğ, destekleme uygulamalarında görev alacak kurum ve kuruluşların belirlenmesini, sertifikalı tohum kullanan çiftçilerin desteklenmesini ve çiftçilere yapılacak ödemelere ilişkin usul ve esasları kapsıyor' denildi.

Ekleme Tarihi
19.06.2012