ADANA (İHA) - Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, buğday fiyatlarının erken açıklandığını belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisi ' nin de (TMO) hızlı ve peşin alım yapmasını beklediklerini bildirdi.

Girmen, yaptığı açıklamada, 2012 yılı Anadolu kırmızı sert ekmelik buğday alım fiyatı olarak belirlenen ton başına 665 lira rakamının küçümsenmemesi gerektiğini ancak diğer rakamların iyi okunması gerektiğini belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in, “Fiyatların ‘11,5-12’ oranında protein içeren buğday için belirlendi” sözünü hatırlatan Girmen, “Bölgemizde bu protein kalitesine sahip ürün çok az yetişiyor. Bu değerlerin altındaki ürünler hangi kriterlere göre alınacak?” diye sordu.

2010 ve 2011 yılında belirlenen gübre ve mazot destek primlerinin 2012 yılında da değişmediğini vurgulayan Girmen, bu rakamların 2011 yılı girdi artışlarının gerisinde kaldığını belirtti.

Buğday alım fiyatlarının erken açıklamasının olumlu bir gelişme olduğunu kaydeden Girmen, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de hızlı ve peşin alım yapması gerektiğini söyledi. Girmen, alınması gereken tedbirleri ve yapılması gereken çalışmaları ise şöyle sıraladı:

“Dahilde işleme rejimi kapsamında yapılan ithalata izin verilmemeli. Belirlenen değerlerin altında proteine sahip ürünlerin hangi kriterlere göre alınacağı kesinleşmeli. Gübre ve mazot destek primleri arttırılmalı ve piyasayı yükseltecek tedbirler alınmalı.”

Ekleme Tarihi
20.06.2012