KARAMAN (İHA) - Karaman Ticaret Borsası’nda yılın ilk mahsulü açık artırma ile satıldı.

Satış salonunda gerçekleşen programa, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Bayır, İl Emniyet Müdürü Lütfi Sönmez, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Baştuğ ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay ile buğday pazarı esnafı katıldı. Okunan Kur’an-ı Kerim ' in ardından Müftü Yardımcısı Mustafa Kınay’ın duasıyla başlayan programda konuşan Ticaret Borsası Başkanı Ekrem Baştuğ, Karaman Ticaret Borsası’nın Türkiye’nin en kaliteli borsalarının arasında bulunduğunu ve teknolojik anlamda da altyapılarının bulunduğunu söyledi. Değişik analizlerin yapılacağı bir laboratuvar çalışmasının da devam ettiğini belirten Baştuğ, ilin tarım sektöründeki önemli potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için imkanları seferber edeceklerini ifade etti.

Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu da, yeni imar planında Buğday Pazarı ' nın daha iyi bir yere yapılacağını belirterek, Karaman ' ın ihtiyacını her anlamda karşılayacak güzel bir yapıya kavuşacağını söyledi. AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün ise, Karaman ve bölgesinin en önemli sorunlarının başında su geldiğini belirterek, sulama ile ilgili yatırımların hızlandırılması ile ilgili çalışmaları olduğunu ifade etti.

Karaman Valisi Süleyman Kahraman da yaptığı konuşmada, yakın zamanda yaptığı İsveç gezisine değinerek, sulama ile ilgili çalışmaları yerinde incelediklerini ve Karaman ' da da bu anlamda önemli çalışmaların olacağını söyledi. Vali Kahraman, Türkiye ' nin hızla geliştiğine dikkatleri çekerek, Karaman ' ın da özellikle tarım sektöründe yapacağı ciddi yatırımlarla ekonomisinin daha da güçleneceğine inandığını dile getirdi.

Konuşmalardan sonra Karaman Ticaret Borsası’na çiftçi Muttalip Kutbaya’nın getirdiği 500 kilogram arpa yapılan açık artırma sonunda kilosu 3 lira 35 kuruştan tüccar Olcay Ülkümen tarafından satın alındı. Borsaya ilk mahsulü getiren çiftçi Muttalip Kutbaya ile mahsulü satın alan tüccar Olcay Ülkümen’e Vali Kahraman ve Milletvekili Akgün tarafından Cumhuriyet Altını verildi.

Ekleme Tarihi
20.06.2012