raban Ovası’nda Antraknoz Mantar Hastalığı Nohut’ta Rekolte Kaybına Sebep Oldu

23.04.2009
13,966
23,923
35
Bilecik

raban Ovası’nda Antraknoz Mantar Hastalığı Nohut’ta Rekolte Kaybına Sebep Oldu

GAZİANTEP (İHA) - Araban Ovası’nda, önemli gelir kaynağı olan nohutta, antraknoz adlı mantar hastalığı sebebiyle rekolte kaybının yaşanacağı bildirildi.

Bu yıl bahar mevsiminde yaşanan bol yağmur yağışları sonucu oluşan antraknoz hastalığı, nohut rekoltesini etkiledi. Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, bu yıl ovada 27 bin dönüm alanda nohut ekimi yapıldığını, bahar mevsiminde bol yağmur yağışına bağlı olarak meydana gelen antraknoz mantar hastalığının ürün kaybına yol açması sebebiyle çiftçinin tarlalarda hasat işlemine buruk başlanacağını söyledi.

Araban İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Zeynel Güneş ise, bu yıl rekoltede, bitkinin tane tutmaya başlayacağı bahar mevsimi döneminde etkili olan yağışlar sonucu oluşan antraknoz adı verilen mantar hastalığı sebebiyle önemli ölçüde ürün kaybı yaşandığını dile getirdi. Güneş, önümüzdeki yıllarda antraknoz hastalığının oluşmaması için aynı tarlaya iki yıl üst üste nohut ekilmemesi, temiz, hastalıksız tohum kullanılması ve tohumluk nohutların ekim öncesi 7-8 gün boyunca güneşli ortamda bekletilip kurutulduktan sonra ekilmesini gerektiği uyarısında bulundu.

Ekleme Tarihi
21.06.2012

Ynt: raban Ovası’nda Antraknoz Mantar Hastalığı Nohut’ta Rekolte Kaybına Sebep Oldu

Elmadağ/ANKARA’da, Ekteki Nohut Ürününde görülen ve yaprakta da etkileri gözlenen ANTRAKNOZ hastalığına;
- 20 Mayıs 2013 Tarihinde Klordioksti uygulaması yapılmıştır.
-01 Hazarin 2013’de Hastalık etmenleri ortadan kalkmakla kalmamış, ürünün daha fazla beslenmesine imkan sağlandığı için Doping etkisi gözlenmiştir.

Lütfen resimleri inceleyiniz..
Uygulama hakkından bilgi verebilirim 532 3753144

Ynt: raban Ovası’nda Antraknoz Mantar Hastalığı Nohut’ta Rekolte Kaybına Sebep Oldu

keremmutlu80 link=topic=56688.msg750458#msg750458 date=1370431249' Alıntı:
Elmadağ/ANKARA’da, Ekteki Nohut Ürününde görülen ve yaprakta da etkileri gözlenen ANTRAKNOZ hastalığına;
-01 Hazarin 2013’de Hastalık etmenleri ortadan kalkmakla kalmamış, ürünün daha fazla beslenmesine imkan sağlandığı için Doping etkisi gözlenmiştir.

Uygulama hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz.nasıl uygulanaır dekara ne kadar ve na zaman uygulanır gibi.

aynı olay bendede oldu izmirde 40 dekar ekili nohutum var yağışlarla beraber aynı hastalık oldu neredeyse 15e yakın farklı ziraatçi ile görüştüm ama bu hastalığın çözümü olmadığı öğrendim hastalık sebebi olarakda geçen yıldan alınan tohumlarında hastalıklı olma ihtimali olduğu söylendi çözüm değil ama gelecek yıl için önlem almak mümkün olduğunu söylediler tohumu tarlaya atmadan önce ilaçlamak çok önemli dediler ve unutmadan köylü diye bir arkadaş vardı bana hastalığı geçirebilirim demişti bir ilaç var dedi ücretini gönderince kargo ile yollarım diyordu fakat ilaç adını vermedi malum geçim dünyası

suan nohut antraknozuna karsı en etkili ilac bayer firmasının nativo wg 75 isimli ilacı biraz pahalı ama . ben bu ilacı ciftcilerime veriyorum sonuclar cok ama cok olumlu.

keremmutlu80 link=topic=56688.msg750458#msg750458 date=1370431249' Alıntı:
-01 Hazarin 2013’de Hastalık etmenleri ortadan kalkmakla kalmamış, ürünün daha fazla beslenmesine imkan sağlandığı için Doping etkisi gözlenmiştir.Sözünü ettiğiniz ilaç nasıl temin edilebilir dekara ne kadar uygulanır ve maliyeti nedir.