ORDU (İHA) - Coğrafi yönden dağlık ve engebeli bir araziye sahip olduğu için traktör kullanılamayan Ordu ' da, tarlalar hala karasaban ve hayvan pulluğu ile işleniyor.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ' nden edinilen bilgilere göre, Ordu il genelinde 2004 yılında 13 bin 500 adet karabasan ve hayvan pulluğu bulunurken, bugün bu sayı 10 bine düştü. Ancak bu durum karasaban ve hayvan pulluğunun hala kullanıldığını gösterdi. Yine 2004 yılında 3 bin olan traktör pulluğu sayısı ise bugün 5 bine yükseldi.

Yetkililer, ilin özellikle yüksek kesimleri olan Aybastı, Gürgentepe, Gölköy, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Fatsa ve Akkuş ilçelerinde karasaban ve hayvan pulluğunun yüksek miktarda kullanıldığı belirterek, çiftçilerin daha çok sığır, at ve eşek eşliğinde karasaban kullandığını, hayvan pulluğundan yavaş yavaş vazgeçtiklerini belirterek, 'Traktör kullanan çiftçi sayısı son yıllarda artış gösterdi. Ekonomik yönden güçlenen çiftçi traktör alabiliyor, hatta az eğimli olan arazisinde kullanabiliyor' dediler.

Ekleme Tarihi
21.06.2012