Tarla hazırlama için gerekli ekipman ve sırası nedir?

Ynt: Toprak İşlemede SIRA ve USÜL

hüseyinaslan link=topic=75158.msg886489#msg886489 date=1399013928' Alıntı:
PULLUK SÜRÜMÜNDEN SONRA DİPKAZAN ÇEKİMİ ZOR OLUR. AMA ÇİZEL PULLUK OLABİLİR....

Hüseyin, zorluğu toprağın gevşemiş olmasından dolayı mı yaşarız?. Peki birkaç hafta beklemek işe yaramaz mı?

aslan26 link=topic=75158.msg886494#msg886494 date=1399015041' Alıntı:
Önce dip kazan ardından ahır gübresi ve sonrasında pulluk sürümu daha iyi olacaktır.Yoncanın genelde agustos ayının yarısından sonra ekimi yapılıyor.

Rıdvan, genel öneri senin sıralaman gibi ama ben yoncayı daha erken ekip kışa daha güçlü girmesini istiyorum. Malum erzincan soğuk memleket.
Hal böyle olunca yukarıda aldığım uyarılarda ortak kanı, haziran ortasında toprağın kurumamış olacağı ve dipkazan çekmenın işe yaramaması. Bende işlerin sırasını değiştirip, toprak kuruluğunu daha önce sağlayabilir miyim kısmını merak ediyorum.

Ynt: Toprak İşlemede SIRA ve USÜL

Buğra Yıldırım link=topic=75158.msg886529#msg886529 date=1399024624' Alıntı:
Hüseyin, zorluğu toprağın gevşemiş olmasından dolayı mı yaşarız?. Peki birkaç hafta beklemek işe yaramaz mı?

Rıdvan, genel öneri senin sıralaman gibi ama ben yoncayı daha erken ekip kışa daha güçlü girmesini istiyorum. Malum erzincan soğuk memleket.
Hal böyle olunca yukarıda aldığım uyarılarda ortak kanı, haziran ortasında toprağın kurumamış olacağı ve dipkazan çekmenın işe yaramaması. Bende işlerin sırasını değiştirip, toprak kuruluğunu daha önce sağlayabilir miyim kısmını merak ediyorum.
gevsememiş olmasından da traktörün tarlaya tutunamadıgından da yasanır.. En iyi zaman zemin sert iken traktör daha düzgün ve derin çalısıyor...

Ynt: Tarla hazırlama için gerekli ekipman ve sırası nedir?

Aysan cekmekdeki maksat nedir. Biz ekin icin. Pulluk kobra tapan mibzer. Aysan goble mevcut olan goble kullanırda. Aycicek icin yazin dipkazan kış pullukla ikileme yapılır baharda kazayagi merdaneli. Sonra ekim ustune tapan

Tarlayı ekime hazır hale getirmek için gerekli ekipmanlar nedir ve kullanım sırası nasıldır?
Ayrıca pulluk ile tarlayı ortalayıp sürmeye başlamak nasıl oluyo,ilk gidişte kapattığımız yerin altı sürülmeden kalıyo fikir yürütünce.
[size=14pt]Açıklamak isteyenleri beklerim[/size]

dostum sen daha çok yenisin galiba her şey tarımda iklime bağlıdır bazen pullıkla bazen aysanla bazende goble ile yer hazırlanır anlayan anladı

Yağmur olmadan verimli olmaz İskender abi. Takım toprağa batacakki kalan saplar kesilsin toprak işlensin. Kuru toprakta takım üstten yuvarlanacak saplar yer değiştircek değişen birşey olmayacak. Havadada yağmur gözükmüyor kanola ekimi geç kalıyor Allah sonumuzu hayır eylesin.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Dün, yani bayramın 3. Günü Kırklareli Vize tarafından pulluk ile anızı sürümü yapan bile vardı ama keseklerin en ufağı futbol topu büyüklüğünde. İşçiliği beğenmedim. Tekirdağ Saray taraflarında Ford 6610 ile disk tiller çekene bile rastladım ama çalışma hızı ciguli çeker gibiydi. Fazla derin bir işleme var gibi durmuyordu.

Bence ilk yağmur beklenip işçiliğe başlanmalıdır, ben de yağmur bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Valla tarla durumuna göre busene pullukla,gobleyle ve kazayağıyla patlatma olarak anızları bozdum üstüne goble çektim keseklerin boyu yarisina indi yagmur yagdı yağdı yağmazsa 2 işçilikle tohuma hazırlarım ama kesegi kırayım derken keseksiz toprak ta toz oluyor

Cevap: Ynt: Toprak İşlemede SIRA ve USÜL

mısır ekmek icin:
ilk once onceki mısır ın saplarını kırmak için bir goble
sonra bir düz bir ters patlatma
yine goble patlatmanın keseklerini kırmak için
ardından mısır sırtı cekilir mısır ekilmesi icin

Son mesajın üzerinden epey zaman geçmiş.

Biz eskiden beri sapları parçalamak ve ekime hazır hale getirmek için sırayla şu aletleri kullanırız:

Diskaro
Pulluk
Diskaro
Sürgü(Merdane,tapan gibi isim ve çeşitleri var.)
Ekim işlemi

Yıllarca bu sırayla gittik. Bu sene çizel aldım onu kullanacağım.

Hangi sıralamaya göre kullanmalıyım? Çizel çekince pullukla sürmesem nasıl olur?

Biz eskiden beri sapları parçalamak ve ekime hazır hale getirmek için sırayla şu aletleri kullanırız:

Diskaro
Pulluk
Diskaro
Ekim işlemi

Hangi sıralamaya göre kullanmalıyım? Çizel çekince pullukla sürmesem nasıl olur?
Diskaro
ÇİZEL
Pulluk
Diskaro
Sürgü
Ekim işlemi

• Beğen
Tepkiler: silajcı

Diskaro
Pulluk
Diskaro
Ekim işlemi

Çizel genelde Şubat havalarında çekilir.Nisan başları gibi Aysan(tiller) çekip bırakılır, sonlarında tırmık çekilip tohum yatağı oluşturulur.
Fiğ, arpa yerine ikinci ürün ekilecekse çizel veya aysan çekilir ve tırmıkla taranıp yer havalanmadan hazırlık yapılır.Ağustos bozması yer ot yaparsa Ekim ayı gibi çizel çekilip ot bastırılır, Kasımda taranıp hububat ekilir.
Çizel, kaz ayağı biraz kalın kesek çıkarır.Aysan(tiller) fazla kesek çıkarmaz.Kumsal ve sert toprakta durum değişir.Yaz sürümünden sonra Kasımda ikileme sürüm yerine çizel kullanılabilir.Kasım sürümü olursa iklim uyarsa Şubat havaları uymazsa Mart sonlarında genelde kullanılır.Toprağın havalanmasını sağlar.

2016 yılında anıza Ekim yaptım figi 2017 yılında pulluk kazayağı ile Ekim yaptım arasında bir fark yok aniza Ekim daha iyi bu sene kaz ayağı arkasına merdane yaptım arkasında mibzer takacak tek seferde ekmek istiyorum belki sürgü isteyebilir olursa onunda mibzeri n arkasına takacam