Tarla hazırlama için gerekli ekipman ve sırası nedir?

Tarlayı ekime hazır hale getirmek için gerekli ekipmanlar nedir ve kullanım sırası nasıldır?
Ayrıca pulluk ile tarlayı ortalayıp sürmeye başlamak nasıl oluyo,ilk gidişte kapattığımız yerin altı sürülmeden kalıyo fikir yürütünce.
[size=14pt]Açıklamak isteyenleri beklerim[/size]

Ynt: Tarla hazırlama için gerekli ekipman ve sırası nedir?

Benim Yaptığım İşlemler...

Ekin Ekimi İçin;
-Pulluk
-Rototiller(Kobra)
-Aysan
- Ve Ekim İşlemi

Baharlık(Fasulye, Pancar, Ayçiçeği...vs) İçin
-Pulluk
-Rototiller(Kobra)
-Goble
-Kazayağı
-Aysan
- Ve Ekim İşlemi

recover90 link=topic=56704.msg608900#msg608900 date=1340367382' Alıntı:
Ayrıca pulluk ile tarlayı ortalayıp sürmeye başlamak nasıl oluyo,ilk gidişte kapattığımız yerin altı sürülmeden kalıyo fikir yürütünce.
Evet İlk Gidiş Gelişteki Yer Ham Kalır, Yani Aktarılmamış Şekilde Kalır, O Toprağın Üzerine Diğer Kenarlarından Gidiş Dönüşlerinde Atılan Toprak Yeterli Oluyor Ekin İçin...

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

'Bozdağ ' ın eteğinden, Efe ' lerin yatağından'
İmzaya bakılırsa bozdağın ya ödemiş yada salihli tarafındansın,o taraflarda toprak çok yumuşak dayım 135 ' e 3lü 12 inch alpler takıyor. Bu sitenin üyelerini büyük çoğunluğu hububat tarımı yapıyor ve toprak işleme şekilleri farklı. O bölgede herkesin diskarosu var, eskişehirde diskaro hiç görmedim desem yalan olmaz. Ve genel olarak bu sitede üyelerinin toprakları sert, 480 fiatlara 2 li 12 yada 14 inch pulluk takıyorlar ona göre hesapla. Bence çevrendeki çiftçileri izle onlar nasıl araç kullanıyorlar nasıl toprak hazırlıyorsa ona göre ekipman al. Bizim burada vereceğimiz tavsiyeler kendi yaptığımız işe ve kendi bölgemize göre olacak.

stulu link=topic=56704.msg608974#msg608974 date=1340375608' Alıntı:
'Bozdağ ' ın eteğinden, Efe ' lerin yatağından'
İmzaya bakılırsa bozdağın ya ödemiş yada salihli tarafındansın,o taraflarda toprak çok yumuşak dayım 135 ' e 3lü 12 inch alpler takıyor. Bu sitenin üyelerini büyük çoğunluğu hububat tarımı yapıyor ve toprak işleme şekilleri farklı. O bölgede herkesin diskarosu var, eskişehirde diskaro hiç görmedim desem yalan olmaz. Ve genel olarak bu sitede üyelerinin toprakları sert, 480 fiatlara 2 li 12 yada 14 inch pulluk takıyorlar ona göre hesapla. Bence çevrendeki çiftçileri izle onlar nasıl araç kullanıyorlar nasıl toprak hazırlıyorsa ona göre ekipman al. Bizim burada vereceğimiz tavsiyeler kendi yaptığımız işe ve kendi bölgemize göre olacak.
Ödemiş tarafından :) İnceliyorum fırsat buldukça tabi ama pek bi ayar yapan olmuyo ekipmanlara.

Bugday ekiminde
10 numara pulluk
pottinger
aysan
Büyük diş tırmık
ekim
merdane

Kanolada
10numara pulluk
pottinger
Mikser
Merdane
ekim
Tekrar merdane

ayçiçeginde
14 numara pulluk
9lu
pottinger
aysan
ekim
merdane

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

Selam arkadaslar,
Su siralar kafayi toprak isleme ekipmanlarina takmis durumdayim. Ozellikle minimum toprak isleyerek ekim yapma konusunu arastiriyorum.
Bir kere klasik pullugu cok yillik yem bitkisi(Yonca-Korunga) tarlalarini isleme disinda hic bir sekilde kullanmamayi dusunuyorum.
Bugday kaldirdigim tarlalara ise direk aniza ekim mibzeri ile ekim yapmayi veya cizel ile kabartip diskli tiller ile ekime hazirlayip, ekmeyi dusunuyorum.
Aranizda bu yonde tecrubeleri olan arkadaslar oldu mu ?
Saygilar.

ilk ara tutarken arada ham toprak kalmmamsı için biz 1 demir içeriden gideriz arada ham yer koymak mantıklı değil :) eğer traktörü sürülmemişten götürürsen arada tam 2 demir sürülmemiş yer kalır onun için sürülmüşün 1 demir içerisinden gitmek lazım,

Slm anayurtlu Kardeş ben ziraat mühendisiyim aynen dediğin gibi böyle toprak nekadar çok uzun aralıklarla sürülürse okadar organik maddeyi korur ve kesinlikle verimi maksimuma çıkar toprağı yüzeysel işlemen sana yeterli olacaktır 10_15 cm derinlik te işlenen toprak taban nemini korur hemde tohum yatağı için uygun olur bu ise sana en yakın alet kültürvatör merdanelı tavsiye ederim bende 285e 13 ayak çift merdanelı kullanıyORUM veya yeni çıkan süper bir diskaro var aysan dedikleri 22 li senin motora da çok yakışır yani ve sapda parçalar üstüne hemen ekim yap süper bişi, dedim ya sana motor alayım bakalım bu diskaronun uygun olanını alacam. mibzerle ek peşine merdane çekip bırak tarlayı, sana birde yonca sökümü için tavsiyem çizel pulluk kullan toprak için çok yararlı bir ekipman taban taşı oluşumunu önler pullugun gerektiği yerler benim gibi çiftligi olup gübresini tarlaya taşıyorsan pulluk şart çünkü organık maddeyi toprağa gömmen şart umarım yararlı olur yazdıklarım kolay gelsin herkese

Toprak İşlemede SIRA ve USÜL

Selamınaleyküm, Hayırlı Kandiller

Dipkazan ve pulluğun kullanılması gerektiği durumlarda önce hangisini kullanıyorsunuz?

Haziran ayının ortalarında hem tarla tabanını kırmak istiyorum, hemde diğer toprak hazırlıklarını yapıp, ekimi gerçekleştirmek.
Önce dip kazan, sonra diğer işleri gerçekleştirirsem; tekrar tekrar toprak çiğnenmiş olup, gevşeyen toprak sıkışacak diye düşünüyorum ama uygulamalar genelde bu şekilde. Diğer türlüsü nasıl olur?

Toprak işleme çeşitlerini nasıl sıralıyorsunuz?
Birini yaptınız diye yapmaktan kaçındığınız diğer işler nelerdir?

*Dipkazan
*Pulluk
*Çizel
*Rotatiller
*Kültivatör
*Disc harrow vs

Ynt: Toprak İşlemede SIRA ve USÜL

Hayırlı kandiller...

Toprak tabanındaki sert tabakayı kırmak için en uygun zaman toprağın kuru olduğu zaman olmalıdır. Sert tabakanın yüzeyden ne kadar derinde olduğunu bilmek en önemli unsurlardan biridir.
25-25 cm derinlikte oluşmuşsa çizel ile
30-40 cm derinlikte oluşmuşsa dipkazan ile
65-70 cm derinlikte oluşmuşsa ripper ile sert tabaka kırılmalıdır.

Sert tabaka çizel ile kırılacaksa çizel ayaklarının sert tabakanın altına kadar batması gerekir.
Dipkazan ile kırılacaksa yine aynı şekilde sert tabakanın altından işlemesi gerekir. Ayrıca Dipkazan ve Ripper ile tarladaki tabakayı kırmak için en uygun ölçüler 90x90 cm lik aralıklarla toprak işlemesidir.

Pulluk ile oluşan sert tabakayı çizel ile kırdıktan sonra tarlada dağılması zor kesekler olacaktır. Hemen ekim yapmayacaksanız haziran ayında çizel çektikten sonra ekim yapacağınız zamana kadar bekleyebilirsiniz. O arada yağmur vs yağabilir ve toprak yumuşar.
Eğer hemen ekim yapacaksanız rotatiller veya disc harrow ile oluşan kesekleri parçalamak en doğrusu olur.

Bu benim kişisel görüşüm diğer üyelerimiz de size yardımcı olacaktır...

arkadaşım öncelikle kolay gelsin . öncelikle taban kırılması ağustos ayında toprak tamamen kuruyunca dip kazan veya ripper ile yapılr . zemin sert olacak dipkazan çekildiğinde toprak kabaracak ve tezekler çıkacak . toprak kurumadan çekerseniz çok faydası olmaz yani patlatma yapmaz . onun için ağustos ortalarında kesinlikle toprak yaş olmayacakki . dipkazan çektğinizde etrafında 1 metre cıvarında toprak yerinden oynaması gerekir . alttan kütür kütür ses gelir . çekilen yer tahmini 20 - 30 yükselik dip kazanın arkasında bulunan tahmini 1 kg cıvarında tokmak bulunması gerekiyor . onun görevide oradan hava aldırmak . zaten çektiğiniz zaman bunları göreceksiniz tarla yol yol kabarık olacak . yalnız traktörünüzün gücü ne kadar bilmiyorum ama tekli veya ikili veya üçlü sizin tercihiniz gücünüze göre ama kesinlikle zor iş traktör için .traktörden gücünden fazla iş isteyince makina inim inim inliyor . kesinlikle çok yavaş yavaş çekmelisiniz . sonra toprağın yanmasını bekleyip ilerleyen zamanlarda çielle karıştırıp toprağı inceltirsiniz . kolay gelsin yaza patlatmayı çekerken videoları bekliyoruz . hoşçakalın .

HAYIRLI KANDİLLER.
BENDEN ÖNCEKİ ARKADASLAR DİP KAZAN ÇİZEL RİPPER GİBİ PATLATMA ALETLERİNİN NASIL KULLANILACAGINI GAYET İYİ ANLATMIS. BENİM DE EKLEMEK İSTEDİĞİM SEY TARLANIN HAZIRLIK KONUSUNDA TEK BİR YANLISIN OLDUGUNU DİLE GETİRMEK İSTİYORUM. DİYELİM Kİ DİP KAZANLA AGUSTOS ORTALARINDA TARLAYI PATLATTIN. YAGIS OLDU VE TARLA GEVSEDİ. SÜRÜM YAPTIKTAN SONRA ROTATİL KÜLTÜVATÖR GİBİ TARIM ALETLERİ İLE HAZIRLAYIP EKİME HAZIR ETTİN. DAHA SONRA EKİM ÖNCESİ DİSC HARROW KULLANDIN. İŞTE O ZAMAN TARLANI MAHVETMİŞ OLUYOSUN. ÇÜNKÜ TARLA SERT TOHUM YATAGI OLUSDUKTAN SONRA TEKRAR KABARTIYORSUN... HER NE TOHUM EKERSEN EK 5 6 CM ALTINA İNDİGİ TAKTİRDE ÇIKISTA SIKINTI ÇEKERSİN VE KABA TOPRAKTA TAVINI VERMİŞ OLAN TOPRAK KURAK DÖNEMLERDE ZARAR GÖRÜR VE ÇEKTİĞİN DİP KAZANIN ALTINDA OLUSAN SU YOLUNA KADAR TARLANI KURUTMUS OLURSUN..... BU TECRÜBEM GECEN SENE DENEME AMACLI OLAN TARLAMIZDA GERCEKLESTİ.... BOL BEREKETLER ABİ...

herkeze iyi kandiller hüseyin arslan kardeşimizin dedikleri tabiki çok doğru . onun önüne geçmek için biz bu tip işleri genelde ağustosta çektikten sonra kesinlşkle buğday ekmeyiz . çok akstra durum olmazsa . kesinlikle tarlayı ayçiçeği ekimine bırakırız ki tarla hem dinlensin hemde tamamen suyu aşağıya çeksin . hava durumuna göre tahminen kasım sonu veya aralık başlarında tarlayı çizelle karıştırıp bırakırız biraz dinlendikten tezekler eriyince ( yağmur sularından dolayı ) yumuşar ve sonra tıller çekeriz o şekilde bahara kadar kalır ara sıra toprak müsaıt olunca karıştırırız . kesinlikle yaş çiğnememek gerekir . bahar ayındada ayçiçeği ekimine hazırlayıp ekeriz . suyu aşağıya alan toprak tavını kolay kolay kaybetmaz . bazende aşırı yağışlardan dolayı ekemeyip tekrar buğday ektiğimizde oluyor . benim size tavsiyem tarlalarınızı 1 er veya 2 şer tane bu şekilde yaparak deniyebilirsiniz hemde tecrübe kazanmış olursunuz . çünkü hakikaten çekilen yerlere çok faydası oluyor .kuraklığı çabuk hissetmiyor toprak ama biraz meşakkatli oluyor . bazende çok yağmur oluncada sıkıntı oluyor . kolay gelsin .

Yorumlar için teşekkür ederim.

Doğrusu dip kazan için Ağustosa kadar beklemek istemiyorum, çünkü yoncanın kışa hazır girmesi lazım.
Belki Haziran ortası ahır gübresi yayıp, pulluk sürümünü yaparak toprağın havalanmasını sağlayıp taban kırmak için uygun nemi temmuz başında yakalarım. Bu uygulama sizce işe yarar mı? Bir de yonca için temmuz sıcakları çimlenme sorunu yaratır mı?

Buğra Yıldırım link=topic=75158.msg886430#msg886430 date=1398979391' Alıntı:

Doğrusu dip kazan için Ağustosa kadar beklemek istemiyorum, çünkü yoncanın kışa hazır girmesi lazım.
Belki Haziran ortası ahır gübresi yayıp, pulluk sürümünü yaparak toprağın havalanmasını sağlayıp taban kırmak için uygun nemi temmuz başında yakalarım. Bu uygulama sizce işe yarar mı? Bir de yonca için temmuz sıcakları çimlenme sorunu yaratır mı?
PULLUK SÜRÜMÜNDEN SONRA DİPKAZAN ÇEKİMİ ZOR OLUR. AMA ÇİZEL PULLUK OLABİLİR....

Buğra Yıldırım link=topic=75158.msg886430#msg886430 date=1398979391' Alıntı:

Önce dip kazan ardından ahır gübresi ve sonrasında pulluk sürümu daha iyi olacaktır.Yoncanın genelde agustos ayının yarısından sonra ekimi yapılıyor.