+ Konuya Cevap Yaz
7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  11 Eylül 2010
  Şehir
  kırşehir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  3,896
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Soğan Gübrelemede potasyum nitrat mı potasyum sülfat mı kullanılmalı ?  Dekardan 4-6 ton baş soğan alabilmek için dekara 15 kg saf azot, 10 kg saf fosfor, 15 kg saf potasyum gereklidir. Fosforun tümü, azot ile potasyumun 1/3’ü ekimde taban gübresi olarak verilir. Geriye kalan azot ve potasyumlu gübrelerin bir kısmı ekimden 1 ay sonra, diğer kısmı da baş oluşturma döneminde verilir.

  Tabana 20 kg dap ile azot ihtiyacının 3.6 kilogramını fosfor ihtiyacının 9.2 kilogramını tamamladık (bazı kaynaklara göre 10 kg azot 8 kg fosfor vermek gerekıyor)
  5 kg üre ile 2.3 kilogram azot
  10 kg %26can ile 2.6 kg azot verdik
  önümüzdeki günlerde 10 kg daha %26can gübresi vereceğiz yani 2.6 kg azot vereceğiz

  bu şekilde toplamda 11.1 kilogram azot vermiş olduk, ama potasyumu almadık da atmadıkda piyasada 4 çeşit potasyumlu gübre var potasyumnitrat ' da azot var biz azot ihtiyacının tamamını karşılamadık versek iyi olur potasyumsülfatta kükürt var tahlil yaptırmadık toprağın belki kükürte ihtiyacı var, potasyumnitrat atıp kükürt için 21lik atsak nasıl oluryada bildiğniz kükürtlü gübre var mı nasıl yapsak bilemedim ki


  Potasyum Sülfat Gübresi


  Potasyum sülfat da %50 K20 vardır. Kirli beyaz renkli kristal danecikler halindedir. Potasyum nitratı az olan topraklarda kullanıldığında önemli mahsul artışı elde edilir. Potasyum sülfat kimyasal olarak nötral reaksiyonlu olduğundan toprak pH?si üzerinde kayda değer bir etkisi yoktur. Çok uzun süre kullanıldığında çok hafif asitleşme görülür. Bitki Potasyum sülfattaki K20?dan kolayca yararlanır. Potasyum sülfatın etkisi çabuk olmakla birlikte yağmur ve sulama suları ile yıkanması hızlıdır.

  Granül yapıda, açık gri veya kirli beyaz renktedir. Don ve kuraklığa karşı bitkinin mukavemetini artırır. Buğday sapının dayanma gücünü yükseltir, ekinlerin yatmasını önler. Patates ve şeker pancarında nişasta miktarını, dolayısıyla ürün verimini arttırır. Ekimle veya ekimden kısa bir süre sonra toprağa karıştırılmalıdır. Pulluk derinliğine verilmeli, toprak yüzünde bırakılmamasına dikkat edilmelidir.

  En çok patates, tütün, sebze, meyve, turunçgiller, baklagiller, mısır, pamuk, şekerpancarı ve seralarda kullanılır.

  Yeterli POTASYUM SÜLFAT verilmediğinde bitkilerin yapraklarında sarı ya da kırmızımsı kahverengi lekeler görülür.

  Sulu tarımda ve yağışlı bölgelerde potasyum noksanlığına sık rastlanır. Organik maddeler açısından fakir, kumlu topraklara POTASYUM SÜLFAT verilmelidir. Asit özellikli olduğundan uzun yıllar sürekli kullanılması halinde topraktaki asitliği arttırır. Asit topraklarda kullanıldığında toprağa bir miktar kireçte verilmelidir. Bünyesinde ayrıca kükürt bulunduğundan bitkilerin kükürt ihtiyacını da karşılar.


  Potasyum Nitrat Gübresi


  POTASYUM NİTRAT NEDİR?


  Potasyum Nitrat (13-0-46) suda tamamen eriyen, bitkiler için çok önemli iki besin maddesini taşıyan, verim ve kalite arttırıcı bir gübredir. Bitkiler tarafından tercih edilen % 13 Azot ve % 46 Potasyum (K2O) ihtiva eder. Topraktan, yapraktan ve sulama ile birlikte uygulanabilir.


  ÖZELLİKLERİ


  Tamamı Besin Maddesi
  Potasyum Nitrat, sadece bitkilerin ihtiyacı olan ve tamamı bitkilerce kullanılan besin maddeleri % 13 (N) Nitrat Azotu ve % 46 (K2O) potasyum içerir


  Tamamı Suda Erir
  Potasyum Nitrat suda çabuk ve tamamen erir, bütün sulama sistemlerinde kolayca kullanılır. Bu özelliğinden dolayı yaprak ve damla sulama gübresi olarak da geniş miktarda kullanılır.


  Çabuk Etki Eder
  İçerdiği bütün azot nitrat (NO3) biçimindedir ve bitkiler tarafından hemen alınabilir. Diğer besin maddelerinin de (K+, Ca++, Mg++) alımını teşvik eder.  Güvenceli Kullanım
  Sodyum ve klor içermediğinden güvenceli bir şekilde bütün bitkilere kullanılabilir.


  Kullanılması Kolaydır
  Prill biçimi toprak uygulamalarında, kristal biçimi ise yaprak uygulamaları ve damla sulamalar için idealdir.


  FAYDALARI


  Sebzeler
  Potasyum Nitrat her türlü sulama sistemi ile kullanılabilir. Bol, düzgün ve kaliteli ürün alınmasını sağlar.


  Narenciye
  Meyve miktarını ve kalitesini yükseltir. Meyve dökümünü önler.


  Patates
  Daha iri ve kaliteli ürün alınır. Depo kayıplarını azaltır. Kuru madde oranını arttırır.


  Sert Çekirdekli Meyveler
  Çiçeklenmeyi, meyve miktarını ve kalitesini yükseltir. Dormantlığı kırıcı olarak da rol oynar.Kavun ve karpuzda yüksek aroma, renk ve şeker oranı sağlar. Kabuk parlaklığını, hastalıklara dayanıklılığı artırır ve erken olgunlaşmayı sağlar.


  Pamuk
  Koza adedini, ağırlığını ve lif kalitesini arttırır.


  Çiçekler
  Bütün çiçeklerde güvenceli olarak kullanılır. Renk, düzgünlük gibi çiçek kalitesine doğrudan etki eder.


  Bağ
  Ürün ve kaliteyi arttırır. Şeker miktarını yükseltir ve hastalıklara karşı direncini arttırır.


  Tütün
  Yüksek ürün ve kaliteli yaprak elde edilmesini sağlar.


  ÇEŞİTLERİ


  Potasyum Nitrat ' ın iki ayrı şekli vardır.


  - PRILL : Direkt toprak uygulamaları, makine ve el serpme yolu ile kullanım kolaylığı, diğer tanecik veya prill şeklindeki gübrelerle karışabilme olanağı sağlar.


  - KRİSTAL (STANDART) : Damla sulama sistemleri ile kullanım ve yapraktan uygulamalar için uygundur.


  KULLANIM ŞEKLİ


  Toprak Uygulaması:
  Prill şekli ekim öncesi veya çapa ve sulamalarda kullanılır.

  Damlama Sulama-Gübreleme: Potasyum Nitrat suda çabuk ve tamamen erir, bundan dolayı sistemlerde tıkanma yapmaz, güvenceli olarak kullanılır.

  Bu vasıflarından dolayı bilhassa KRİSTAL şekli en iyi damla sulama gübresidir.


  Yapraktan Uygulaması:
  Çabuk sonuç almak ve eksikliği gidermek için yapraktan tatbik edilir. Kristal şekli kullanılır.


  İlaçlarla Beraber Yapraktan Verilebilir:
  Bütün ilaçlarla karıştırılıp atılabilir. Bu nedenle ilaçlama yapıldığı zaman ilaçlı suyun içine gerekli dozajda karıştırılıp atılabilir.


  Karıştırma
  Diğer gübrelerle harmanlanması veya sıvı gübre hazırlanmasında en iyi karışım gübresidir.


  MKP ( 0-52-34)


  MKP (Mono Potasyum Fosfat) suda tamamen eriyen gübreler arasında en yüksek yoğunlukta ana element içeren gübre çeşididir. İçeriğinde Azot bulunmaması sayesinde yoğun gübre kullanımı gerektiren yoğun (entansif) tarım kullanımına son derece uygundur.

  İçeriğinde klor, sodyum ve ağır metaller gibi bitkilere zarar verebilecek herhangi bir madde bulunmadığından, tüm ürünlerde güvenli bir şekilde kullanılabilir.

  MKP yaprakdan gübreleme uygulamaları için son derece uygun olup, kullanımının mantari hastalıkların (külleme gibi) kontrolünde büyük fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Düşük EC değeri (0,7 mS/cm) sayesinde yaprak yanıklığına yol açma riski son derece düşük olduğundan, yüksek yoğunluklarda bile rahatlıkla kullanılabilir.

  MKP kullanımı sayesinde damla sulamada kullanılan gübreli suyun PH 4.5 civarında tutulmasıyla verilen tüm ana ve iz elementlerin bitkilerce daha kolay alınması sağlanır. MKP ' nin pestisitler ile karıştırıldığında, ilaçlamanın etkisini de arttırdığı görülmektedir.

  Özellikle Azot verilmesinden kaçınılan dönemlerde, bitkiler için en uygun potasyum ve fosfor kaynağıdır. Diğer dönemlerde ise verilmesi istenen Azot biçiminin (Amonyak, nitrat veya üre azotu gibi) serbestçe uygulanabilmesini sağlaması açısından tercih edilen bir gübre çeşididir.

  Her türlü eriyebilen gübre ile rahatça karıştırılabilir. İçinde Kalsiyum (Ca) bulunan gübreler ile karıştırılamaz.


  Solupotasse ( 0-0-50 + 18 S ) Gübresi

  Solupotasse suda tamamen eriyen Potasyum Sulfat çeşididir. Yüksek oranda Potasyum içermesi ve içeriğinde Azot bulunmaması nedeni ile özellikle damla sulamada rahatlıkla kullanılabilecek bir gübredir.

  İçeriğinde klor, sodyum ve ağır metaller gibi bitkilere zarar verebilecek herhangi bir madde bulunmadığından, tüm ürünlerde güvenli bir şekilde kullanılabilir.

  18% Kükürt içerdiğinden özellikle PH değeri yüksek topraklarda ve sulama suyunda PH değerini düşürerek, özellikle fosfor ve iz element alımını büyük oranda arttırıcı etkisi vardır.

  İçinde Azot ve Fosfat bulunmaması nedeni, üretimin her aşamasında istenilen Potasyum miktarının bitkilere diğer elementlerden bağımsız olarak verilebilmesi için tek kaynakdır.

  Azot ve Fosfor içeren her türlü eriyebilen gübre ile rahatça karıştırılabilir. İçinde Kalsiyum (Ca) bulunan gübreler ile karıştırılamaz.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  Kütahya-Simav-
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,005
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Soğan Gübrelemede potasyum nitrat mı potasyum sülfat mı kullanılmalı ?  http://www.igsas.com/KompozeGubre.aspx
  kardeşim ben biberde bu tip gübreyi kullanıyorum. biberde aynı şekilde azot- potasyum-fosfor a ihtiyaç duyan bir bitki. zaman ve emek tasarrufu için değişik dönemlerde yeteri kadar kompoze gübre kullanarak bitkinin ihtiyacı olan bu elementleri veriyorum. sanada bu tip gübreleri incelemeni tavsiye ederim. mesela %15 azot %10 fosfor %15 potasyumlu bir kompoze gübre kullana bilirsin heralde. sen bunu bi araştır bence.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  Kütahya-Simav-
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,005
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Soğan Gübrelemede potasyum nitrat mı potasyum sülfat mı kullanılmalı ?  http://www.gubretas.com.tr/TR/PRODUC...p?gId=1&fId=56

  kardeşim ozaman bu gübreyi kullanman lazım. bak bi incele içeriği sana uygunsa alırsın. kükürt -magnezyum- potasyum içerikli zengin bir katı gübre.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  11 Eylül 2010
  Şehir
  kırşehir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  3,896
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Soğan Gübrelemede potasyum nitrat mı potasyum sülfat mı kullanılmalı ?  %50 potasyum %18 kükürt
  http://www.toros.com.tr/urunler-basl...kAdi=Solupotas

  içinde demir magnezyum kalsiyum sodyum klor da var tabi bu iz elementleri çok az miktarlarda bulunuyorlar mg %0,06 ca%0,05 sodyum ve klor biraz fazlalar sodyum %0,5 klor %0,6 klor en fazla %1 olabiliyormuş....

  emeklerine sağlık abicimmm, şimdi benım merak ettığım bu gübre neden böyle kutuda :S http://www.toros.com.tr/resimler/uru...potasseyan.jpg

  ithal mi çok mu pahalıdır :S

 5. #5
  volkanuzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  11,573
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Soğan Gübrelemede potasyum nitrat mı potasyum sülfat mı kullanılmalı ?  biz ikikere 10kg 10kg üre attık şimdilik iyi soğan berkay pek bilgim yok bu konuda

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  Kütahya-Simav-
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,005
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Soğan Gübrelemede potasyum nitrat mı potasyum sülfat mı kullanılmalı ?  aşırı pahalı olacağını sanmıyorum. ben birdefa toros gübrenin 25 kglık fosfor gübresini aldım.50 kg üre parasına eşitti sanırım.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  11 Eylül 2010
  Şehir
  kırşehir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  3,896
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Soğan Gübrelemede potasyum nitrat mı potasyum sülfat mı kullanılmalı ?  Alıntı anayurtlu 3105d link=topic=56724.msg609151#msg609151 date=1340433244 Nickli Üyeden Alıntı
  biz ikikere 10kg 10kg üre attık şimdilik iyi soğan berkay pek bilgim yok bu konuda
  tabana ne attınız abi, kaç gram tohum ile ektiniz ?
  Alıntı aksazli link=topic=56724.msg609173#msg609173 date=1340442470 Nickli Üyeden Alıntı
  aşırı pahalı olacağını sanmıyorum. ben birdefa toros gübrenin 25 kglık fosfor gübresini aldım.50 kg üre parasına eşitti sanırım.
  zaten fosforlu gübreler pahalı oluyor şuan piyasayı bilmiyorum ama 1 torba dap 2 torba can alabılır...
  bu solupotesse mıdır nedır tonu 1000 lıradan fazlaysa diğerlerinin de fiyatına bakarak 20 torba postasyumnıtrat + 5 torba %21 amonyum sülfat ile toprağın ihtiyacını karşılamayı düşünüyorum, bu düşüncem doğru mu sizce ?

  solupotesse ' den 60 dönüme 1 ton attığımız zaman dönüme 3 kg kükürt 8 kg potasyum vermiş oluyoruz eğer pahalı değilse uygun olur pahalıysa
  aynı tarlaya 1 ton potasyumnitrat atarsak dönüme 2.2 kg azot 7.6 kg potasyum düşmüş oluyor
  artı 5 torba da %21 amonyum sülfat ile desteklersek 0.9 kg azot + 1 kg kükürt düşmüş oluyor yani toplamda solupotesse ile aşağı yukarı aynı potasyumu verip 2 kg eksik kükürt vermiş 3.1 kg da azot vermiş oluyoruz , 3.1 kg azot az değil dönüme 13 kg %26can atınca aynı mıktar azotu vermiş oluyoruz... elımızde 600 kg %26 can var onu atmadan %21amonyumsülfat ile değiştirsek çok daha iyi olur aslında o durumda azot miktarı çok az bir miktar düşer ama kükürt 1 kg değil 3 kg vermiş oluruz...

  işte kafam böyle karışık

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 20
  Son Mesaj : 12.Nisan.2015, 13:34
 2. Cevap: 2
  Son Mesaj : 19.Temmuz.2014, 15:39
 3. POTASYUM (K)
  Konu Sahibi qarizmatiqa Forum Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Haziran.2012, 22:24
 4. Mısır tarımında potasyum sülfat nasıl kullanılmalı?
  Konu Sahibi 100Mhz Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08.Mart.2012, 21:21
 5. Cevap: 19
  Son Mesaj : 03.Ağustos.2011, 09:39

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status