210 Bin Dekar Alanda Hububat Hasadı Başladı

23.04.2009
14,006
24,003
35
Bilecik
Balıkesir’in Bandırma ilçesinde 210 bin dekar alanda ekili bulunan hububatın hasadına başlandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, biçerdöver ile yapılan hububat ve diğer ürünlerin hasadında yaşanan kayıpların önüne geçmek için tarlalarda denetim yapıyor.

Bandırma Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sefa Uyar, “Biçerdöverlerin hassas ayarlarının, ürünün cinsi ve durumuna göre, tekniğine uygun olarak yapılmalıdır. Her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilmelidir.” dedi.

Uyar, “Biçerdöverlerin çalışma hızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilmelidir. Kayıpların azaltılması amacı ile engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde, biçerdöverlere sap ayırıcı ve başak kaldırıcılar monte edilmelidir. Operatör belgeli sürücüler, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapmalıdırlar. Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen müdürlüğümüz personeline, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstermeleri gerekmektedir.” şeklinde konuştu. (CİHAN)

Ekleme Tarihi
22.06.2012

Ynt: 210 Bin Dekar Alanda Hububat Hasadı Başladı

dün bandırmadaydım daha biçildiğini görmedim valla. tek tük vardı ufacık tarlalar. boy yoktu mahsullerde pek. bi karış yerler var. bol bereketli sezon olur inşallah.