Burdur ' un Büğdüz beldesinde, güneş enerjisinden sağlanan elektrik ile yapılan sulama sistemi (Fotovoltaik) çiftçiye ücretsiz hizmet verecek. Tarım sektöründe verimli ve düzenli sulama sistemini sağlamak için kurulan fotovoltaik teknoloji, güneşten üretilen enerjiyle sulama sağlıyor.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle proje hazırlayan Büğdüz Belediyesi, yüzde 75 ' i hibe yenilenebilir enerji desteklemesi aldı. Yaklaşık 28 bin 971 TL maliyeti olan projenin açılışını Burdur Valisi Süleyman Tapsız yaptı. Solumanın elektrik masrafının çok çıkması nedeniyle belediye çareyi güneş tarlası kurmakla buldu. Ayrıca, fotovotaik sistemle üretilen fazla elektrik TEDAŞ ' a satılacak.

Dünyada söz sahibi olabilmek için yeni teknoloji ve enerjilerin kullanılması gerektiğini dile getiren AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Büğdüz ' de kurulan güneş sisteminin gelişmenin göstergesi olduğunu belirtti.

Burdur Valisi Süleyman Tapsız da Büğdüz ' ün köklü bir geçmişe sahip olduğunu anlattı. Vali Tapsız, Büğdüz ' ün, geçmişiyle olduğu kadar geleceğiyle de adından çok söz ettirecek bir yer olduğunu aktardı. Fotovoltaik projesinin yüzde 75 ' ini BAKA ' nın karşıladığını bilgisini veren Valis Tapsız, yapılan sistemle yıllık 85 bin KW ' lık elektrik üretileceğini söyledi. Vali, projeyle birlikte beldenin yıllık 25 bin lira tasarruf edeceğini de ifade etti. Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Açılışa katılan belde halkı memnuniyetini dile getirdi.