Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın geleneksel hale getirdiği ' Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması ' meyvelerini vermeye başladı. Yarışmanın 2011 yılı Türkiye birincisi Çanakkaleli Hatice Gezer(53), bakanlıktan aldığı destekle örnek bir proje hayata geçirdi. Gezer, 18 dönümlük tarlasına diktiği yarı bodur elma ağaçlarını sulamak için güneş enerjisiyle çalışan damla sulama sistemini kurdu.

İşe uygun alanı belirleyerek başladığını belirten Hatice Gezer, toprak tahlillerinden sonra bodur elma fidanlarını dikmeye başladığını belirterek, dayanıklı olması, saklanması ve pazarlamasının kolaylığı nedeniyle elmayı tercih ettiğini kaydetti. Projenin uygulama aşamasında eşi ve çevresinden büyük destek aldığını aktaran Gezer, 'Temiz enerjiyle sulamayı yapıyoruz. Bu sistem için sadece kurulum masrafı ödedik. Sistem 4-5 yıl içinde kendini amorti eder.' dedi. Projenin Çanakkale ' de bir ilk olduğunu dile getiren Gezer, elmalığını görmeye çok sayıda kişinin geldiğini söyledi.

Öte yandan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Recep Tezgel, bakanlık personeli ve kadın çiftçilerle Gezer ' in bahçesini gezdi. Gezer, konuklarına elma bahçesi hakkında bilgi verdi. Yenilenebilir enerji sistemiyle yarı bodur elma bahçesini nasıl kurduğunu konuklarına anlatan Gezer, kurdukları sistemin doğayı kirletmediğini dile getirdi.(CİHAN)

Ekleme Tarihi
24.06.2012