+ Konuya Cevap Yaz
9 sonuçtan 1 ile 9 arası gösteriliyor
 1. #1
  cemal ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  23 Nisan 2009
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  28
  Mesajlar
  4,138
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Sıfır faizli kredinin faturası ağır...  Şu günlerde birçok yatırımcı sıfır faizli hayvancılık kredilerini soruyor.

  Sorular muhtelif.

  İki yıl önce verilen ve geri ödemesi yakında başlayacak kredilerde erteleme olup olmayacağını soruyorlar.

  Sıfır faizli kredi ile 7-8 bin liraya aldıkları ineğin fiyatının yarı yarıya düştüğünü, bu şartlarda krediyi nasıl geri ödeyeceklerini soruyorlar.

  İşletmesini satmak isteyenler, alıcı olup olmadığını soruyor.

  Ziraat Bankası ' nın kredilere uyguladığı komisyon ücretlerinden yakınanlar, bankanın mahkemeye verilip verilemeyeceğini soruyor.

  Sorular uzayıp gidiyor.

  Sorular ve sorunlar yakın gelecekte kopacak fırtınanın habercisi.

  'Uyarmıştık' demek hoşumuza gitmese de, belli ki sıfır faizli krediden birçok yatırımcının canı yanacak.

  Keşke haklı çıkmasak ve keşke canlar yanmasa.

  Ama o günün senaryosundan 'mutlu son' olmayacağı belliydi.

  Hatırlayın, 2007 ve 2008 ' de yaşanan kuraklık nedeniyle yem fiyatları çok yükseldi,çiğ süt fiyatı da yarı yarıya indi. Süt üreticileri 'üretim yapamıyoruz, inekleri kesmek zorundayız' diye feryat ederken herkes kulaklarını tıkadı. Hükümet kulaklarını tıkamakla yetinmedi. Hayvancılık desteklerinde radikal değişiklik yaptı. Birçok girdi desteğini kaldırdı. Yerine 'hayvan başına ödeme' sistemini getirdi.

  Dünyada bir çok ülke kuraklığın zararını yeni desteklerle kapatırken, yeni önlemler alırken bizim hükümet tersini yaptı destekleri azalttı. Faturası çok ağır oldu. Bakanlığın verilerine göre yaklaşık 1 milyon süt ineği kesildi. Hayvan varlığı azalınca 2009 ' da et fiyatı tırmanmaya başladı. İthalat lobisi canlı hayvan ve et ithalatı için bastırdı. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker 'Sayım yaptık, yeterli hayvanımız var,ithalata gerek yok' dedi. Bu açıklamadan birkaç gün sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın talimatı ile ithalat başladı. Kasaplık,besilik, erkek,dişi, küçükbaş büyükbaş ne bulunsa ithal edilmeye başlandı. Daha sonra karkas et ithalatına da kapılar açıldı.

  İthalat furyasının hüküm sürdüğü bir dönemde sıfır faizli kredi ile yerli üretimin teşvik edileceği açıklandı. Aslında oyun belliydi. Verilecek sıfır faizli kredilerle hayvan talebi yükseltilecek ve yüksek fiyatla hayvan ithal edilecekti. Çünkü iç piyasada hayvan yoktu. Gerçekten de öyle oldu. İç piyasada 4 bin lira olan damızlık inek adeta karaborsaya düştü. Devletten sıfır faizli kredi alan piyasadan inek almak istiyordu ama inek yoktu. Herkes ithalata yöneldi. İnek fiyatı 7-8 bin liraya kadar çıktı.
  Devletten sıfır faizli kredi alanlar ineği yüzde yüz pahallıya aldı. Yatırımı böyle yaptı. Üstelikte krediyi alanların çok büyük bölümü daha önce hayatında inek görmemiş, hayvancılığı bilmeyen başka sektörlerden girişimcilerdi. Herkes sıfır faizin cazibesine kapılmış çılgınca kredi kullanıyordu.
  Ziraat Bankası, başlangıçta seçici davranamadı ve krediler ölçüsüz verildi. Birkaç ay sonra gelen talepleri daha dikkatli incelemeye alan Ziraat Bankası buna rağmen para yetiştiremiyordu. Herkes çılgınca kredi kullanıyordu. Hayvancılığı bilen bilmeyen herkes sıfır faizli krediye saldırdı. Bu kredilerin nasıl ödeneceğini ise kimse düşünmüyordu.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın verilerine göre 1 Ağustos 2010 ile 31 Aralık 2011 tarihleri arasında 101 bin 624 girişimciye 5 milyar 612 milyon 951 bin lira düşük faizli hayvancılık kredisi verildi. Bu, Türkiye ' deki toplam tarımsal kredinin yüzde 30 ' una denk geliyor.

  Geçen iki yıllık süre zarfında şartlar değişti. İnek fiyatı şu günlerde yeniden 4-5 bin lira seviyesine geriledi. Sıfır faizli kredi ile 7-8 bin liradan inek alanlar sadece inek fiyatından yüzde yüz zarardalar.
  Çiğ süt fiyatı 60-70 kuruş seviyelerinde. Yem ve diğer girdi fiyatları arttığı için maliyetler yükseliyor. Buna karşılık, hayvan başına destek ve yem bitkileri desteklerinde son iki yılda ciddi hiçbir artış olmadı.

  Bu yatırımlar yapılırken dışarıdan canlı hayvan ve et ithalatı tüm hızıyla sürdü. Besi hayvanı ithal edenler aldıkları hayvanı kesemez oldu.

  Devlet adına krediyi veren Ziraat Bankası ' nda yönetim değişikliği oldu. Yeni yönetim kredi koşullarında değişiklikler yaptı. Vadeleri değiştirdi. Bununla yetinmeyerek aldığı komisyonla yatırımcının canını yakıyor.Yatırımcı kredi alırken bir kez komisyon ödeyeceğini zannederken vade süresince her yıl komisyon alınıyor. Bir yatırımcı 7 yıl vadeyle aldığı krediye 7 kez komisyon ödüyor. Şu günlerde bir çok yatırımcı bu komisyonlardan şikayetçi.

  Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalar Uygulama Esasları Yönetmeliği ' nin 10.maddesine göre (ki, 'iyi niyet' maddesi bu) 'zorunlu veya ihtiyari sigortalarda, kredi kullanan kişinin sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamaz' hükmüne rağmen, Ziraat Bankası, kredi kullananlara şirket seçme hakkı tanımıyor. Kendi şartları ile sigortayı zorunlu yaptırıyor.

  Ziraat Bankası yetkilileri, 'sıfır faizli olarak adlandırılan kredinin Hazine destekli olduğunu, ancak faizin sadece yüzde 10 ' nun Hazine tarafından ödendiğini oysa kredi maliyetinin bundan daha yüksek olduğunu söylüyor. Kalan maliyetin komisyon,sigorta ve diğer ücretlerle bir kısmının krediyi alana yansıtıldığını belirten banka yöneticileri bunun yapılmaması durumunda bankanın zarar edeceğini savunuyor.Yetkililer diğer bankaların bu komisyonu bir seferde ama yüksek oranda aldığını ileri sürüyor.

  Özetle, sıfır faizli kredi çılgınlığının sonu iyi görünmüyor. Birçok yatırımcı bilmediği bir işe sırf ucuz para almak için girdiği için pahalı bir fatura ödemek zorunda kalacak. İşletmeler el değiştirecek. Bir bölümü kapanacak. Milyonlarca dolar ödenerek ithal edilen hayvanların en azından bir bölümü kesilecek. Yanlış politikanın faturasını yine bu halk ödeyecek.
 2. #2

  Üyelik Tarihi
  27 Kasım 2010
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1,254
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sıfır faizli kredinin faturası ağır...  Ben zarar edileceğine inanmıyorum, normalde 2. buzağıya gebe şimdi bu inekler yakında doğuracaklar, ilk buzağı bir yaş-15 aylık oldu erkekse kesime dişi ise damızlık olarak tohumlanacak bu sıralar. İşi bilen ve hayvancılık için işletme kuran biri zarar etmez. Varsın kazanamasın zarar etmeden vesile ile işletme sahibi olur. İşi bilmeyen ve işin başına ard niyetli müdür müsveddeleri koyan uyanık yatırımcılara zaten sözüm olamaz. Onlar konumuzun dışında. Hayvanı sevmeden olmaz, gerektiğinde çok sevdiğiniz oduncu gömleğinizi gecenin ikisinde doğum yapan ineğiniz buzaları yalamazsa çıkarıp kurutacaksınız buzağıyı.

 3. #3
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sıfır faizli kredinin faturası ağır...  Aynen Yusuf abime katılıyorum. Bende çok görüyorum çiftlik ilanları g**lere zor geliyo çalışmak. Kolay zannedip giriyorlar. sonra ;D mokoko

 4. #4
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,375
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sıfır faizli kredinin faturası ağır...  Destek ve hibelerde seçici olmuyo devlet ve bankaları ehilolmayan kişi veşirketlerin eline geçiyo destek vehibeler sadece sıfır faizin cazibesine kapılıp kullandı bir çokkişi tabi buarada istikrarsızlık sonu hüsran ve olanbize oluyo gerçekten buşi iş bilenler ekmek bilenler çekiyo acısını

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  17 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,614
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sıfır faizli kredinin faturası ağır...  Aklini kullanan isini bilen etmez bedava para sada bizde alsak odenmeyecek gibi hareket ederse ciftci ozaman batacak sene sonunua yarisi icralim olur bence

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Kasım 2010
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1,254
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sıfır faizli kredinin faturası ağır...  İşi yapacak kişiler alamıyor bu desteklemeri, sıfır faizli kredileri. Tapu istiyorlar, teminat falan.... Merkezden mülk tapusu makbulmuş. Ey devletlum hangi babayiğitte hem tapu hem merkezde mülk var. Olan zaten kendisi yapıyor. O yüzden avukatlar muhasebeciler borsacılar, cazip yatırım deyip hayvancılığa giriyor, işin cılkını çıkarıyorlar.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  21 Mayıs 2012
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  26
  Mesajlar
  502
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sıfır faizli kredinin faturası ağır...  Bu krediler evet güzelde bizim insanımız herşeye en üst seviyeden başlamak istiyo.Misal 100 büyük başlık bi çiftlik kurayım,bunların 50si sağılsa her biri sağımda 30lt süt verse günlük 1,5 ton süt veririm,ayda 45 ton yapar min 50kr satmayı düşünse aylık 22.500 tl gelir olur diyo ama bunun yemi,veterineri,kredinin ödemesi var.Sıfırdan başlayınca otu slajı da ayrı bir dert.Daha neleri var neleri . . .Bankalarda kredi vermek için yaş yere yatmıyo kendini sağlama alıyo ondan sonrada mağduruz,mağdur olursun tabi mantıklı davran.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  17 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,614
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sıfır faizli kredinin faturası ağır...  Herkes biranda zengin olma hayaliylr ise basliyor oyle kolay olsa herkes zengin olurdu sonrada batiyorlar :

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  21 Mayıs 2012
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  26
  Mesajlar
  502
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sıfır faizli kredinin faturası ağır...  Alıntı erdal600 link=topic=56856.msg610552#msg610552 date=1340881582 Nickli Üyeden Alıntı
  Herkes biranda zengin olma hayaliylr ise basliyor oyle kolay olsa herkes zengin olurdu sonrada batiyorlar :
  aynen o düşünceyle başlıyolar.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Doğal afetlerin tarıma faturası ağır olacak
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Haziran.2014, 08:51
 2. Sıfır faizli krediye devam
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Şubat.2012, 11:02
 3. Hayvancılıkta sıfır faizli kredinin maliyeti yükseliyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Ocak.2012, 11:54
 4. Tarımda ithalatın faturası ağır…
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2011, 11:17
 5. Et ve kasaplık hayvan ithalatının faturası ağır…
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Aralık.2010, 11:47

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status