ADANA (İHA) - Yaz aylarının gelmesiyle sık sık artan ‘anız yangınları’, sanıldığının aksine yarardan çok zarar getiriyor. Toprak verimini artıran canlıların önemli bir kısmı bu yangınlarda yok olurken, toprak yorgunluğu da artıyor.

Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan ‘Anız yakarak toprağın bereketini yok etmeyin’ başlıklı açıklamada, toprağın üst tabakasındaki organik madde ile toprak altında bulunan ve toprağın oluşumunu sağlayan faydalı canlıların anız yangınlarında yok olduğu belirtildi.

Açıklamada, kurak koşullarda tarla toprağının bitkiler için gerekli rutubeti depolamasının gerektiğinin ifade edilirken, anız yakıldığında, toprağın su tutma kapasitesi ve havalanması azaldığı, toprağın da sudan yeterince yararlanamadığı kaydedildi.

Sürdürülebilir bir tarımsal üretim ve toprak verimliğinin korunması için anız yakma alışkanlığından vazgeçilmesi çağrısının yapıldığı açıklamada, anız yakma yerine yapılması gerekenler şöyle sıralandı: “Hububat ekiminde mibzerle tohumu ekmeden önce mutlaka sürgü çekilmeli, hasat biçerdöverle toprak yüzeyine 10-15 cm. yakından yapılmalıdır. Yüksek biçilen anızların parçalanması ve organik maddeye dönüşümü zor olmaktadır. Bu süreci kolaylaştırmak için kalan sapın yaklaşık yüzde 1 ' i oranında Azot Dengeleme Gübresi verilmelidir. Ayrıca yabancı ot ve zararlıları yok etmek için anız yakılması yerine ilaçlı mücadele yapılmalıdır. İyi bir tohum yatağı hazırlamak için, modern tarım teknikleri ve uygun alet ve makineleri kullanılmalıdır”

Öte yandan, Adana Valiliği’nin talimatıyla anız yangınlarını koordine eden heyet, anız yakılmaması kararına uymayan çiftçilere, dekar başına 31,39 lira idari para cezası uyguluyor.

Ekleme Tarihi
27.06.2012