ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erol Özen, 2012 yılında alan olarak buğdayda artış, çeltikte azalma tespit edildiğini söyledi.

Ankara’da düzenlenen Ulusal Hububat Konseyi ' nin 2.nci Olağan Genel Kurul Toplantısı ' na katılan Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erol Özen, toplantıda Buğday Çalışma Kurulu’nun, bir süredir üzerinde çalıştığı ”Buğday Raporu” ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdiğini söyledi. Türkiye’de yeni sezonda 19,5 milyon ton civarında üretimin beklenildiğini söyleyen Erol Özen, Marmara Bölgesi ' nin sulanabilir verimli topraklara sahip olduğunu belirterek, 2011 yılında 3 milyon tonluk üretimin gerçekleştiğini coğrafi bölgeler arasında 3. sırada olduğu dekara 340 kg verimle ilk sırada yer aldığını kaydetti. 2011 yılında ihracatın 1,61 lik kısım ile yüzde 30 ' unu Marmara Bölgesi ' nde gerçekleştiğini söyleyen Özen, “2012 yılı içerisinde alan olarak buğdayda artış, çeltikte azalış tespit edildi.

Mısırda da tohumluk çeşidinde artış belirlendi. Ulusal hububat konseyi, Hububat raporundan sonra, Çeltik raporunu da yayınlandı. Şimdi ise Mısır raporu ile ilgili çalışmalar başladı” dedi.

Ekleme Tarihi
27.06.2012