2012 Yılı Ürünü Yağlı Tohumlu Bitkiler, Hububat Ve Baklagil Fark Ödemesi

23.04.2009
13,958
23,880
35
Bilecik
Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Yürürlüğe Girdi

AYDIN (İHA) - AK Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre 2012 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark ödemesi desteğine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı uygulama tebliğinin resmi gazetenin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Alım satım işlemlerinin belirlenen usul ve esaslara uygun gerçekleşmesi koşuluyla; kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir ve ham rafinajlık veya natürel zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek üreticileri ile bu ürünlerin üretimini, bakanlıkta kayıtlı tohumluk üretici kuruluşları ile sözleşmeli olarak yapan üreticiler de fark ödemesi desteğinden yararlancağını açıklayan Ali Gültekin Kılınç, “Daha önce Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından, 2012 yılı ürünü fark ödemesi desteği miktarları kilogram başına; kütlü pamuk 46 Kr, yağlık ayçiçeği için 24 Kr, soya fasulyesi için 50 Kr, kanola için 40 Kr, dane mısır için 4 Kr, aspir için 40 Kr, zeytinyağı için 50 Kr, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale 5 Kr, çeltik, kuru fasulye, mercimek ve nohut için 10 Kr olarak belirlenmişti. Bu çerçevede; fark ödemesi desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin başvuru başlangıç tarihi 1 Ekim 2012, son başvuru tarihi ise kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola ve aspir için 1 Nisan 2013; dane mısır, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek için fatura başlangıç tarihi 1 Mayıs 2012, son başvuru tarihi 30 Nisan 2013’tür. Bu tarihten sonraki başvurular kabul edilmeyecek. Üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ekleme Tarihi
28.06.2012