MANİSA (İHA) - Manisa Süt-Bir Başkanı Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, 2012 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarına ait süt fiyatının 0,80 TL ve Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarına ait süt fiyatının ise 0,86 TL olacağını açıkladı.

Tunca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 15 Haziran Cuma günü Resmi Gazete ' de yayımlanan tebliğe göre; manda, koyun ve keçi sütü ile inek sütü için soğutulmuş süte farklı olmak üzere beher litre için farklı prim uygulaması gerçekleştirileceğini söyledi. Tebliğe göre, 15 Haziran’dan itibaren soğuk sütün desteklenmesi farklı olacağından üreticiler ve örgütler açısından önemi de artmış durumda.

Soğutulmuş süte farklı fiyat uygulamasıyla sütün kalitesinin de artacağını vurgulayan Tunca, “Bu uygulama ile üretilen sütte kalite kaybının önüne geçilecek ve üreticiler sütten daha çok gelir elde edecektir. Bilindiği gibi bakanlığımız yıllarca yeni kurulan işletmelerde süt sağım ve süt tankının alımını yüzde 50 hibe destekli desteklemiş ve birçok işletmeye, kooperatife yeni süt tanklarının girmesi sağlanmıştır. Gelinen bu noktada soğuk sütün desteklenmesiyle farklı fiyat uygulaması ile kalite de artacak” dedi.
“Manisa Süt-Bir olarak hedefimiz bölgemizdeki sütü tamamen soğuk zincir altına almak” diyen Tunca, sağlık için soğuk zincirin var olması gerektiğine dikkat çekti. “Ege Bölgesi süt pazarlama anlamında ihaleli bölge olmasına rağmen Manisa sütünü ihaleli bölge fiyatından pazarlayamıyor. Çünkü sütümüz soğuk zincir altında değil' diyen Tunca, Manisa Süt-Bir olarak bir proje hazırladıklarını söyledi. İlk aşamada Manisa’nın 60 köyüne süt tankı koymayı hedeflediklerini anlatan Tunca, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Amacımız bölgemizin kalitesini artırarak üreticimizin yüzünü güldürmek ve sanayici karşısında güçlü durabilmektir” dedi.

Ekleme Tarihi
28.06.2012