TARİHİ MEŞE AĞACININ YAŞINI KÖYÜMÜZDE BİLEN YOK

Ynt: TARİHİ MEŞE AĞACININ YAŞINI KÖYÜMÜZDE BİLEN YOK

Bizim mahalledede var tam altnda kahvehanemiz var bizimki biraz daha büyük gövde çevresi 4.90 yaşı tahminleregöre 800 falanmış altında oturp çay içmek çok dinlendiriyo bağımlılk yapıyo haylaz ediyo bizi olmasa neyaparız bilmem çok kıymetli meşemiz.

n_cebeci link=topic=56939.msg611341#msg611341 date=1341170273' Alıntı:
Yazık olmuş, bu dğerlere sahip çıkmak lazım, nelere şahit oldu Allah bilir.
evet yazık olmuşda maalesf insanoğlu bu herşey yapabiliyor
ismail_17 link=topic=56939.msg611347#msg611347 date=1341171008' Alıntı:
Bizim mahalledede var tam altnda kahvehanemiz var bizimki biraz daha büyük gövde çevresi 4.90 yaşı tahminleregöre 800 falanmış altında oturp çay içmek çok dinlendiriyo bağımlılk yapıyo haylaz ediyo bizi olmasa neyaparız bilmem çok kıymetli meşemiz.
aman sizler olun bu tarihi ağaçlarımıza sahip çıkın eeeee büyükler ne demiş meşe gölgesi paşa gölgesidir diye altında da çay gider tabi

bzm köyün kahvesinin önünde aynı bunun gövdesi gibi büyüklüktebeykide biraz daha büyük. ağaç var. 30 40 senelikmiş.
çam ağacı ama. :)

bizim kepurtarlaların içinde kim dik miş bilinmez ama farklı yerlerde karaagaçlar var onlarında çok yaşlı oldugunu düşünüyorum agaç her yıl yem yeşil ama öle büyümesi hızlı degil onun için muhtemelen bu buyukluge 100yıldan fazla bi sürede gelmişlerdir.. dut agaçları kendi bahçemizde de var çevresi 3-4metre vardır ama dut hızlı gelişiyor 50-60 yıllıktırlar en fazla diye düşünüyorum...

arkadaşlar siz siz olun çevrenizdeki ağaçlara yeşilliklere sahip çıkın bir ağaç deyip geçmeyin kimbilir kaç yılda bu hale geldi...... yetiştirmesi zor yok etmesi çok kolay

paylaşım için teşekkürler... bu sene biz bunun 2-3 katı büyüklükte bi meşe ağaçını biçtik sebep tarla toplulaştırması.... böyle ağaçların korunması gerekiyor....

tavaslı_okan link=topic=56939.msg611613#msg611613 date=1341253471' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler... bu sene biz bunun 2-3 katı büyüklükte bi meşe ağaçını biçtik sebep tarla toplulaştırması.... böyle ağaçların korunması gerekiyor....
dediğiniz ağaç devasa büyüklükte olmalı demek resimdeki bu ağaç ise biraz küçük çıktı uzaktan çektim tarla toplulaşmasına bişey diyemem ama bu türdeki ağaçların maddi pek değeri olamayabilir ama manevi değerleri parayla ölçülemez bence......

steyr5454 link=topic=56939.msg612632#msg612632 date=1341488503' Alıntı:
dediğiniz ağaç devasa büyüklükte olmalı demek resimdeki bu ağaç ise biraz küçük çıktı uzaktan çektim tarla toplulaşmasına bişey diyemem ama bu türdeki ağaçların maddi pek değeri olamayabilir ama manevi değerleri parayla ölçülemez bence......
evet dediğin doğru bizim biçtiğimiz ağaçın altına her sene mutlaka hasat bittikten sonra bir çoban konaklardı....
ovanın asırlık ağaçları bir hiç uğruna kesildi...

yaşını öğrenmek için yaş artım burgusu vardır onunla öğrenebilirsiniz fakat bu ağaç anıt olarak gösterılemez..bızım burda hayli çok bu ağaçlardan..ama korunması gerek dıbınde ateş yaksan o tepe dallar kurumaz ağacın meşe agacı kabugu ateşi kolay kolay geçirmez gövdeye..o tepe dalları alın bence..saygılar. ha bırde eğer çok yaşlı oldugunu dusunuyorsanız ogm ye basvurum onaylatıp anıt ağaç olarak koruma altına aldırabılırsınız..