Yeni çiftliğimizin inşaatı bitti ve taşındık...

Ynt: Yeni çiftliğimizin inşaatı bitti ve taşındık...

malkaralı_yusuf link=topic=57000.msg621006#msg621006 date=1344812128' Alıntı:
Barış adına cevap vereyim, O ' nun işleri çoktur şimdi. 11 dönüm arazi maliyeti hariç 400 bin tl toplam masrafı olmuş, soğutma odası ve soğutma tankı için hibe destek kaydı yaptırmış. Onun çıkmasına bağlı bir de o maliyet olacak. Çok güzel geniş havadar bir işletme olmuş, hayvanları da çok güzel Maaşallah.
Güzel bir gezi ve trakkulup kaynaşması olmuş abi arkadaşın çifliğide gerçekten çok modern

simentalci link=topic=55373.msg612921#msg612921 date=1341580128' Alıntı:
Simental kombine verimli bir ırktır. Zor çevre şartlarına, çeşitli iklimlere, hastalıklara, hatalı yemlemeye karşı en toleranslı hayvan ırkıdır. Süt verimi ağır basan bir sürü oluşturulabildiği taktirde bir hayvandan laktasyonda 6-7 ton süt alınır. Besi kabiliyeti çok yüksektir. Süt kalitesi mükemmeldir. Bana göre bir inek 6-7 tondan daha fazla süt veriyorsa, o inek çok değerli değildir. Günde 30 kilonun üzerinde süt veren ineğin derdi ve masrafı hiç bitmez. Verdiğini zaman içinde sana maddi, manevi ödetir. Benim bu ırkı tercih etmem biraz tesadüfi oldu. Sürüme siyah alaca hayvanlarda kattığım oldu ama ilk fırsatta onlardan kurtuldum çünkü hiç dertleri bitmedi. Bu tercih meselesi tabii ki. Holstein da çok iyi bir ırk sonuçta. Yem konusunda ise uyguladığım rasyonu burada paylaşmıştım daha önce. Arpa, buğday, mısır, ayçiçek küspesi, soya küspesi, tuz, mermer tozu ve vitaminden oluşan bir karışımım var. 18 protein, 2650 enerjiye ayarlı. Total rasyonumda ise kesif yemimin yanısıra saman, fiğ otu, yonca ve mısır silajı var. Genel olarak yılda bir yavru alıyoruz. Zaten seninde dediğin gibi bu olmazsa olmaz. Simentalin en büyük avantajı veteriner masraflarının son derece az olmasıdır. Hastalıkların az olması moralman da olumlu bir durum. Onun için bence Simental iyi bir ırk. Ve ben memnunum. Benim maddi konudaki dezavantajım ise sürüyü çoğaltmaya çalışıyo olmam. En kısa zamanda 96 sağmala ulaşmam lazım. Onun için sürümde yandan yiyen yani yiyip de verim vermeyen düvelerim çok. Bundan dolayı şuan para falan kazandığım yok anlayacağın. :)

Hocam merhabalar,

Yaklaşık 1 sene geçmiş, merak ettim şu anda durum nedir :) Bu alıntıyı pelet yem ile ilgili başlıktan aldım bu arada :) Özellikle sizi dikkatle takip ediyorum :) Yine sormak istediğim 100 hayvan kapasiteniz var sonrasında ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Çok oluyorum biliyorum ama, bu hayvan sayısında 11 dönüm yer kendi yem üretiminiz için yetiyor mu yoksa yer falan kiralıyor musunuz? Ya da icar mı yapıyorsunuz? Cevap verirseniz sevinir, şimdiden teşekkür ederim.

DeHLiZ link=topic=57000.msg745886#msg745886 date=1369045741' Alıntı:
Hocam merhabalar,

Yaklaşık 1 sene geçmiş, merak ettim şu anda durum nedir :) Bu alıntıyı pelet yem ile ilgili başlıktan aldım bu arada :) Özellikle sizi dikkatle takip ediyorum :) Yine sormak istediğim 100 hayvan kapasiteniz var sonrasında ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Çok oluyorum biliyorum ama, bu hayvan sayısında 11 dönüm yer kendi yem üretiminiz için yetiyor mu yoksa yer falan kiralıyor musunuz? Ya da icar mı yapıyorsunuz? Cevap verirseniz sevinir, şimdiden teşekkür ederim.

Doludizgin yola devam ediyorum. Henüz daha 100 sağmal hedefimize ulaşamadık ama herşey iyi gidiyor. Süt ortalamamız oldukça yükseldi. Çiftlik ortalamam şuan 24 lt. Bu kadarını ben tahmin etmiyordum açıkçası. Ve önümüzdeki yıl 25-26 lt.ye çıkacağımızı düşünüyorum çünkü en kaliteli ve verimli hayvanlar seneye 2. Laktasyonda olacaklar.
11 dönüm bizim çiftliğin bulunduğu arazi. Ekip biçtiğimiz tarlalar ayrı. Toplamda 400 dönüm kadar yer işliyoruz. Fenni pelet yem kullanmıyoruz. Birçok şeyi kendimiz üretiyoruz. Yonca, fiğ, silaj, saman, arpa, buğday, mısır kendimizden.
Şimdilik erkek danaları damızlık boğa olarak satıyoruz, satamadıklarımızı da kasaba veriyoruz. Çiftlikte yüksek verimli bir anaç kadro olduğu için bilen insanlar bizden damızlık boğa alıyorlar. Yani et ve süt gelirinin yanında bu da bize ek bir gelir oldu.

simentalci link=topic=57000.msg746442#msg746442 date=1369163109' Alıntı:
Doludizgin yola devam ediyorum. Henüz daha 100 sağmal hedefimize ulaşamadık ama herşey iyi gidiyor. Süt ortalamamız oldukça yükseldi. Çiftlik ortalamam şuan 24 lt. Bu kadarını ben tahmin etmiyordum açıkçası. Ve önümüzdeki yıl 25-26 lt.ye çıkacağımızı düşünüyorum çünkü en kaliteli ve verimli hayvanlar seneye 2. Laktasyonda olacaklar.
11 dönüm bizim çiftliğin bulunduğu arazi. Ekip biçtiğimiz tarlalar ayrı. Toplamda 400 dönüm kadar yer işliyoruz. Fenni pelet yem kullanmıyoruz. Birçok şeyi kendimiz üretiyoruz. Yonca, fiğ, silaj, saman, arpa, buğday, mısır kendimizden.
Şimdilik erkek danaları damızlık boğa olarak satıyoruz, satamadıklarımızı da kasaba veriyoruz. Çiftlikte yüksek verimli bir anaç kadro olduğu için bilen insanlar bizden damızlık boğa alıyorlar. Yani et ve süt gelirinin yanında bu da bize ek bir gelir oldu.

Teşekkürler hocam, inşallah bir gün çiftliğinizi ziyaret etmek isterim. Benim de amacım 5 sene içerisinde modern bir çiftlik kurmak.

simentalci link=topic=57000.msg612039#msg612039 date=1341343936' Alıntı:
Kapasite 100 sağmal.
şimdlik 3 adet bina var. sağmal barınağı ve sağımhane - doğumhane binası
ana bina 1080 m2. sağımhane-doğumhane 120 m2 bakıcı evi 90 m2 - önümüzdeki yıl ot ve yem depoları ile genç hayvan barınağı ekleyeceğiz.
Çanakkale hibe kapsamı dışında maalesef. Bir kısmını 0 faizli kredi desteği ile yaptık.

2013 yılı için 10. hibe paketinde, Çanakkale de IPART hibe desteği kapsamına alındı ama siz bitirmişsiniz. Hayırlısı olsun. Tekidağ da teşvik illeri dışında olduğundan hibeden biz de faydalanamadık. Sağlık olsun.

Hibe ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için:

Süt işletmesi:
http://www.tkdk.gov.tr/BasvuruFiles/BasvuruPaketiHazirlamaDokumanlari/BasvuruCagriRehberi/Version3.1/101-1.pdf

Et işletmesi:
http://www.tkdk.gov.tr/BasvuruFiles/BasvuruPaketiHazirlamaDokumanlari/BasvuruCagriRehberi/Version3.1/101-2.pdf

Barış bey barınağının fotoğraflarını başka bir siteden yüklerse biz yeni üyelerdede faydalana bilirixz . Saygılar

Çok zaman geçti üstünden. İnşaat ve yapım aşamalarıyla ilgili olan resimleri bulunca, bir ara, koyarım buraya yine.
Şimdilik elimin altındakiler bunlar:

80a7fdc48d30c7465a292d6f1240c98b.jpg

d249155f0513dd84e8e471b922e37ee1.jpg

a960dd631d00c5844493d62ddd941048.jpg

316d61e158dc71503cd09231bb3a1751.jpg

965ac88cfd9e3d1992d83d930f7c8e7b.jpg

fd9d78209e7bc99425d918479c87a883.jpg

09afc90617daa9e75dbafceee80399ed.jpg

eb14f51101a26b451fb500107fbd9d67.jpg

a7443f6662b0bbcc14472cf32dda9f53.jpg

00f2fc5cf578b9ccaed7b7b1cffbd41b.jpg

f537eb6c54d041159f2f72cdb4208356.jpg

Çiftliğinizin yarı açık olması çok iyi. Yalnız yemlemede sorun görüyorum, hayvanların önünde saman var. Samanla hayvan beslenmez. Zaten yemeyip ileri ötelemişler bundan belli. Eğer saman vermeye devam ederseniz hastalıklardan başınızı kaldıramazsınız. Yem bitkilerini karıştırıp Silaj yapıp verin derim. Fabrika yeminide çiftliğinize sokmayın sakın.

Çiftliğinizin yarı açık olması çok iyi. Yalnız yemlemede sorun görüyorum, hayvanların önünde saman var. Samanla hayvan beslenmez. Zaten yemeyip ileri ötelemişler bundan belli. Eğer saman vermeye devam ederseniz hastalıklardan başınızı kaldıramazsınız. Yem bitkilerini karıştırıp Silaj yapıp verin derim. Fabrika yeminide çiftliğinize sokmayın sakın.

Teşekkür ederim yorumunuzun için. Ama şunu belirtmem lazım saman en sağlıklı gıdadır. Ama bir o kadar da en işe yaramaz gıdadır. [emoji3]
Hayvan besleme üzerine bilgi ve tecrübe birikiminiz ne durumda bilmiyorum ama hastalıkların nedeni saman değildir, olmasının da mümkünü yoktur. O gördüğünüz saman ağırlıklı foto kuru dönem bölümünden. Ayrıca, fotoğraf yeni bir fotoğraf değil. Şuan saman kullanımımı mümkün olan en minimum seviyeye düşürdüm. Ama sağlık kaygısıyla değil verim kaygısıyla. Çünkü saman sağlıktır zaten. Bol yağlı süt demektir. Ama az süt demektir.
Hastalıkların nedeni kesif yemdir. Özellikle de fabrika yemidir. Ben yıllardır fenni fabrika yemini çiftliğime sokmam. Kendi yemimi kendim yapıyorum.
Kaba yemlerimin %100'ünü, kesif yemimin de %60'ını kendim üretiyorum. Mümkün olduğunca kaba yem ağırlıklı besleme yapmaya çalışıyorum. Zaten hayvanın doğasında da bu var.
Ama hayvanın doğasında olan diğer şey de sadece yavrusuna kadar süt vermek. [emoji3]
Ama sadece yavrusuna yetecek süt bizim işimizi görmüyor maalesef. Sizin bahsettiğiniz kaba yemi silaj yapıp hayvana çok yedirmek de süt verimini günlük 20-22 litrelere falan çıkarıyor ama yine de mevcut dünya şartlarında bizleri ayakta tutmaya yetmiyor. Onun için de rumende az yer kaplayan ama çok yüksek enerji ve protein değerlerine sahip konsantre yem yani kesif yemi devreye sokmak zorunda kalıyoruz. Bu da süt verimini 30-40 litrelere çıkarıyor.
Ama beraberinde sağlık sorunlarını da getiriyor tabiki. Aslında sağlık sorunlarının temel nedeni bir şekilde süt verimini hayvanın doğasında olmayan seviyeleri çıkartmak. Bu süt verim seviyesi normal değil ki sağlık nasıl normal olsun.
Ama ben bu kadar süt verimi istemiyorum bana hayvanbaşı günlük 15-20 litre yeter diyorsanız zaten hiçbir sorununuz olmaz.

Son düzenleme:
Kaba yemin tamami kesif yemin buyuk bir kismi kendinden. Sulu kuru 1000 donum varmi toplam ciftcilik Baris hocam

O kadar yok İsmail abi. 400 dönüm kadar yer işliyoruz. Bu işlere birader bakıyor.
100 dönüm silajlık, 60 dönüm yonca, 100 dönüm buğday, 100 dönüm arpa, 30-35 dönüm danelik mısır fazlasıyla yetiyor hayvanlara. Bunlardan başka yılın durumuna göre fiğ, yulaf, yem bezelyesi, trinova gibi şeyler de ekiyoruz. Yine yılın durumuna göre silajlığın bir kısmını 1. ürün, bir kısmını 2. ürün ekiyoruz.
Durum bu.