çizel ve pulluk

arkadaşlar pulluk yerine çizel kullanmamız gerkliymiş.kuraklık ve erozyon ve fırtına için.ve besinli topragın kaybolmamması için.

ve erkunt 80.3 zf bu çizeli bilmiyorum kullnamdaım arazim rampalı.kaçlı alayım çizeli.

Ynt: çizel ve pulluk

çizelle derin sürmek iyidir, toprağın altını yumuşattığı için toprak suyu daha iyi tutar her ne kadar çizel iyi olsa da ben ripper çekip sonra yuzunu pulluk ile çevirmekten yanayım.. bizim burda servet 9 lu çizeli çeker

Benim yeni aldığım ve forumda paylaştığım çizele bakabilirsin.Sen o sırada paylaşıma ara vermiştin.Dönmene çok sevindim.
Hepimizin bildiği gibi pulluk toprağı devirerek işliyor, çizel patlatarak.Mesela buğday anızını yakmıyoruz.Çizelle işlenmiş buğday anızı hiçbirşeye benzemez.Tarla işlenmemişgibi olur.Ama sapları gömen ve bahara kadar çürüyüp gübre olmasını sağlayan pulluk bu iş için ideal.Soğan yerlerine ise çizel kullanıyoruz.Kısaca birbirinin yerini tutacağını sanmıyorum. 7 ' li öneririm.

köylü link=topic=57039.msg612412#msg612412 date=1341422156' Alıntı:
arkadaşlar pulluk yerine çizel kullanmamız gerkliymiş.kuraklık ve erozyon ve fırtına için.ve besinli topragın kaybolmamması için.

ve erkunt 80.3 zf bu çizeli bilmiyorum kullnamdaım arazim rampalı.kaçlı alayım çizeli.
yusuf bey yukarda yazdıklarınızı ben bu yil uygulamaya koydum..gecen yılki anızları 2011 in 11 ayında patlatmayla battığıkadar sürüp bıraktım...bu yıl hiç pulluk kullanmadan yine patlatmayla 4. cü ayda tarlalardan uygun olanları güzden cekdiğimin tersine patlatma cektim.(patlatmaların ayaklarını biraz kalın yaptırarak değiştirdim.)1 hafta öncede tekrar tırmık cekdim şuan cok hoş duruyor tarlalar yaklaşık 340 dönüm(1000m2 bir dönüm hesabı) bu yöntemle yaptım..tabi kınıyanda oldu böyle sürümmmü olur tarlaları arıya salıyosun diye ama umrumda deyil kimin ne dediği..oruçtan sonra yine bi tırmık daha cekerim ekimden öncede merdaneli kırkdiş..ekim ve üzerine silindir ceker takdiri ilahiye bırakırım gerisini..

hepine teşekürler.dünkü davette ankarda tarla bitkilerinde görev yapan doçent,dr,mühendis ve uygulama yapan örnek çiftçiler anıza direk ekim yani pulluk olayını katiyyen istemiyorlar.bakın diyorlar heryıl verimin su kaybınız toprak kaybınız oluyor.zamanla bunu çocuklarımız yaşayacak diyorlar.yani anıza kazaygı,patlatma vs araçlarla yüzeyni bozup arkadan mibzeri koyurun diyorlar.kuraklıkta ve fırtınada ve aşırı yagışlarda faydasını göreceksiniz.diyorlar.

e bizim erkunt 7 li 9 lu arsında kaldı.

yanlız adam link=topic=57039.msg612572#msg612572 date=1341477778' Alıntı:
7 ve 9 luyu her toprakta kuruya çekemezsin bizim burada erkunt değil 200 jd gelse gene 7 liyi toprağa batıramaz bence en iyi kullanılacak ürün bu bence
http://www.almeks.com.tr/tr/dip_kazan.php
Abi Bunu 3-4 Senede Bir Toprağın Tabanını Kırmak İçin Kullanırız Biz... Tarlayı Ekim ' e Hazır Hale Getirmek İçin Değildir Bu ALet...

bende 7 li var td65 çekmiyo 2 ayağını söktüm öyle sıkıntı yok 7ayağı 80-90 hp traktör normal tarlalarda çekebilir diye düşünüyorum

bizim köyde en güçlü traktör 85hp. 60hpden 85hpye kadar hepsi 7li kullanır. :)
biz 640a da 7lı takıyorduk td65s ye de. 2 side çok güzel çekiyordu. ve dibine kadar batık halde :)
biz pullugu sadece anızı bozarken kullanıyoruz gerisi full patlatma çok güzel bişe :D